بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران – شانزدهم بهمن

به روز شده:  05:31 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از روز بی‌سابقه مجلس نوشته و اکثر آنها عمل رییس دولت را در نوار افشاگرانه زشت شمرده اند. موضوع مقالات و گزارش‌ها و طنزنوشته‌های امروز همین گزارش است.

تغییر سیاست ایران در سوریه، سونامی قیمت‌ها و پیش بینی موج تازه ای از آن بخش دیگری از مطالب امروز روزنامه‌هاست.

فاطمه رهبر نماینده مجلس، با عنوان "دور از انتظار" در کلیک شرق نوشته نمایندگان پیش‌بینی می‌کردند به دلیل اینکه رییس‌جمهور چندین جلسه است که می‌گوید حرف‌هایی برای گفتن دارد، در جلسه استیضاح وزیر کار حرف‌هایی بیان شود. در جلسه دو هفته قبل که برای بیان مباحثی در زمینه هدفمندی یارانه‌ها به مجلس آمده بود سخن از این «نگفته‌ها» از سوی اطرافیان به مجلس رسیده بود. به هر حال این موضوع باید جایی سر باز می‌کرد.

نویسنده با این مقدمه که این رویه در شأن نظام و مردم نیست نوشته نمایندگان با شناختی که از ظرفیت شیخ‌الاسلامی داشتند و تاکید وی بر اینکه درخصوص اتفاقات پیرامون ریاست سازمان تامین اجتماعی، تصمیم‌گیر نبوده، در حال ارزیابی رای منفی یا مثبت به استیضاح بودند. سخنان رییس‌جمهور روی رای نمایندگان اثر مستقیم داشت و این افزایش رای موافق با استیضاح وزیر را باید مخالفت با نظر رییس‌جمهور و نه آقای شیخ‌الاسلامی ارزیابی کرد.

کلیک کیهان در یادداشت روز بدون امضای خود نوشته موضوع عزل و نصب آقای سعید مرتضوی به ریاست «صندوق/ سازمان تأمین اجتماعی» از چند ماه قبل به مسئله ای کشدار -و البته کم مایه- تبدیل شده بود. وی به هنگام انتصاب، قاضی معلق قوه قضائیه بود. بنابراین دولت در این انتصاب وارد موضع اتهام شد و سپس با اتخاذ شیوه «قانون دانی و قانون شکنی» به دور زدن قانون مبادرت ورزیده بود. خارج کردن حوزه مدیریتی یاد شده از نظارت وزارت کار و سپردن حکم مدیریت آن به معاون اول رئیس جمهور، دور از شأن دولت و ریاست جمهوری بود.

نویسنده مقاله در عین حال از نمایندگان مجلس پرسیده با استیضاح وزیر کار و برکناری یا ابقای وی قرار بود به کدام مقصود عقلانی برسند. جز اینکه با عزل وی، بی ثباتی تازه ای در نظام اداری پدید آورند و یا پس از ابقای وزیر فقط یک تنش غیر ضروری آفریده باشند و در هر دو صورت، مسئله مورد اختلاف اصلی سر جای خود باقی بماند.

کیهان در نهایت نوشته اقدام رئیس جمهور در ایراد اتهام به برادر رئیس مجلس، صرف نظر از شیوه مذموم به کار رفته در این اتهام پراکنی، نوعی دفاع بد از وزیر کار بود که نتیجه آن در رأی معنی‌دار نمایندگان نشان داده شد. هیچ ناظر بی طرفی این روش را تأیید نمی‌کند که با متهم کردن برادر رئیس مجلس- صرف نظر از درست و یا غلط بودن اتهام- خود او به جای متهم بنشیند و آنگاه از این برچسب، برای پاسخ به اعتراضات حقوقی و قانونی نمایندگان استیضاح کننده استفاده شود.

قانون

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

جواد سید پور در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته جلسه علنی دیروز مجلس حاوی اتفاقاتی بود که نه تنها کمکی به حل مشکلات موجود نمی‌کند که ممکن است بر بار مشکلات هم اضافه کند. مجلس از حق قانونی خود برای استیضاح یکی از وزرا استفاده کرده و بعد از توضیحات موافقان و مخالفان به این نتیجه رسید که ادامه تصدی آقای شیخ‌الاسلام بر وزارت کار به صلاح نیست لذا رای به عدم اعتماد به وی داد. اگر موضوع به همین حالت شروع و تمام می‌شد، نه تنها هیچ ایرادی به آن نبود که نقطه قوت هم محسوب می‌شد. لیکن متاسفانه داستان به همین سادگی که می‌توانست باشد، نبود و اتفاقات تلخی رخ داد و کلماتی بر زبان‌ها جاری شد که شایسته مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی نبود.

نویسنده پیشنهاد کرده نگاهی هم به اوضاع کشور بیندازیم آن گاه معلوم می‌شود که رعایت این توصیه ضروری تر از هر زمان دیگری است. چرا که از یکسو کشور با فشارهای خارجی بی‌سابقه‌ای روبروست و از سوی دیگر هم سایه مشکلات اقتصادی بخصوص گرانی و تورمی که اخیرا بر اقتصاد کشور عارض شده است، می‌طلبد تمام اختلافات و تفاوت سلیقه‌ها و... را کنار بگذاریم و تمام نیروی خود را صرف دفع تهاجمات خارجی و ساماندهی اوضاع اقتصادی کنیم.

