جنگنده قاهر: از ادعا تا واقعیت

به روز شده:  17:46 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391
هواپیما قاهر

ایران می گوید این هواپیما بعد از آذرخش و صاعقه سومین هواپیمای نظامی است که ساخته است

جنگنده قاهر (F-۳۱۳ بیشتر به یک کپی از هواپیمای اف ۲۲ ساخت آمریکا شبیه است و توانایی های این جنگنده هم مشخص نیست و فقط می توان فعلا به سخنان مقامات ایرانی، از جمله احمد وحیدی وزیر دفاع توجه کرد.

حتی تلویزیون دولتی ایران تصاویری از نشستن یا برخاستن این هواپیما نشان نداد. ایران بشدت به هواپیماهای جدید برای تقویت توان هوایی خود نیازمند است.

در جریان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، نیروی هوایی ایران بشدت آسیب دید و تقریبا تمامی هواپیماهای آن زمان ایران ساخت آمریکا بودند و واشنگتن بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را مشمول تحریم های نظامی خود کرد.

آن دسته از هواپیماهای آمریکایی باقی مانده از جنگ با عراق، حال سالم یا آسیب دیده، در خدمت توان هوایی کشور قرار گرفتند و چندین هواپیمای ساخت ایران طی سالهای اخیر، مانند آذرخش و صاعقه با استفاده از هواپیمای اف پنچ ساخت کمپانی نورتروپ ساخته شدند ولی نام ایرانی بخود گرفتند.

تغییر ماهیت و بافت نیروی هوایی ایران از یک نیروی مبتنی بر هواپیماهای آمریکایی به هواپیماهای ساخت روسیه و چین مشکل توان هوایی ایران را حل نکرده چون هم تکنولوژی آنها ضعیف تر از محصولات آمریکایی و غربی است و هم بواسطه تحریم های جاری بین‌المللی بر سر برنامه هسته ای ایران، فروش سیستم های رزمی مانند جنگنده و بمب افکن به آن کشور ممنوع است.

در چنین شرایطی برنامه ریزان نظامی ایران با همان مشکل سی سال گذشته همچنان دست به گریبانند: داشتن یک نیروی هوایی که بتوان براحتی آن را سرویس و نگهداری کرد.

آقای احمدی نژاد امروز گفت که هواپیمای قاهر برای بازدارندگی تولید شده است. مشکل بتوان تصور کرد که این هواپیما و امثال آن بتوانند اثری روی ارتقا بازدارندگی ایران بگذارند چون نه جزییات و اطلاعات این محصولات اعلام می شود، نه این محصولات در عمل امتحان پس داده اند و نه مشخص شدن کپی بودن ظاهر آنها کمکی به درک مخاطبان می کند که دریابند ایران به توان ساخت جنگنده های رادار گریز دست یافته است.

این هواپیماها بیشتر به ماکتهایی شبیه اند که از روی مدل های هواپیمای اف ۵ ساخته می شوند که خودش سالهاست به موزه تاریخ پیوسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.