بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – ۱۴ بهمن

به روز شده:  04:09 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

روزنامه های اول هفته تهران در صفحات اول خود از تشییع جنازه حسن حبیبی معاون اول سابق ریاست جمهور نوشته و از شرکت چهره های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در آن مراسم نوشته اند.

یادی از احمد بورقانی در پنجمین سالگرد درگذشت او و اشاراتی به وضعیت روزنامه نگاران دستگیرشده، احتمالاتی درباره انتخابات آینده ریاست جمهور و نامزدهای شرکت کننده در آن از جمله مسائل سیاسی داخلی است که در این روزنامه ها مطرح شده است.

گمانه زنی درباره دلایل حمله ارتش اسرائیل به مراکز نظامی سوریه و تاثیر تغییرات کابینه اوباما بر سرنوشت پرونده هسته ای ایران، بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

چرا انقلاب شد

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد این سئوال را مطرح کرده که در سال ۵۷ چرا انقلاب شد، و در آن نوشته یکی از مهم‌ترین تحریفاتی که از انقلاب می‌شود، این سئوال است که مردم در آن زمان دنبال چه چیزهایی بوده‌اند، و سپس با پاسخی خودساخته که به این پرسش می‌دهند، می‌خواهند نتیجه بگیرند که برای حفظ انقلاب باید همان خواست ها را اجرا کرد و پیگیر بود. این تحریفی آشکار از واقعیت انقلاب است زیرا مساله اصلی انقلاب خواستی نبود که در آن زمان مردم داشتند بلکه مساله اصلی آن بود که چرا خواست مردم مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آنان که درصددند با طرح مضمون خواست های آن زمانی مردم، اصل و اعتبار درخواست های مردم را نادیده بگیرند، در پی وارونه کردن معنا و مفهوم انقلاب هستند.

نویسنده یادآوری کرده خواست واقعی مردم فقط در فضای آزاد همراه با گفت‌وگو شکل می‌گیرد و معنا و مفهوم پیدا می‌کند. بنابراین تداوم انقلاب، منوط به استمرار و امکان تحقق خواست مردم و شکل‌گیری این خواست در فضای آزاد است.‌ ویژگی مثبت انقلاب، ایجاد روحیه امید و آرمان و شکل‌گیری وجه کنشگرانه در فرد بود. این می‌تواند منفی هم باشد، و آن هنگامی است که فرد انقلابی، فکر کند که خواستن، توانستن است؛ و هرچه را بخواهد، انجام می‌شود و اراده‌گرایی بر او غلبه پیدا می‌کند.

به نوشته مقاله اعتماد نگاه حسرت‌آمیزی که پندآموزی ندارد، بدترین نوع نگاهی است که می‌توان به گذشته داشت. جالب اینکه برخی از افراد، رفتارهایی از گذشته را نقد کرده و محکوم می‌کنند که امروز همان رفتارها را به گونه دیگری انجام می‌دهند و نقد آنان از گذشته، بیش از آنکه آموزنده باشد، به عنوان پشتوانه‌یی برای توجیه و تکرار رفتارهای غیرعقلانی امروزشان کاربرد دارد!

سالروز درگذشت بورقانی و روزنامه‌نگاران بازداشتی

کارتون احمد بورقانی، شرق

کلیک شرق در گزارشی نوشته خانواده روزنامه‌نگاران بازداشت شده پیگیر پرونده آنان هستند. به خانواده برخی از بازداشتی‌ها گفته‏اند که وثیقه بیاورید تا مقدمات آزادی فراهم شود. خانواده‌ها دیروز صبح با قاضی پرونده گفت‌وگو کرده‏اند و ما حصل نشست‌شان را «امیدوار کننده» ارزیابی می‌کنند. به گفته آنان وعده داده‌اند که برخی روزنامه‌نگاران احتمالا تا شنبه آینده آزاد خواهند شد. وثیقه‌های درخواست شده برای بازداشتی‌ها نیز چندان سنگین به نظر نمی‌رسد.

همین گزارش با یادآوری این که دیروز یک روزنامه‌نگار دیگر بازداشت شد نوشته وزارت اطلاعات هم در بیانیه‏ای از امکان ادامه روند دستگیری روزنامه‏نگاران و آزادی برخی بازداشت‌شدگان خبر داده است.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی به شرق گفته : «در حال حاضر اطلاعات ما درباره دستگیری‌های صورت گرفته کامل نیست اما مجلس پرونده بازداشت روزنامه‌نگاران بازداشت شده را پیگیری خواهد کرد. در پرونده ستار بهشتی هم ابتدا گفتند که گروهی از فتنه سبز ستار بهشتی را کشته‌اند تا به مطامع خود برسند. اما این مساله به نظر برخی نمایندگان بعید می‌آمد و ما خواستار رسیدگی شدیم و روند دادرسی مناسبی اتفاق افتاد. به همین خاطر در ماجرای بازداشت‏های اخیر نیز مجلس وارد شده و اطلاعات مورد نیاز را کسب خواهد کرد. به این ترتیب کمیسیون تحقیق شکل خواهد گرفت.»

