اظهار خوش بینی مجدد وزیر خارجه ایران به تغییر رویکرد آمریکا

به روز شده:  19:58 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست سه روزه امنیتی مونیخ در آلمان به سر می برد

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در چهل و نهمین دوره کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می برد، برای دومین بار طی دو روز گذشته درباره تغییر رویکرد آمریکا در برابر کشورش ابراز خوش بینی کرده است.

آقای صالحی به خبرگزاری رویترز گفته است: "احساس می کنم این دولت جدید، این بار واقعا می خواهد رویکرد گذشته خود را در قبال ایران تغییر دهد."

به نظر می رسد اشاره آقای صالحی، به تغییر وزیر خارجه ایالات متحده است. با شروع به کار دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین، جای خود را به جان کری داده که یک سیاستمدار میانه رو محسوب می شود.

همزمان با این تغییر، جو بایدن معاون رئیس جمهور وعده داده که در صورت جدیت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا آماده گفت و گوی مستقیم با ایران است.

آقای صالحی ضمن استقبال از تغییر رویکرد آمریکا نسبت به کشورش گفته که برای ایران و آمریکا دشوار است که به یکدیگر اطمینان کنند.

وزیر امور خارجه ایران یک روز پیش، درباره پیشنهاد معاون رئیس جمهور آمریکا درباره گفت و گوی مستقیم با ایران گفته بود که جمهوری اسلامی این اظهارات را با نگاهی مثبت بررسی می کند.

علی اکبر صالحی تاکید کرد تا زمانی که قصد واقعی آمریکا یافتن راه حلی برای موضوع هسته ای باشد "هیچ گونه خط قرمزی برای انجام گفت و گوهای دوجانبه وجود ندارد".

معاون رئیس جمهور آمریکا در اجلاس امنیتی مونیخ پیشنهاد مذاکره مستقیم با ایران را مطرح کرده است

به دنبال گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران و اشغال سفارت این کشور در تهران، دو کشور بیش از سه دهه است که با یگدیگر روابط سیاسی ندارند.

با این همه دو کشور بر سر مسائل عراق مذاکراتی رسمی و علنی با یکدیگر داشته اند.

همچنین، در پی پیوستن آمریکا به کشورهای مذاکره کننده با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور، دو کشور در چارچوب گروه ۱+۵ هم تماس هایی با یکدیگر داشته اند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و شماری دیگر از چهره های سیاسی ایران از طیف های گوناگون، در ماه های اخیر از ضرورت گفت و گوی مستقیم ایران و آمریکا با هدف حل و فصل اختلافات دو کشور دفاع کرده اند.

در نوروز ۱۳۸۸، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که تازه به قدرت رسیده بود، در پیامی پیشنهاد عادی‌سازی روابط با ایران را داد، اما رهبر ایران در پاسخ به او که از دراز شدن دست آمریکا سخن گفته بود، این دست را "چدنی" و اقدام آمریکا را بی‌معنا خواند.

آیت الله خامنه ای پیش از آن، با رد عادی‌سازی روابط با آمریکا گفته بود که هر زمان وقت انجام این کار برسد، وی خود پیشقدم می شود و اولین کسی خواهد بود که این رابطه را تأیید خواهد کرد.

آقای خامنه ای واکنشی به گفته های اخیر جو بایدن در مورد عادی سازی روابط، که در آن از رهبر ایران هم نام برده، نداشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.