وزیر خارجه سابق بریتانیا: بستن سفارتخانه موقعیت تندروهای ایران را تقویت کرد

به روز شده:  16:45 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
میلیبند

به گفته میلیبند، بستن سفارتخانه ها پیروزی را دو دستی تقدیم حامیان حمله به سفارت بریتانیا کرد

وزیر امور خارجه سابق بریتانیا بستن سفارت این کشور در تهران را اشتباه دانسته است.

روزنامه گاردین، چاپ لندن، در شماره روز پنجشنبه ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن)، گزارش کرد که دیوید میلیبند، وزیر خارجه در دولت سابق، گفته است که تصمیم ویلیام هیگ، وزیر خارجه کنونی، در تعطیل کردن سفارت این کشور در تهران موضع تندروها در حکومت جمهوری اسلامی را تقویت کرد و باعث کاهش تاثیرگذاری بریتانیا و درک این کشور از شرایط ایران شد.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ (اوایل آذر ۱۳۹۰)، تظاهراتی در برابر سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و گروهی از تظاهرکنندگان وارد محوطه و ساختمان های سفارتخانه در مرکز و شمال تهران شدند و به گزارش منابع دیپلماتیک، به تخریب و غارت اموال پرداختند.

ساعاتی پس از این واقعه، وزارت خارجه بریتانیا تمامی کارکنان سفارتخانه خود را از ایران خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران در لندن نیز دستور داد این کشور را ترک کنند.

مقامات بریتانیایی گفتند که حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران اقدامی خودجوش نبوده بلکه توسط برخی مقامات و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی سازماندهی و با حمایت آنها اجرا شده است.

از جمله سفیر وقت بریتانیا در تهران، ضمن متهم کردن رئیس و برخی نمایندگان ارشد مجلس به ارتباط با این حمله، گفت که رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس به منظور انحراف افکار عمومی از اتهام ارتباط با یک اختلاس کلان بانکی، در سازماندهی تظاهرات و حمله به سفارتخانه دست داشته است.

آقای میلیبند، که در دولت کارگری عضویت داشت، در سخنرانی پیرامون پرونده هسته‌ای ایران که شامگاه چهارشنبه ایراد کرد گفته است که تصمیم ویلیام هیگ در بستن سفارت بریتانیا در تهران "نه تنها تاسف آور، بلکه زیانبار" بوده است زیرا "نوعی پیروزی را دو دستی تقدیم حامیان این حمله کرد."

حمله به سفارت بریتانیا

مقامات بریتانیایی گفته اند که حمله به سفارت توسط "عناصری" در حکومت ایران سازماندهی شده بود

به گفته وزیر خارجه سابق بریتانیا، "چگونگی پایان یافتن این آشوب فقط به کسانی کمک کرد که امید به کشاندن روابط ایران و بریتانیا به بدترین وضعیت را در سر می پروراندند." دیوید میلیبند افزوده است: "بریتانیا می بایست حضور دیپلماتیک خود را در ایران حفظ می کرد زیرا به این ترتیب، می توانستیم درک دست اولی از شرایط آن کشور داشته باشیم که برای ما و همه متحدانمان، بسیار ارزشمند می بود."

دیوید میلیبند گفته است که تردیدی ندارد انگیزه ویلیام هیگ در بستن سفارت بریتانیا در تهران، حفظ جان کارمندان آن سفارتخانه بود و اعتراض او "متوجه نتایج این اقدام است و نه انگیزه دست زدن به آن."

با وجود تعطیلی سفارتخانه های ایران و بریتانیا در پایتخت های یکدیگر، هر دو کشور تاکید داشته اند که وضعیت کنونی به منزله قطع رسمی روابط سیاسی دوجانبه نیست.

هیگ

هیگ در واکنش به حمله به سفارتخانه، کارکنان آن را به بریتانیا بازگرداند و دیپلمات های ایرانی را اخراج کرد

به گزارش روزنامه گاردین، در واکنش به اظهارات دیوید میلیبند، یک منبع وزارت خارجه بریتانیا گفته است: "وقتی با شرایطی مواجه هستید که افراد تحت حمایت یک دولت، به اماکن دیپلماتیک حمله می‌کنند و دست به غارت می زنند، نمی توان انتظار داشت که یک سفارت فعال در محل حضور داشته باشد."

به گفته این منبع، "در ایران هیچگاه مشخص نیست که چه کسی چه تصمیمی می گیرد، اما آنچه که تردیدی در آن نمی توان داشت این است که حمله به سفارت بریتانیا با هماهنگی عناصری در داخل رژیم به اجرا درآمد و آنان می توانستند هر لحظه که اراده کنند، این عملیات را متوقف کنند."

به نوشته روزنامه گاردین، سفارت سوئد در تهران بخشی را به حفاظت از منافع بریتانیا اختصاص داده و سفارت عمان در لندن هم حفاظت از منافع ایران را قبول کرده است و مقامات دو کشور در همایش های بین المللی از تماس و گفتگو با یکدیگر اجتناب نمی کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.