حمیدرضا جلائی پور کلیک درشرق با یاد آوری از احمد بورقانی که پنج سال قبل درگذشت نوشته اصلاح‌طلب بود اما همزیستی اصولگرایان را می‌طلبید. این مشکل جریان‌های سیاسی است. به عنوان مثال اصولگرایان نمی‌خواهند سربه تن ما اصلاح‌طلبان باشد اما باید گروه‌ها بتوانند همزیستی کنند. رفتار مرحوم بورقانی، مبین این نکته بود. «احمد» واقعا آزاد اندیش بود. روشنفکر بود اما به رغم این ویژگی‌های فکری، همیشه کنار مردم بود و این امر با اهمیتی است.

نویسنده سپس خاطره‌ای نقل کرده از زمانی گروه‌های فشار -که بعدا خودسر نام گرفتند- قرار داشتند تا به روزنامه جامعه حمله کنند. احمد با من تماس گرفت و گفت به دفتر روزنامه نرو! هرکسی رفت کتک حسابی خورد! بعدا آقای بورقانی را دیدم و گفتم از کجا می‌دانستی که اینها قصد کتک زدن هم دارند؟! گفت: «رفقایم زنگ زدند و گفتند»! گویا این افراد متعلق به محله‌های خاصی از تهران بودند و چون احمد با هم مسلکان آنها در آن محله‌ها ارتباط داشت، این را فهمیده بود.

مدیر روزنامه توقیف شده جامعه تاکید کرده او یک عمر کتاب خواند اما این باعث نشده بود از مردم فاصله بگیرد. روشنفکری بود که در دل مردم زیست.

از چی بنویسم

ناصر فیض در بخشی از قطعه ای به طنز در کلیک تهران امروز نوشته:

گفتند که از مشکل مسکن بنویسم/ طناز زیاد است چرا من بنویسم؟!

از ارز و طلا هیچ نباید که بگویم/ آن وقت فقط باید از آهن بنویسم

از دوست نباید گله‌ای داشته باشم / باید فقط از حیله دشمن بنویسم

از این بنویسم ولی از آن ننویسم / از سر ضمیر ابتر و الکن بنویسم

امروز هوس کرده‌ام از آنچه گذشته ست/ در فرصت پیش آمده،بعدا بنویسم!

شعری بنویسم دو وجب در سه وجب آش /درباره اندازه روغن بنویسم

لذت هوای پاک

محمد درویش در مقاله ای در کلیک شرق نوشته در یازدهمین روز از بهمن ۱۳۹۱، شهروندان تهرانی توانستند هوایی را تنفس کنند که شاخص آلودگی آن کمتر از ۵۰ بود؛ موهبتی که نظیر آن را در طول سال‌جاری فقط یکبار، آن هم در ۷۷ روز پیش درک کرده بودند و تمام! عین این رخداد در سال گذشته هم تکرار شد و تهرانی‌ها فقط توانستند از دو روز هوای پاک بهره ببرند. در حالی که تعداد روزهای دارای هوای پاک در سال ۱۳۸۹، هفت برابر بیشتر (۱۴ روز) بود و در سال ۱۳۸۸، این رقم به ۱۹ روز می‌رسید.

این کارشناس محیط زیست تاکید کرده ماجرا هنگامی نگران‌کننده‌تر می‌شود که بدانیم، تعداد روزهای ناسالم هم از ۳۵ روز در سال ۸۸ به ۶۳ روز در سال ۸۹ و ۱۶۹ روز در سال ۹۰ افزایش یافت. بنابراین، به نظر می‌رسد روند تشدید آلودگی هوا در تهران، به هیچ عنوان متناسب با افزایش تردد خودروها یا ورود خودروهای جدید به ناوگان کلانشهر تهران نیست. به راستی چه اتفاقی افتاده است؟چرا روند کاهنده کیفیت هوای تهران در طول دو سال گذشته با شتابی نامعمول رشد کرده است؟

داستان هوشمندسازی مدرسه‌ها

مهدی بهلولی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته از سال ۸۵ که هوشمندسازی مدرسه‌ها آغاز شد و به‌ویژه در این دو سه ساله گذشته شاید کمتر هفته یا حتی روزی سپری شده باشد که یکی از کارگزاران آموزش و پرورش درباره این برنامه سخنی نگفته و بر انجام و اجرای آن پای نفشرده باشد. از آغاز سال ۹۱ نیز تاکنون، آنگونه که اعلام شده گویا هفت هزار مدرسه هوشمند شده است. برابر آنچه تاکنون انجام گرفته هوشمندسازی مدرسه از نطر کارگزاران یعنی ورود رایانه و اینترنت به مدرسه، یعنی در آموزش به جای به‌کارگیری گچ و تخته سیاه و کتاب و دفتر کاغذی رایانه و تخته الکترونیکی و تبلت و ... به کار رود، همچنین درونمایه کتاب‌های درسی نیز با اسلاید(پاورپوینت)، واژه نگار و صفحات گسترده در دست دانش‌آموز و آموزگار قرار گیرد.

