وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند

به روز شده:  12:39 گرينويچ - جمعه 01 فوريه 2013 - 13 بهمن 1391
صالحی

انتظار می رود صالحی دیدگاه‌های دولت ایران درباره برنامه‌های هسته‌ای این کشور را تشریح کند

وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد. برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی از موضوعات مهم در دستور کار این کنفرانس است.

روز جمعه، ۱۳ بهمن (۱ فوریه)، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، گفت که برای شرکت در نشست سالانه کنفرانس امنیتی مونیخ که به منظور بررسی و تبادل نظر پیرامون مسایل عمده جهانی برگزار می شود، روز شنبه عازم آلمان خواهد شد.

در سال های گذشته، ایران در سطوح مختلف در شماری از نشست های کنفرانس امنیتی شرکت کرده و آقای صالحی در گفتگو با خبرنگاران تایید کرد که "امسال جمهوری اسلامی ایران در سطح وزیر خارجه در این کنفرانس شرکت می‌کند."

در کنفرانس سال گذشته، بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی و احتمال حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران همراه با ناآرامی در سوریه از مسایل مهم منطقه‌ای بود که در مونیخ مطرح شد.

در اجلاس سال جاری هم برنامه های هسته‌ای ایران تحت عنوان "مساله ایران و توازن قدرت در منطقه" از موضوعات مورد گفتگو در یکی از جلسات روز یکشنبه است و انتظار می رود علی اکبر صالحی در این جلسه دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در دفاع از ادامه برنامه هسته‌ای ایران را مطرح کند و به ابهاماتی که در این مورد وجود دارد پاسخ دهد.

قرار است شماری از مقامات اسرائیلی از جمله اهود باراک، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع، و تعدادی از نظامیان ارشد این کشور در کنفرانس مونیخ شرکت کنند. با توجه به حساسیتی که دولت اسرائیل نسبت به برنامه‌های هسته‌ای ایران از خود نشان داده، امکان دارد که شرکت کنندگان اسرائیلی نیز در بحث در مورد این برنامه ها شرکت کنند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست هیات نمایندگی گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای با ایران نیز از جمله شرکت کنندگان در کنفرانس سال ۲۰۱۳ است.

از ایالات متحده، تعدادی از مقامات ارشد سیاسی، نظامی و بازرگانی و همچنین دانشگاهیان و کارشناسان به کنفرانس مونیخ دعوت شده اند و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از جمله مقامات شرکت کننده در کنفرانس مونیخ است که پیشاپیش مواضع دولت خود در قبال بحران هسته‌ای ایران را بیان کرده است.

جو بایدن هنگام ورود به مونیخ

جو بایدن پیشاپیش دیدگاه دولت خود در قبال برنامه اتمی ایران را تشریح کرده است

آقای بایدن در مصاحبه‌ای که در شماره روز جمعه نشریه زودویچه زایتونگ، چاپ مونیخ، منتشر شد، از رهبران ایران خواست تا برای حل و فصل مساله هسته‌ای این کشور، به پای میز مذاکره با قدرت‌های جهانی باز گردند.

جو بایدن در این مصاحبه هشدار داد که دولت ایالات متحده هرگز نمی‌پذیرد که ایران به تسلیحات اتمی دست یابد و افزود که بمب اتمی در دست حکومت ایران "تهدیدی علیه منافع ملی ایالات متحده است."

کشورهای غربی گفته اند که جمهوری اسلامی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته‌ای، در صدد دستیابی به امکانات ساخت تسلیحات اتمی و تولید اینگونه جنگ افزارهاست اما مقامات ایران این اتهام را همواره رد کرده اند.

سوریه، شمال آفریقا و بحران یورو

چهل و نهمین کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه کار خود را آغاز کرد و نشست‌های مختلف آن به مدت سه روز تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت و وبسایت کنفرانس، اسامی شرکت کنندگان و دستور کار جلسات سه روزه اجلاس را منتشر کرده است.

احمد معاذ الخطیب

از رهبر ائتلاف مخالف حکومت سوریه هم برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ دعوت شده است

کنفرانس امنیتی مونیخ یک نشست سالانه است که در خلال چهار دهه گذشته در شهر مونیخ برگزار شده و هر ساله دهها تن از مقامات و کارشناسان کشورهای مختلف امکان می یابند به عنوان شرکت کننده، نظرات خود پیرامون مسایل مختلف را در محیطی نسبتا غیر رسمی ابراز دارند. علاوه بر شرکت کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ، افراد دیگری هم به عنوان ناظر به اجلاس دعوت می شوند.

در نشست سال جاری، ادامه بحران سیاسی در سوریه و عملیات نظامی علیه اسلامگرایان در مالی در یکی از جلسات روز یکشنبه تحت عنوان "مالی، سوریه و فراتر از آنها: برخورد با بحران های جاری" مورد بررسی قرار می گیرد.

از احمد معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی مخالف حکومت سوریه، و اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای شرکت در کنفرانس سال جاری دعوت به عمل آمده است.

تمهیدات امنیتی

تمهیدات ویژه‌ای برای حفظ امنیت کنفرانس پیش‌بینی شده است

همچنین، شماری از مقامات ارشد کشورهای عرب، از جمله وزیران خارجه عربستان سعودی، لیبی و قطر در اجلاس مونیخ شرکت دارند و احتمالا دیدگاه های خود را در این زمینه ابراز خواهند داشت.

بحران پولی در حوزه یورو، رونق بخش نفت و گاز در آمریکا و تغییر در ژئوپولتیک انرژی در جهان، امنیت حوزه آتلانتیک شمالی، گسترش ارتباطات و افزایش جرایم اینترنتی و امنیت جنوب اروپا و منطقه قفقاز از دیگر موضوعات در دستور کار نشست سال جاری مونیخ قرار دارد.

حضور چند تن از مقامات ارشد و کارشناسان اقتصادی یونان در این اجلاس نشان دهنده اهمیتی است که کنفرانس مونیخ برای بحران پولی یورو قائل است.

دولت آلمان جهت حفظ امنیت اجلاس مونیخ، تمهیدات ویژه‌ای را پیش بینی کرده و حضور ماموران امنیتی در شهر کاملا محسوس است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.