بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۱۵ بهمن

به روز شده:  02:27 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود عکس هائی از جنگنده جدید قاهر ۳۱۳ چاپ کرده و از پیشرفت جدید صنایع نظامی نوشته اند. انعکاس دعوت معاون ریاست جمهوری آمریکا از ایران برای مذاکره با آن کشور و گمانه زنی هائی درباره آن موضوع مقالات این روزنامه هاست که در عین حال درباره عیدانه امسال دولت و دلیل آن و عواقب این کار نوشته و هشدار داده اند.

نقد اتهام هائی که برخی رسانه ها و نمایندگان مجلس علیه روزنامه نگاران دستگیر شده مطرح کرده اند، و اعتراض به بی توجهی دولت به وضعیت تئاتر همزمان با حضور رییس جمهور برای نخستین بار در جشنواره فجر و گزارش گرانی ها از دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

مذاکره با آمریکا به مثابه فرصت

همزمان با انتشار نظر جورج بایدن معاون رییس جمهور آمریکا که از ایران دعوت کرده مستقیما با آمریکا به گفتگو بنشیند داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک اعتمادنوشته مشکل اصلی ما در رابطه با مسائل مختلف و مخصوصا عرصه سیاست خارجی در گرو امریکا است. مادامی که ما مشکلاتمان را با امریکا حل نکنیم قطعا دچار نارسایی‌هایی خواهیم بود. بنابراین اگر از سوی امریکا پیشنهادی مبنی بر مذاکره می‌شود باید به آن همچون یک فرصت نگاه کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به سابقه روابط ایران و آمریکا نوشته اگر مسائل‌مان را با امریکا حل کنیم دیگران یعنی سایر کشورها نیز به تبع آن حرکت خواهند کرد. یعنی با طرف اصلی ماجرا مشکل را حل کرده‌ایم و روند به سوی بهتر شدن پیش می‌رود. نکته دیگر اینکه اگر به این پیشنهاد با دید مثبت نگاه نکنیم امریکا می‌تواند اقدام به بسیج افکار عمومی علیه ایران کند. یعنی به طور روشن می‌تواند اعلام کند که ما پیشنهاد مذاکره به ایران دادیم اما ایران نپذیرفت. در همین زمینه ممکن است امریکا، اقدامات سخت‌افزاری را در لوای این پیشینه، پیش گیرد.

در پایان مقاله اعتماد آمده مذاکرات رسمی می‌تواند به شفاف شدن فضای ذهنی مردم نیز کمک زیادی کند. این مذاکرات در عین حال می‌تواند ذهن مردم ایران و جامعه جهانی را شفاف کند.

اتهام های بی مورد به روزنامه نگاران بازداشتی

کلیک بهار در گزارشی نوشته بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب با موج «اتهام‌زنی» برخی از نمایندگان مجلس مواجهه شده است. این در حالی است که مجلس شورای اسلامی از ۱۰‌روز پیش تعطیل بوده است و نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه‌شان حضور داشتند.

به نوشته این گزارش اتهام‌زنی برخی از نمایندگان و خبرگزاری‌ها و سایت‌های نزدیک به اصولگرایان در حالی است که هنوز پرونده روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده مورد بررسی قرار نگرفته، دادگاهی تشکیل نشده و هیچ حکمی درباره خبرنگاران بازداشت‌شده صادر نشده است.

علی نجفی‌توانا هم در مقاله ای در کلیک آرمان با رسانه ای کردن اتهام متهمان قبل از رای گیری در محاکم رسمی مخالفت کرده و نوشته وقتی شخص متهمی تحت تعقیب قرار می‌گیرد، مراجع قضایی و انتظامی و همچنین رسانه‌ها مکلفند از افشای نام وی خودداری کنند و اگر در مرحله تحقیقات مقدماتی علیه وی کیفرخواست صادر شود، چون کیفرخواست یا ادعانامه به تقاضای نماینده جامع و دادستان به عنوان مدعی‌العموم تهیه و تنظیم شده است تا زمان صدور حکم دادگاه که مرجع کیفری بی‌طرف باید باشد و همچنین قطعیت حکم از انتشار نام چنین شخصی باید خودداری شود و انتشار نام نه‌تنها ممنوع است بلکه قابل مجازات است.

