هشدار آمریکا درباره ارتقای سانتریفوژهای نطنز

به روز شده:  21:56 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391

ایران گفته است که سانتریفوژهای جدیدی را در تاسیسات نطنز نصب می کند

کاخ سفید هشدار داده است که طرح ایران برای نصب سانتریفوژهای پیشرفته تر در تاسیسات غنی سازی نطنز منجر به تشدید مناقشه هسته ای با این کشور خواهد شد.

به گفته جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید این اقدام ایران ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که سانتریفوژهای جدیدی را در تاسیسات نطنز نصب می کند که سرعت غنی سازی اورانیوم در آن از دستگاه های کنونی بیشتر است.

به گزارش منابع دیپلماتیک، ایران هفته پیش با ارسال نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی، این سازمان را از ارتقای سانتریفوژهای تاسیسات نطنز مطلع کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایران در این نامه عنوان کرده است که سانتریفوژهای جدید از نوع آی آر ۲ ام هستند که می توانند غنی سازی اورانیوم را دو تا سه برابر سریع تر از سانتریفوژهای کنونی انجام دهند.

جی کارنی در جلسه مطبوعاتی کاخ سفید در روز پنجشنبه این اقدام ایران را تحریک آمیز خواند.

به گفته آقای کارنی، ایران با این اقدام تحریک آمیز جدید انزوای خود را در جامعه بین المللی بیشتر می کند.

تصمیم ایران برای ارتقای سانتریفوژهای تاسیسات غنی سازی نطنز در آستانه گفت و گوهای جدید این کشور با گروه ۱+۵ اعلام شده است.

تاریخ و مکان دقیق این مذاکرات هنوز مشخص نیست ولی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سرپرستی مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ را برعهده دارد، ابراز امیدواری کرده است که دو طرف به زودی گفت و گوهای خود را از سر خواهند گرفت.

خانم اشتون پنجشنبه گفت که بر این باور است که گفت وگوها به زودی انجام می شود.

ایران و گروه ۱+۵ سال گذشته سه دور گفت و گو کردند ولی این مذاکرات بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.