سازمان عدالت برای ایران از بازداشت ۱۶ روزنامه‌نگار ایرانی ابراز نگرانی کرد

به روز شده:  14:19 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

در ظرف یک هفته گذشته ۱۶ روزنامه‌نگار ایرانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

با گذشت یک هفته از بازداشت ۱۶ روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیتی در ایران، سازمان عدالت برای ایران، امروز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازداشت روزنامه‌نگاران ابراز نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست "همچنان به پیگیری و حمایت از این روزنامه نگاران دستگیر شده تا اجرای روند قضایی منصفانه و قانونی و پاسخگو کردن ناقضان حقوق آنان ادامه دهند."

در بخشی از این بیانیه که در سایت این سازمان به چاپ رسیده، آمده است: "براساس تحقیقات عدالت برای ایران، کلیه بازداشت شدگان به بند ۲۰۹ زندان اوین که تحت کنترل وزارت اطلاعات است منتقل شده اند و نگرانی جدی وجود دارد که آنها در سلولهای انفرادی زندانی و تحت فشار برای اعتراف به ارتباط با بی بی سی فارسی یا دیگر رسانه های خارج از ایران باشند."

در ادامه این واکنش‌ها به بازداشت روزنامه‌نگاران، سایت روز با دو تن از نمایندگان مجلس که از این بازداشت‌ها حمایت کرده‌اند، گفت و گو کرده است.

منصور حقیقت یاب، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به اینکه از جزئیات پرونده های این روزنامه نگاران اطلاعی ندارد گفته آنها را نمی شناسد ولی به صورت کلی در جریان مساله است. مجلس حتما پی گیری خواهد کرد و اگر مقصر باشند که براساس قوانین کشور با آنها برخورد خواهد شد. اگر هم که مقصر نباشند آزاد خواهند شد.

فتح الله حسینی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی نیز با رد اینکه هیچ نماینده‌ای این روزنامه‌نگاران را "مجرم" نداسته گفته که "حتما از خودشان چنین چیزهایی نوشته‌اند."

او گفته که این روزنامه‌نگاران "مجرم نیستند" و دستگاه قضایی براساس قانون عمل می کند و دادگاه و هیات منصفه در این باره نظر خواهند داد.

از دیگر نمایندگان پیگیر این پرونده جواد جهانگیر زاده است که در گفت و گو با روزنامه بهار اعلام کرده برای "جواب قانع کننده پیگیر ماجرا است".

رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران مانند خبرگزاری فارس و مهر با انتشار گزارش‌هایی این روزنامه‌نگاران را به همکاری با رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران متهم کردند.

پس از این گزارش‌ها بود که وزارت اطلاعات ایران روز چهارشنبه (۱۱ بهمن) در بیانیه ای روزنامه‌نگاران بازداشت شده را اعضای یک "شبکه رسانه ای متصل به اردوگاه رسانه ای استکبار" معرفی کرد که توسط بی‌بی‌سی اداره می‌شده است.

بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ای کلیه اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده است.

این در حالی است که رهبر ایران در دیدار با مسئولان قضایی پیشتر گفته بود که "یک نفری متهم به یک معنا می‌شود؛ قوه‌ قضاییه وظیفه دارد از راه‌هایی که قانون معین کرده، برود تحقیق کند و مشخص کند که این اتهام وارد است یا وارد نیست. صرف متهم‌ شدن که جرم نیست. به هر کسی ممکن است یک اتهامی وارد شود. تا وقتی که از طریق قانونی جرم ثابت نشده است، نه در خود قوه، نه در بیرون قوه، نه در تریبون‌ها و منبرهای رسمی، نه در وسایل ارتباط جمعی، کسی حق ندارد آبروی یک مسلمانی را ببرد، این بسیار مسئله مهمی است."

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی، فاطمه ساغرچی و علی دهقان از جمله روزنامه نگارانی هستند که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.

ماموران امنیتی با یورش به چهار روزنامه بهار، شرق، اعتماد، آرمان و هفته نامه آسمان تعدادی از این روزنامه‌نگاران را بازداشت کردند و برخی از آنها نیز در منازل خود یا درخیابان دستگیر شدند. روزنامه نگاران بازداشتی تاکنون از حق دسترسی به وکیل یا ملاقات با خانواده خود محروم بوده اند و برخی از آنها توانستند تماس کوتاه تلفنی با منزل داشته باشند.

با اینکه قاضی پرونده به برخی از خانواده‌های روزنامه‌نگاران زندانی وعده داده بود که با سپردن وثیقه آنها آزاد خواهند شد، اما با گذشت نزدیک به ۵ روز از تودیع وثیقه‌ها هنوز هیچ تصمیمی برای آزادی آنها گرفته نشده است.

این بازداشت‌ها انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌های غربی را برانگیخته است.

حدود ۲۰۰ روزنامه نگار ایرانی نیز با انتشار بیانیه ای به بازداشت همکاران خود در ایران اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.