چرا بعد از هشت سال به فکر تئاتر افتادید؟

ضمیمه روزنامه شرق، درباره جشنواره فجر

ضمیمه روزنامه شرق، درباره جشنواره فجر

لیلی رشیدی هنرپیشه تئاتر در سرمقاله کلیک شرق خطاب به رییس دولت نوشته بعد از هشت سال در روزهای آخر ریاست‌جمهوریتان به اختتامیه جشنواره تئاتر بین‌المللی فجر آمدید، ساعت ۱۰ صبح... متاسفانه چون چندروز تعطیلی‌ پشت سر هم بود و ما عادت کردیم به طولانی کردن تعطیلات و متاسفانه چون مدت‌هاست هوای تهران هم آلوده است، اکثر هنرمندان تئاتر یا سرما خورده بودند، یا به دنبال تکه‌ای آسمان آبی و جشنواره تئاتر بین‌المللی بی‌رمق. اما چرا شما بعد از هشت سال به یاد تئاتر افتادید. می‌دانستید در این مدت تئاتری‌ها چگونه با ضرب‌وجرح‌های ناجوانمردانه آثارشان دست‌وپنجه نرم کردند؟ می‌دانستید در این مدت تئاتری‌ها دستمزدهایشان را یک‌سال بعد از اتمام کارشان می‌گرفتند. می‌دانستید ممکن بود یک اثر بعد از مدت‌ها تمرین اجازه اجرا نگیرد؟

در انتهای سرمقاله شرق نویسنده تاکید کرده من خودخواهم که فقط از تئاتر حرف می‌زنم. شما در این هشت‌سال آن‌قدر به فکر دور زدن تحریم‌ها و مسایل هسته‌ای و یارانه‌ها و سفر‌هایتان بودید که تئاتر و مسایلش کمترین دغدغه دولت‌تان هم نبود. حالا بعد از هشت‌سال در پایان دوره ریاست‌جمهوریتان به یاد تئاتر افتادید؟ شاید هم آقای رییس‌جمهور ما بدعادت هستیم، چون سال‌ها پیش رییس‌جمهوری یکی‌ از دغدغه‌های اصلیش تئاتر بود و همه تئاتری‌ها را به اسم کوچک می‌شناخت و تئاتر می‌دید و دلش برای ارتقای تئاتر می‌تپید.

چک هائی که برمی گردند

کلیک اعتماد در گزارشی پیرامون افزایش باورنکردنی تعداد چک های برگشتی در کشور از قلم مهدی تقوی نوشته اگر چند سال پیش یک تاجر می‌خواست تجارت کند، چک به راحتی سند معامله بود اما امروز این ضمانت دیگر وجود ندارد. بخش عمده‌یی از چک‌های برگشتی امروز چک‌های همان تجار و کسبه قدیم است. از سوی دیگر این بلبشوی اقتصادی که با آن مواجه شده‌ایم باعث به وجود آمدن گروهی فرصت طلب شده است.

به نوشته این استاد دانشگاه بنیان‌های اخلاقی جامعه هم متزلزل شده است. پیش از این سال‌ها، شما هیچگاه نمی‌دیدید که کسی با چاقو به زنی حمل کند، او را زخمی کند و کیف پول او را بدزدد و نکته آخر اینکه به نظرم اوضاع چک در این سه سال اخیر خیلی افتضاح شده است. اینکه بانک مرکزی آمار قیاسی خود را از سال ۱۳۷۸ تا امروز اعلام می‌کند از شفافیت موضوع کم می‌کند. اگر آمار سه سال پیش تاکنون را اعلام کنند، مشخص می‌شود که درصد عمده بالا رفتن آمار چک‌ها متعلق به سه سال گذشته است.

منصور بیطرف روزنامه نگار در همین باره در اعتماد نوشته آمار چک‌های برگشتی که یکی از مقام‌های بانک مرکزی از روند رو به رشد آن سخن گفته بیانگر یک اتفاق دیگر در روابط اقتصادی میان فعالان و کنشگرانی است که در بازار فعالیت می‌کنند و آن رشد شاخص «بی‌اعتمادی» در بازار است. چک‌های برگشتی، جدا از اثرات جانبی که رشد «بی‌اعتمادی» در بازار بر روند فعالیت اقتصادی تاثیر می‌گذارد، از تحولات اقتصادی کشور هم خبر می‌دهد.

