صالحی: مذاکره با مخالفان دولت سوریه به پایان خونریزی‌ها کمک می‌کند

به روز شده:  14:04 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

معاذ خطیب، رهبر ائتلاف ملی سوریه با علی اکبر صالحی و سرگئی لاوروف دیدار کرد

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران دیدار روز گذشته‌اش (شنبه ۱۴ بهمن) را با رهبر مخالفان سوریه در چارچوب یافتن راه حلی برای بحران در آن کشور توصیف کرد.

دیدار آقای صالحی با معاذ خطیب، رهبر ائتلاف ملی سوریه، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان صورت گرفت.

وزیر خارجه ایران گفته است ابراز تمایل آقای خطیب به گفتگو با نمایندگان دولت سوریه در صورت آزاد کردن زندانیان "گامی مثبت و روبه جلوست."

آقای صالحی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای انجام مذاکرت مجدد با مخالفان دولت سوریه، گفت: "اگر ما خواستار متوقف کردن خشونت‌ها در سوریه هستیم، نباید تنها یک طرف را در این مورد مقصر بدانیم."

رئیس ائتلاف ملی سوریه چند روز پیش اعلام کرد که آماده مذاکره مستقیم با نمایندگان دولت سوریه است، موضعی که مورد انتقاد برخی از گروه‌های مخالف قرار گرفت.

آقای خطیب برای این مذاکره، دو شرط تعیین کرده است. آزادی ۱۶۰ هزار نفر از افرادی که در زندان و یا مراکز امنیتی اطلاعاتی حضور دارند و از سرگیری صدور گذرنامه‌های جدید توسط سفارتخانه‌های سوریه برای شهروندان در تبعید سوری.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم روز گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با معاذ خطیب دیدار و گفتگو کرد.

گفته شده دولت روسیه از آقای خطیب برای سفر به مسکو و گفتگو درباره بحران سوریه دعوت کرده است.

روسیه و ایران از حامیان اصلی دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه به شمار می‌روند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.