ایران اظهارات جو بایدن درباره مذاکره مستقیم را 'با نگاه مثبت' بررسی می‌کند

به روز شده:  14:08 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

آقای صالحی هفته گذشته از آمادگی ایران برای انجام مذاکرات خبر داد و گفت که غربی‌ها طور دیگری وانمود می‌کنند

وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ درباره پیشنهاد روز گذشته جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره گفتگوی مستقیم با ایران گفت: "این اظهارات را با نگاهی مثبت مورد نظر قرار می‌دهیم."

آقای صالحی در عین حال افزود: "مذاکرات با آمریکا تنها در شرایطی انجام می‌گیرد که اعتماد لازم نسبت به صداقت آمریکایی‌ها به ما اثبات شود. چرا که تجربه‌های قبلی ما خلاف این را ثابت می‌کند."

وزیر خارجه ایران تاکید کرد تا زمانی که قصد واقعی آمریکا یافتن راه حلی برای موضوع هسته ای باشد "هیچ گونه خط قرمزی برای انجام گفتگوهای دوجانبه وجود ندارد".

معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنان روز گذشته‌اش ( شنبه ۱۴ بهمن) گفته بود هرگاه رهبر ایران در مذاکره جدی باشد، آمریکا آمادگی مذاکره مستقیم را دارد.

پیشنهاد کشورهای ۱+۵

وزیر خارجه ایران در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین از پیشنهاد گروه ۱+۵ برای انجام دور جدید مذاکرات با آن کشور در ۲۵ فوریه (هفتم اسفند ماه) در قزاقستان خبر داد.

آقای صالحی گفت: "خبرهای خوبی دارم. دیروز مطلع شدم که گروه ۱+۵ قصد دارند در ۲۵ فوریه در قزاقستان نشستی برگزار کنند."

وزیر خارجه ایران درباره موضع کشورش نسبت به این تصمیم گروه ۱+۵ اظهارنظری نکرد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورتی که رهبر ایران بپذیرد، می‌توانیم مذاکرات را آغاز کنیم

یک دیپلمات اروپایی هم گفته است که ایران هنوز پاسخ قاطعی به این پیشنهاد نداده است.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ در مورد زمان و مکان برگزاری دور بعدی مذاکرات به نتیجه نرسیده‌اند.

آقای صالحی هفته گذشته از آمادگی ایران برای انجام مذاکرات خبر داد و گفت که غربی‌ها طور دیگری وانمود می‌کنند.

وزیر خارجه ایران همچنین ضمن تاکید بر این که کشورش هیچگاه خواستار متوقف شدن مذاکرات نبوده گفته بود که "این طرف مقابل است که به دلایل مختلف مذاکرات را معلق کرده است."

ایران تاکنون ضمن دفاع از میزبانی قاهره، پایتخت مصر برای میزبانی این دور از مذاکرات گفته است که ترکیه، سوئد و سوئیس هم خواهان میزبانی مذاکرات شده‌اند.

اولین میزبان گفت و گوهای ایران و ۱+۵ شهر ژنو در سوئیس بود، اما پس از دو دور گفت و گو در این شهر، ایران خواستار تغییر میزبانی از ژنو به استانبول شد.

استانبول هم سه دور میزبان گفت و گو ها بود، اما پس از تنش در روابط ایران و ترکیه، ایران خواستار میزبانی بغداد پایتخت عراق شد.

پس از این، مسکو پایتخت روسیه میزبان گفت و گوها شد و به تازگی مقام های ایرانی خواهان میزبانی قاهره شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.