این آمار نشان می‌دهد که تولید محصولات اقتصادی آنقدر هزینه‌بر شده است که صاحب اصلی سرمایه نمی‌تواند از عهده آن برآید. همچنین کسادی در خرید و فروش محصولات هم می‌تواند یک بخش دیگر از رکود در بازار باشد.

تیتر و عکس صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

قیمت ها نسبت به دلار، اما دستمزدها نه

امیرهادی انواری در گزارشی در شرق نوشته: این روزها که مجددا بحث تعیین قیمت بنزین مطرح شده است، رسانه‌ها مدام در حال گفت‌وگو با مسوولان هستند، مسوولانی که درباره افزایش قیمت بنزین در آینده نزدیک توضیحاتی را مطرح می‌کنند. یک نماینده مجلس از هیات‌رییسه کمیسیون بودجه مدعی شده: « احتمالا با توجه به مذاکرات صورت‌گرفته و قانون؛ باید قیمت بنزین ۹۰‌درصد قیمت سوخت فوب خلیج‌فارس باشد»

گزارش شرق در نهایت استدلال کرده: که اگر قیمت‌گذاری‌ها، آن هم در مورد کالاهای پر‌اهمیتی مثل سوخت باید جهانی باشد، بنابراین باید میزان دستمزد و درآمد مصرف‌کنندگان نیز باید جهانی باشد. راننده‌ای که در ترکیه، هلند، سوییس، بنزین به قیمت بالا تهیه می‌کند، روی دریایی از نفت نخوابیده، برای تهیه بنزین در آن کشورها شرکت‌ها مواد اولیه را خریداری می‌کنند، با حقوق بالای کارگر در آن کشورها فراوری می‌کنند و بعد به دست مصرف‌کننده‌ای می‌رسد که شاید درآمد یک روز او با نرخ امروز دلار برابر درآمد یک ماه یک کارگر ایرانی باشد.

بیژن مقدم در ستون طنز کلیک اعتمادنوشته: دلار در حال صعود است. به کجا و تا چقدرش را نمی‌دانیم. چون اگر قدرت پیش‌بینی داشتیم که سرنوشت دلار در روزهای‌های آینده به کجا می‌انجامد، فکری به حال خودمان می‌کردیم. اصلا... عموجان اجازه انعقاد ادامه کلام را نداده و فرمودند: «به تو چه مربوط؟ شما صراف‌اید؟ صنعتگرید؟ تولید‌کننده‌اید؟ وارد‌کننده‌اید؟ داروسازید؟ چه فرقی به حال شما دارد که دلار چند است؟ اصلا دلار ۱۰ هزار تومان! به تو قلم به دست مزدور چه ربطی دارد؟ می‌بینی کرم از درخت است؟ گردن‌کلفت‌های شما کرور کرور دلار در آب نمک خوابانیده‌اند و شما پیاده‌نظام‌ها باید جو بدهید و بازار را ملتهب کنید. وگرنه چه دلیلی دارد که دم به ساعت آمار دلار و سکه را رصد می‌کنید؟»

طنزنویس جواب می دهد: ای بابا، عموجان هم از کول دوستان ما پیاده نمی‌شوند. ما اگر بلد بودیم در معادلات ارزی التهاب ایجاد کنیم خب خودمان دار و ندارمان را دلار می‌کردیم تا حداقل نفعی از این آشفته بازار برده باشیم. اصلا بی‌خیال ارز. جناب مرتضوی چطورند؟

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

عموجان نگاهی غضبناک به ما انداخته و فرمودند: «اگر شماها بگذارید خوب هستند. فعلا که تمام تلاش‌تان را برای استیضاح وزیر خرج کرده‌اید اما بعید است به جایی برسید. در این چند ماه باقی مانده از عمر دولت تغییر و جابه‌جایی بازی باخت - باخت است. حتی جناب مصری سخنگوی هیات رییسه مجلس هم فرموده‌اند که در شرایط موجود موافق تغییر نیستم، چه تغییری که دولت در سطح وزرا انجام دهد، چه تغییری که مجلس بخواهد انجام دهد مگر اینکه خیانتی در کشور صورت بگیرد.»

