رئیس‌جمهور ایران: به دنبال تجاوز به کشورهای دیگر نیستیم

به روز شده:  17:45 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

رئیس‌جمهور ایران در رونمایی از جنگنده قاهر ۳۱۳

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، گفته است که توسعه قدرت نظامی آن کشور به عنوان اقدامی بازدارنده انجام می‌شود.

او که امروز (شنبه، ۱۴ بهمن) در مراسم نمایش یک جنگنده جدید با عنوان "قاهر ۳۱۳" در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت: ایران به دنبال توسعه‌طلبی و تجاوز به کشورهای دیگر نیست.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، هواپیمای قاهر ۳۱۳، جنگنده جدید ایران، ساخت متخصصان ایرانی است و "با ایجاد تغییرات اساسی در یک نوع هواپیمای دیگر غیر از صاعقه، طراحی و ساخته شده است."

براساس اعلام وزارت دفاع ایران، صاعقه، نام جنگنده دیگری است که متخصصان ایرانی پیش از این، طراحی کرده بودند و در یک رزمایش در آبان ماه امسال مورد استفاده قرار گرفت.

جنگنده قاهر: از ادعا تا واقعیت

محمد امینی

بی‌بی‌سی

جنگنده قاهر (F-۳۱۳) بیشتر به یک کپی از هواپیمای اف ۲۲ ساخت آمریکا شبیه است و توانایی های این جنگنده هم مشخص نیست و فقط می توان فعلا به سخنان مقامات ایرانی، از جمله احمد وحیدی وزیر دفاع توجه کرد.

حتی تلویزیون دولتی ایران تصاویری از نشست یا برخاستن این هواپیما نشان نداد. ایران بشدت به هواپیماهای جدید برای تقویت توان هوایی خود نیازمند است.

در جریان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، نیروی هوایی ایران بشدت آسیب دید و تقریبا تمامی هواپیماهای آن زمان ایران ساخت آمریکا بودند و واشنگتن بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را مشمول تحریم های نظامی خود کرد.

محمود احمدی‌نژاد طراحی و ساخت جنگنده جدید قاهر ۳۱۳ را نشانه اعتماد به نفس، بیداری و حرکت مستمر ایران خواند و گفت: "این حرکت زمانی انجام شده که ملت ایران در دنیا بی‌رقیب است و هیچ‌کس جرات تعدی به آن را ندارد."

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، گزارش داده است که جنگنده قاهر ۳۱۳ قابلیت "عملیات پروازی در ارتفاع پست" را دارد و افزون بر داشتن قدرت تهاجمی بالا، قادر به حمل تسلیحات پیشرفته "بومی" است.

او اضافه کرد: ما قدرت تولید سریع این جنگنده را داریم و می‌توانیم به اندازه کافی و در زمان‌های کوتاه و در صورت نیاز آن را تولید کنیم.

وزیر دفاع ایران گفت: ایران با قدرت از منافع خود دفاع می‌کند و در جای لازم، برای دفاع از خاک و منافعش از توان تسلیحاتی خود استفاده می‌کند.

او گفت که صادرات احتمالی این جنگنده جدید از برنامه‌های بعدی ایران است.

ایران در اواخر تابستان سال ۱۳۸۶ دو فروند هواپیمای جنگنده ساخت ایران به نام صاعقه را آزمایش کرد.

در آن زمان اعلام شد که این جنگنده از نوع دوسکانه و دارای کاربرد پشتیبانی رزمی و مشخصات فنی جنگنده بالای ‪ ده‬تن است، قابلیت حمل راکت بمب و موشک دارد، مجهز به سیستم موشکی و راداری پیشرفته و بروز است علاوه بر قدرت مانور بسیاربالا، توانایی بمباران اهداف نزدیک و پشتیبانی از خطوط جبهه را داراست.

بعد از آن در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ سرتیپ حسن شاه صفی، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران اعلام کرد که ساخت دو جنگنده صاعقه و آذرخش در سازمان صنایع وزارت دفاع به مرحله تولید انبوه رسیده و به زودی در اختیار نیروی هوایی قرار می گیرد.

رونمایی از جنگنده قاهر ۳۱۳

  • وزیر دفاع ایران در جمع خبرنگاران

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.