احمدی‌نژاد: حاضرم اولین آدمی باشم که ایران به فضا می‌فرستد

به روز شده:  12:41 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

آقای احمدی‌نژاد گفته است که دولت با وجود مشکلات مالی، از برنامه فضایی ایران حمایت می‌کند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، امروز (دوشنبه ۱۶بهمن‌ماه) در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی با اشاره به اینکه ایران در نظر دارد تا پنج سال دیگر انسان به فضا بفرستد، خطاب به دست اندرکاران برنامه فضایی ایران گفت: "من حاضرم فدایی شوم و علیرغم ریسک بالایی که دارد، اولین آدمی باشم که می‌خواهید به فضا بفرستید".

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای احمدی‌نژاد گفت: "جوانان ما مصمم هستند که ظرف چهار پنج سال آینده انسان به فضا بفرستند و مطمئنم که این اتفاق می‌افتد."

پیش از این نیز در ۹ بهمن ماه ایران اعلام کرد، یک میمون به نام 'پیشگام' را همراه موشک کاوشگر ۵ به فضا فرستاده است.

سه سال پیش در بهمن ۱۳۸۸ ایران تعدادی موش، لاک‎پشت و کرم همراه کاوشگر ۳ پرتاب کرده بود.

آقای احمدی نژاد در ادامه مراسم روز ملی فناوری فضایی گفته که دولت از لحاظ بودجه در فشار است، اما از فعالیت‌های فضایی پشتیبانی می‌کند.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به مشکلات اقتصادی در ایران گفت: "امروز دوستان درخواست ارز و پول کردند و من به آنها گفتم حاضرم خودم را به فروش و مزایده بگذارم و ارز آن را برای فعالیت‌هایتان بدهم، البته آنقدر مشکل نخواهد بود و یک نوسان کوچک و کوتاه در مسیر رشد ما ایجاد شده است".

در ماههای اخیر به خصوص بعد از تحریم های بانکی و نفتی اتحادیه اروپا قیمت ارز و سکه طلا در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده است.

کاهش صادرات نفت ایران و به دنبال آن کاهش درآمدهای نفتی و مشکلات انتقال درآمدهای نفتی به داخل از جمله دلایل این افزایش قیمت اعلام شده است.

دولت برای کنترل بازار ارز یک مرکز مبادله ارز راه اندازی کرده و ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی غیر از دارو و غذا از سوی این مرکز تأمین می شود که قیمت دلار در آن دو برابر قیمت دولتی آن است و دولت سعی دارد قیمت ارز در این مرکز را مبنای قیمت ارز کالاهای وارداتی قرار دهد.

علاوه بر این، بانک مرکزی ایران در ماههای اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.