عیدانه ۶۶۶۶۶ تومانی و فردای آن

کلیک بهار نوشته خبرها از تامین پنج‌هزار‌میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای کمک عیدانه به مردم حکایت می‌کنند. رقمی که هرچند هنوز نحوه پرداخت آن به مردم مشخص نیست و معلوم هم نیست قرار است این عیدانه به تمام مردم پرداخت شود یا به کسانی تعلق بگیرد که جزو کم‌درآمدها محسوب می‌شوند یا تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

به هر حال گفته می‌شود دو‌میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای کمک عیدانه به مردم برداشت شده است. رقمی که اگر قرار باشد به تمام مردم یعنی به ۷۵‌میلیون نفر پرداخت شود به هر نفر ۶۶۶۶۶ تومان عیدانه پرداخت خواهد شد.

اما اگر قرار باشد این رقم بین ۱۷‌میلیون کم‌درآمدی که چندی پیش یک منبع آگاه از آن پرداخت کمک هزینه به آن‌ها خبر داد توزیع شود، به هر نفر از این ۱۷‌میلیون نفر ۲۹۴‌هزار و ۱۱۷ تومان عیدانه تعلق می‌گیرد.

علی قنبری هم در کلیک آرماننوشته پرداخت کمک شب عید دولت به مردم یکی دیگر از آن برنامه‌های فی‌البداهه و تصمیمات آنی اقتصادی است که به‌رغم اعلام این موضوع و تکرار آن و ایجاد انتظار در مردم بُعد مشخص و چارچوب اجرایی خاصی ندارد. با وجود آن که روزها از اعلام این خبر می‌گذرد اما هنوز مشخص نیست که این کمک نقدی یا غیرنقدی به چه اقشاری و با چه مکانیزمی تعلق خواهد گرفت.

مقاله آرمان نتیجه گیری کرده اگر دولت از این کمک خود هدف سیاسی ندارد این اقدامات باید در بودجه سالانه و برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شود نه آنکه در آستانه انتخابات اعلام کند قرار است کمک‌هایی را بین مردم توزیع کند که درنهایت تنها اثرات تورمی منفی بر اقتصاد بر جای می‌گذارد.

سلام سه نقطه!

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کارتون روز از بزرگمهر حسین پور، قانون

ابراهیم رها در ستون طنز کلیک اعتماد که هر روز نامه ای در آن می نویسد خطاب به صاحب مقامی، امروز خطاب به سه نقطه نوشته:الان ساعت هشت شب است سه نقطه. از روزنامه تماس گرفته‌اند که نامه امروزت را نمی‌شود چاپ کرد و تو چرا اینقدر غصه‌دار و غمگینی و چرا به حسن حبیبی که یک مقدار مرده نامه نوشته‌یی، یک نامه جدید بنویس. برای همین هم من برای تو سه نقطه عزیز ظرف ۳۰ ثانیه نامه نوشتم. راستش الان که دارم این ستون را می‌نویسم از شادی در پوست خودم جا نمی‌گیرم! آه چقدر همه چیز خوب است، همه چیز بر وفق مراد است!

این طنزنویس اضافه کرده: آه من دارم خفه می‌شوم از شادی (شادی اسم کسی نیست من غلط بکنم شادی اسم کسی باشد) مشکلات حل است. مشکلات مثل آب پرتقال است. آب پرتقال چیز خوشمزه‌یی است سه نقطه عزیز... به من چه که یک جکت برای نصب در اسکله‌یی ساخته‌اند و ۴۰ میلیون دلار هزینه کرده‌اند و بعد که می‌خواستند نصب کنند توفان بوده، جرثقیل شکسته و جکت رفته لای دست باباش. سه نقطه. خوب است که به جای اینکه به قیمت کوفت فکر کنیم و به افزایش هزینه درد بیندیشیم، بشکن بزنیم و زیر لب ترانه‌یی زمزمه کنیم و با خودمان بگوییم آها آها آها. ای سه نقطه گرانقدر بیا به جای حرفای غم‌دار، این روزها که دوستان روزنامه گفتند چیز غمگین ننویس ما هم به چیز‌های خوب فکر کنیم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.