وزیر دفاع آمریکا: ایران در پی بی‌ثباتی در خاورمیانه است

به روز شده:  08:18 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

لئون پانه‌تا می‌گوید که ایران با قاچاق تسلیحات، به دنبال بی‌ثباتی در خاورمیانه است

وزیر دفاع آمریکا ایران را متهم کرده است که با قاچاق و ارسال تسلیحات به گروه‌های مسلح متحدش در منطقه، به دنبال بی‌ثباتی در خاورمیانه است و برای رسیدن به این هدف به اقداماتی گسترده دست زده است.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، به نشریه وال استریت ژورنال گفت: "بدون هیچ تردیدی، وقتی شما سیستم‌های دفاع ضدهوایی قابل حمل (در منطقه) توزیع می‌کنید، (این تسلیحات) به یک تهدید تبدیل می‌شود و نه فقط برای هواپیماهای نظامی بلکه برای هواپیماهای غیرنظامی هم یک خطر است."

سیستم‌های دفاع ضدهوایی قابل حمل، پرتابگرهای ضدهوایی هستند که برای پرتاب موشک روی دوش گذاشته می‌شوند. این نوع سلاح‌ها برای مقابله با مهاجمان هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقامات کشورهای غربی نسبت به استفاده گسترده از این تسلیحات ابراز نگرانی کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی یمن روز ۲۳ ژانویه (کمتر از ده روز پیش) مانع حرکت یک کشتی حامل محموله بزرگی از تسلیحات از جمله موشک‌های زمین به هوا شدند.

مقامات آمریکا ظن آن دارند که این تسلیحات از ایران بارگیری و برای گروه‌های مسلح یمنی ارسال شده بود.

ایران هر گونه مداخله در امور داخلی یمن را رد می‌کند.

گروه‌های مسلح مخالف دولت در شمال یمن هم‌اکنون در جدال با نیروهای دولتی تحت حمایت آمریکا هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا هم که به تازگی از این سمت کنار رفت، ایران را کلیک متهم کرده است که برای حمایت از دولت بشار اسد در مقابل مخالفانش، نیروهای نظامی و تسلیحات پیشرفته به سوریه ارسال کرده است.

او گفت که نگرانی‌ها نسبت به احتمال حمایت نظامی ایران از دولت سوریه روبه افزایش بوده است.

در عین حال، لئون پانه‌تا گفته است که آمریکا در حال شدت دادن به اقداماتش برای مقابله با تهدید ایران است.

وزیر دفاع آمریکا از برگزاری رزمایشی با حضور نیروهای چندین کشور در امارات متحده عربی خبر داد و گفت که این رزمایش در ارتقای ظرفیت‌های کشورهای عربی برای مقابله با روند انتقال تسلیحات در منطقه موثر است.

خبرگزاری رسمی امارات گزارش داده است که این رزمایش تا روز هفتم فوریه (پنج روز دیگر) ادامه خواهد داشت.

ارتقای ظرفیت کشورهای حاضر در رزمایش و گسترش همکاری بین‌المللی برای جلوگیری از انتقال و توزیع تسلیحات کشتار جمعی و کالاهایی با کاربرد دوگانه (غیرنظامی و نظامی) و نیز انتقال تجربیات در این زمینه اهداف اصلی برگزاری این رزمایش اعلام شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.