آژانس: ایران در نطنز سانتریفوژهای پیشرفته‌تر نصب می‌کند

به روز شده:  15:42 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391

ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده که قصد دارد در تاسیسات هسته ای نطنز، سانتریفوژهای پیشرفته‌تری نصب کند.

بر اساس اطلاعاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر کرده، سانتریفوژهای جدید می‌توانند سرعت غنی‌سازی اورانیوم را دو تا سه برابر افزایش دهند.

ایران برنامه نصب این سانتریفوژها را هفته پیش به آژانس اطلاع داده است.

تعداد سانتریفوژهای جدیدی که ایران می‌خواهد در تاسیسات هسته‌ای نطنز نصب کند، مشخص نیست.

ایران می گوید هدفش از غنی سازی با خلوص بالا، تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است.

تصمیم ایران در نصب سانتریفوژهای تازه در حالی اعلام شده که این کشور و گروه ۱+۵ بر سر زمان و مکان از سرگیری مذاکرات هسته ای به توافق نرسیده اند و طرفین، یکدیگر را به تعلل در از سرگیری گفت‌و گوها متهم می‌کنند.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) به اضافه آلمان از حدود هفت سال پیش در جریان بوده است.

آخرین دور مذاکرات ایران و این شش کشور در اواخر بهار امسال در مسکو برگزار شد که پس از دو روز بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافت.

بنابر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، سانتریفوژهای جدید می‌توانند سرعت غنی‌سازی اورانیوم را دو تا سه برابر افزایش دهند

قبل از آن، این گفتگوها در ژنو، استانبول، بغداد، و یک بار نیز در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک برگزار شده بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، این هفته قدرت‌های غربی را به دلیل اختلاف نظر بر سر محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران به داشتن "رفتارهای بچگانه "متهم کرد و گفت نفس انجام این مذاکرات مهم‌تر از تاثیری است که انتخاب یک شهر خاص می‌تواند بر روی شرکت کنندگان در این مذاکرات داشته باشد.

در حال حاضر ریاست این مذاکرات را از طرف غربی‌ها، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و از طرف ایران سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر عهده دارند.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ خواهان آن هستند که ایران برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و به بازرسان آژانس بین‌المللی امکان بازرسی دقیق‌تر از تاسیسات هسته ای خود را بدهد.

کشورهای غربی و اسرائیل، ایران به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می‌کنند اما ایران ضمن رد این اتهام، می گوید که برنامه هسته ای این کشور مقاصد صلح آمیز دارد و هدف از آن، تامین برق و مصارف پزشکی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.