آمریکا: هر وقت رهبر ایران جدی باشد، گفت‌و‌گوی مستقیم انجام می‌شود

به روز شده:  17:31 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

جو بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ اظهار نظر کرده است

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا گفته است که کشورش آماده مذاکره مستقیم با ایران است و هر وقت آیت‌الله علی خامنه‌ای به طور جدی خواهان مذاکره باشد، این گفت‌و‌گو انجام می شود.

آقای بایدن روز شنبه گفت که کشورش از تماس های دوجانبه ای که به کاهش اختلافات بین المللی بر سر برنامه اتمی ایران بینجامد، حمایت می کند.

معاون رئیس جمهور آمریکا گفته است ایران که می گوید برنامه غنی سازی اورانیومش صلح آمیز و صرفا برای تولید انرژی است اینک با "قوی ترین تحریم ها در طول تاریخ" رو به رو است که اطمینان حاصل شود برنامه‌ای برای توسعه آن به سوی سلاح های اتمی ندارد.

آقای بایدن در چهل و نهمین دوره کنفرانس سالانه امنیتی در مونیخ صحبت می کرد. قرار است علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هم تا ساعاتی دیگر برای سخنرانی در این کنفرانس وارد مونیخ شود.

یکی از جلسات امسال نشست امنیتی مونیخ تحت عنوان "مساله ایران و توازن قدرت در منطقه" برای روز یکشنبه ۱۵ بهمن (سوم فوریه) برنامه ریزی شده و انتظار می‌رود آقای صالحی در این جلسه، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در دفاع از ادامه برنامه هسته‌ای ایران را مطرح کند و به سئوالات حضار پاسخ دهد.

"مقام های ایران هنوز واکنش رسمی به گفته های آقای بایدن نشان نداده اند اما علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌ ای به عهده شورای عالی امنیت ملی است"

مقام های ایران هنوز واکنش رسمی به گفته های آقای بایدن نشان نداده اند اما علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که "تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌ ای به عهده شورای عالی امنیت ملی است."

مقام های ایران می گویند تصمیم‌گیری درباره مسائل کلان سیاست خارجی از جمله مذاکره با آمریکا، صرفا با تصمیم رهبر ایران امکان‌پذیر است.

آقای بروجردی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته است که "مطمئنا جمهوری اسلامی براساس منافع ملی‌اش در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند."

او از آنچه که "صداقت نداشتن" آمریکایی ها خوانده، انتقاد کرده و گفته "در شرایطی که معاون رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد مذاکره مستقیم با ایران را مطرح می‌کند کنگره آمریکا به دنبال تحریم‌های بیشتر است که این دو رویکرد با یکدیگر تناسب ندارد."

پیشنهاد مذاکره مستقیم آمریکا و ایران از سوی آقای بایدن پس از آن صورت گرفته که در ماه های اخیر شماری از مقام های سیاسی ایران بارها از ضرورت مذاکره مستقیم سخن گفته‌اند. از جمله محمود احمد نژاد، در آخرین سفرش به مقر سازمان ملل در نیویورک به عنوان رئیس جمهور ایران، دست کم پنج بار در سخنرانی ها و مصاحبه هایش از ضرورت گفت‌و‌گوی مستقیم دو کشور دفاع کرده بود.

آقای احمدی‌نژاد این گفته‌ها را در تهران هم تکرار کرد و شماری از چهره‌های حکومتی از طیف‌های گوناگون سیاسی هم صحبت‌هایی مشابه او داشته‌اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، تاکنون درباره این پیشنهادهایی که از سوی مقام‌های ایرانی طرح شده، سکوت کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.