مقاله آرمان به نقل کارشناسان آموزشی نوشته تنها ورود فناوری‌های نوین به مدرسه نمی‌تواند دستاورد چشمگیری در پی آورد. اگر فرهنگ یاددهی و یادگیری در نظام آموزشی دگرگونی نپذیرد ورود فناوری اطلاعاتی نه تنها تحولی ایجاد نخواهد کرد بلکه به تقویت سنت‌های محافظه کارانه آموزشی خواهد انجامید.

کارگران، اصلی‌ترین بازندگان تورم لجام‌گسیخته

حسین راغفر در مقاله ای در کلیک بهار نوشته در سال‌های اخیر و به‌ویژه در یک سال گذشته اشکار شد میزان حداقل دستمزدها و قدرت خرید نیروی کار کاهشی ۷۵‌درصدی داشته است و اصولا هیچ تناسبی میان میزان حداقل دستمزدها و افزایش نرخ تورم مشاهده نمی‌شود. در چنین شرایطی، طبیعی است که فشار ناشی از تورم انباشته شده در این سال‌ها، به طور عام بر گروه‌هایی که درآمد ثابت دارند و به طور خاص بر نیروی کارگری تحمیل می‌شود.

به نوشته این کارشناس فقر : در حال حاضر هر خانوار چهار نفره برای تامین ۱۶ قلم کالاهای اساسی مورد نیز خود در ماه، نیازمند ۴۶۰‌هزار و ۸۹۸ تومان است؛ این میزان از حداقل دستمزد سال‌جاری که ۳۸۹‌هزار و ۷۰۰ تومان است، در حدود ۷۱‌هزار و ۱۹۸ تومان بیشتر است. دشواری تامین معیشت خانوار کارگری و مشمولان قانون کار به دلیل دستمزدهای پایین، وقتی روشن‌تر می‌شود که افراد باید علاوه بر هزینه‌های خوراکی، هزینه‌های مسکن، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان، تحصیل، پوشاک و مواردی از این دست را نیز تامین کنند. همچنین در حال حاضر، هزینه بخشی از فرآیندهای تولید در صنایع مختلف کشور را، نیروی کار واحدها پرداخت می‌کنند و در نتیجه، به طور طبیعی سطح رفاهی اقشار کارگری به شدت کاهش یافته است.

کارتون بزرگمهر حسین پور در طنزانه قانون

نویسنده مقاله بهار بر اساس مطالعات خود تاکید کرده: هر چند رقم فعلی حقوق کارگران بسیار ناچیز و در مقابل تورم ناکاراست، اما افزایش صددرصدی حقوق و مزایای کارگران شاید بحق باشد، اما عملی و عقلانی نیست. بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی باید بتوانند کار کنند. این واحدها با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو هستند که اصلی‌ترین مسئله در این رابطه تورمی است که سیاست‌های اقتصادی غلط دولت بر جامعه تحمیل کرده است. در عین حال، نکته بسیار مهم، سونامی تورمی است که در نتیجه همین سیاست‌های اقتصادی طراحی شده توسط دولت و مجلس ایجاد شده است.

نامه به یک جشنواره فیلم فجر

ابراهیم رها در ستون تازه اش در کلیک اعتماد نامه ای نوشته به جشنواره فیلم فجر که در ابتدایش آمده:سلام جشنواره! ای جشنواره عزیز می‌دانم احتمالا کسی در طول عمر سی و اندی ساله‌ات برای تو نامه ننوشته، راستش من هم از سر ناچاری برایت این چند سطر را می‌نویسم. راستش خبری نیست. می‌خواستم راجع به اخبار روزمره‌یی مثل بازداشت‌‌ها... بنویسم که شدنی نبود. گفتم یک نامه به ارز و دلار بنویسم و تبریک بگویم که قیمتش از ... تومان هم گذشته اما گفتند راجع به همین رقمی که ارز از آن گذشته هم نمی‌شود نوشت و اصلا نباید به خود عدد.... اشاره کرد. به گرانی هم نمی‌شود نامه نوشت. نه اینکه بگویند ننویس اما اساسا و اصولا آدم به کسی که هر نفس با اوست نامه نمی‌نویسد. حسش می‌کند، درکش می‌کند. هر آن به یاد اوست با اوست، ... دیگر نامه نوشتن نمی‌خواهد به همین دلیل گفتم به تو نامه بنویسم.

ای جشنواره گرانقدر، می‌دانم سیمرغ‌های بلورین امسالت را کشور چک ساخته تا ما در سال تولید ملی یک مشتی، لگدی به یک جای یک کسی زده باشیم به طور کلی‌! حتی کارت‌های صادره برای مطبوعات را هم در جلدهای چینی گذاشته‌یی یک‌مدلش را دیدم که حتی جای اسم و فامیل هم در جلدها با کلمات چینی است! خب قشنگ من یک‌ضرب خود روزنامه‌نگارانش را هم از چین وارد می‌کردی دردسرهای نوع وطنی را هم نداشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.