شکوری راد: اگر خاتمی بیاید و مانعش نشوند، پیروز انتخابات خواهد بود

به روز شده:  13:48 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

محمد خاتمی دو دوره چهار ساله رئیس جمهور ایران بوده است

علی شکوری راد، از چهره های شاخص اصلاح‌طلبان در ایران پیش بینی کرده برخلاف تمام فشارهایی که حکومت به اصلاح طلبان وارد می‌کند، در صورتی که محمد خاتمی وارد انتخابات شود و" مانعی برای او ایجاد نشود، پیروز انتخابات خواهد بود."

او گفته که نیمی از مشاوران محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران معتقد به حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند و نیمی دیگر مخالفند و می گویند که شرکت در انتخابات "نتیجه ای در بر نخواهد داشت. البته همه اذعان دارند که که اگر آقای خاتمی بیاید، رای بالایی دارد اما مسیر انتخابات را روشن نمی‌بینند."

آقای شکوری راد با روزنامه اصلاح‌طلب بهار گفت و گو کرده و این گفت و گو در شماره شنبه ۱۴ بهمن (دوم فوریه) این روزنامه منتشر شده است. یکی از مصاحبه کنندگان با آقای شکوری راد، در دور جدید فشار به روزنامه نگاران ایرانی که از هفته پیش آغاز شده، هم اکنون در زندان است.

آقای شکوری راد در این گفت و گو خبر داده که محمد خاتمی چند ماهی است که "اتاق فکر و گروه مشاورانی" متشکل از ۳۵ نفر تشکیل داده که در آن شرایط ایران ارزیابی می شود علی شکوری راد گفت یکی از موضوعات این اتاق فکر انتخابات است که "بیشترین سهم" را در جلسات دارد.

او گفته اصلاح طلبان در تنها انتخاباتی که شرکت نکردند انتخابات مجلس نهم در سال گذشته خورشیدی بود تا بتوانند "برای انتخابات ریاست جمهوری که اثرگذارتر است، آماده باشند و انرژی شان را ذخیره" کنند.

تازه ترین خبرها درباره انتخابات

  • اصلاح طلبان و انتخابات؛ عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی گفته است آقای خاتمی نامزدی خود در انتخابات را به طور قطع رد نکرده است. او گفته اصلاح‌طلبان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حتما حضور می‌یابند و انتخابات را تحریم نمی‌کنند اما در حال حاضر شخص مناسبی برای کاندیداتوری ندارند.
  • شورای نگهبان و استاندارهای انتخاباتی در ایران؛ عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته انتخاباتی که در ایران برگزار می‌شود مطابق با استانداردهای قانون اساسی بوده است و نیازی به نظارت و استانداردهای بین‌المللی نداشته و نداریم.

آقای شکوری راد گفته حکومت ایران راه حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم را به این دلیل نمی بست که از پیروزی این طیف اطمینان نداشت.

برخی از چهره های سیاسی، پیش از برگزاری این انتخابات به نقل قول هایی از آیت الله علی خامنه ای، گفته بودند که رهبر ایران مخالفتی با حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس ندارد.

"امکانات یک رقابت سیاسی عادلانه را در اختیار نداریم"

به گفته آقای شکوری راد ارزیابی حکومت ایران از وضعیت اصلاح طلبان در حال حاضر تغییر کرده و به تعبیر او "اتحاد و انسجام و ذخیره‌ نیروی اصلاح طلبان به قدری هست که در انتخابات ریاست‌جمهوری نتیجه را به نفع خودمان رقم بزنیم؛ بنابراین به فکر این افتادند که راه ورود ما را ببندند."

به گفته او "شرایط امنیتی به شدت همه چیز را برای اصلاح طلبان سخت و دشوار کرده آن هم در حالی که رویه ما این است که از مشی اصلاحات فاصله نگیریم. اصلاح‌طلبان هرگز نخواستند به سمتی بروند که کشور تهدید بشود. ما هرگز دل به قدرت های خارجی نبستیم."

آقای شکوری راد گفته اصلاح طلبان راه دیگری جز گفت و گو با حکومت ندارند اما در توضیح موانع انجام این گفت و گو توضیح داده که "از یک سو عدم آمادگی اصلاح طلبان و از طرف دیگر عدم پذیرش طرف مقابل است. طرف مقابل پیش شرط هایی می گذارد که اصل ماجراست یعنی اگر این پیش شرط ها پذیرفته شود دیگر به گفت و گو نیازی نیست."

علی شکوری راد به عنوان یکی از چهره های اصلی اصلاح طلبان گفته "ما ابزار و امکانات یک رقابت سیاسی عادلانه را در اختیار نداریم. وقتی به جبهه اصلاحات اجازه برگزاری کنگره را نمی‌دهند و هر روز افراد را احضار و بازجویی می‌کنند و روزنامه‌ها مرتب در معرض تهدید توقیف هستند و سایت‌های وابسته به اصلاح‌طلبان اغلب فیلتر یا در معرض آن هستند، چه جایی برای رقابت باقی می‌ماند. با این حال اگر خاتمی بیاید و اگر مانعش نشوند، پیروز انتخابات خواهد بود."

محمد خاتمی پیش از این گفته بود که اگر حکومت ایران اجازه برگزاری کنگره به اصلاح طلبان بدهد این را چراغ سبزی خواهد به حضور این طیف در انتخابات خواهد دانست اما برگزار کنندگان این کنگره خبر داده اند که وزارت اطلاعات ایران با احضار آنها، عملا مانع برگزاری این گردهمایی شده است.

"ما ابزار و امکانات یک رقابت سیاسی عادلانه را در اختیار نداریم"

علی شکوری راد

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد (چهاردهم ژوئن) برگزار و طی آن قرار است جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

شماری از چهره های سیاسی برجسته از جمله محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی دو رئیس جمهور پیشین ایران و حتی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی خواستار برگزاری انتخابات آزاد شده اند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفته که انتخابات در هیج کجا آزادتر از ایران برگزار نمی شود و و از به کار بردن تعبیر انتخابات آزاد به شدت انتقاد کرده است.

آقای خاتمی در پاسخ او گفته منظور اصلاح طلبان از انتخابات آزاد این است که "انتخابات مهندسی نشود."

مهندسی انتخابات اصطلاحی است که اصلاح طلبان پس از نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ به کار بردند و منظور از آن به کارگیری سازوکاری است که بدون وجود نشانه های واضح تقلب، نتیجه انتخابات را به نفع حکومت رقم بزند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.