محمدحسین روانبخش در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته رفتاری که محمود احمدی‌نژاد روز گذشته در مجلس به نمایش گذاشت نه تعجب برانگیز بود و نه بی‌سابقه؛ در واقع احمدی‌نژاد دیروز همان احمدی نژاد همیشگی بود، با همان ویژگی‌هایی که همه از او سراغ داریم، همان احمدی‌نژادی که قبل از رئیس جمهور شدنش، اتهام زنی به دیگران را با نمایش هاله‌ای مقدس دور سر خود و اطرافیانش شروع کرد و در طول این هفت ساله ادامه داده و روش‌هایی را به کار گرفته که در شان یک مدیر نظام اسلامی نیست.

ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

به نظر نویسنده این مقاله احمدی نژاد از همان اول نشان داد که برای بالا رفتن از چه روش‌هایی استفاده می‌‌کند و چگونه حاضر است همه داشته‌های انقلاب و اعتقادات را برای خود هزینه کند، زیر سوال بردن همه دولت‌های قبل از خود، ادعای وجود هاله نور دور سرش بعد از سفر به نیویورک و در همان زمان‌ها رویارویی با علما و مراجع در داستان ورود زنان به ورزشگاه‌ها، انتساب عملکردش به امام عصر و در عین حال زیر بار گرانی و تورم و سوء مدیریت نرفتن، انکار هولو کاست از یکطرف و حمایت از سخنان مشایی مبنی بر دوستی با مردم اسرائیل از یک طرف، از اصولگرایی دم زدن و از سوی دیگر تکذیب شعار «نفت بر سر سفره‌ها بردن» در حالی که هم متن سخنانش در این زمینه و هم عکس بیلبوردهای تبلیغاتی اش وجود داشت از جمله کارهای وی بود.

مقاله مردم سالاری اضافه کرده: ادعای عدالت داشتن و دائم از آن دم زدن و در کنار آن، مانع از بررسی پرونده‌های اطرافیان شدن و عنوان اینکه کابینه خط قرمز من است، اظهار اینکه اسامی مفسدان اقتصادی در جیب من است و در عین حال اطرافیان خود و رفتارشان را ندیدن، در ظاهر دم از قانون زدن و در باطن نهادینه کردن قانون گریزی و... اتفاقاتی نیست که یکبار و دوبار اتفاق افتاده باشد و از یاد برود.

نبض پتو

ستون گفت و شنود کلیک کیهان چنین است:

گفت: دیروز در مجلس چه خبر بود؟!

گفتم: دولت و مجلس به جای پرداختن به مشکلات مردم، با یکدیگر درگیر شدند.

گفت: پس تکلیف مشکل گرانی و قول دولت و مجلس برای حل این مشکل چه می شود؟

گفتم: شخصی تب داشت، دو تا حکیم باشی بالای سر او حاضر شدند و هر دو با هم دست زیر پتو بردند تا نبض بیمار تب دار را بگیرند و بعد با هم اعلام کردند که حال بیمار وخیم است. بیمار گفت فلان فلان شده‌ها، شما زیر پتو نبض یکدیگر را گرفته اید!

حرکت در مسیر صحیح، در سوریه

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته از حدود چهار ماه پیش موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه دستخوش تحولاتی شده و حمایت یکجانبه از دولت اسد جایش را به میانجیگری و تلاش برای یافتن راه‌حل سیاسی برای حل بحران داده است. باید تایید کرد این رویکرد، منطقی و در جهت منافع کشور است.

به نظر این دیپلمات پیشین: رفتارهای چهار ماه اخیر دستگاه دیپلماسی ما در قبال بحران سوریه نیز نشان از برنامه‌ای مشخص برای اصلاح مواضع پیشین است. هر چند شرایط به‌گونه‌ای است که ممکن است ایران به‌ زودی پاسخ مثبتی از سوی مخالفان دریافت نکند اما این مسئله نباید مانع ادامه روند کنونی شود چرا که با توجه به رویکرد پیشین، مخالفان نمی‌توانند به‌زودی با دولت ایران به شکل گسترده و جدی توافق کنند و به تبع آن تفاهم گسترده‌ای میان مخالفان و دولت سوریه صورت بگیرد.

نویسنده مقاله بهار با اشاره به سفرهای همزمان دبیر شورای امنیت ملی ایران و وزیر خارجه روسیه که می توان نشان تصمیمی مشترک میان ایران و روسیه باشه نوشته نکته اساسی در حل بحران‌ها این است که همه دولت باید در ساختار خود مخالفان را بپذیرند، این غلط است که آن‌ها را تروریست یا وابسته به بیگانه خطاب کنیم.

یوسف مولایی در کلیک شرق نوشته ایران و روسیه از موقعیت منحصر به فردی در تاثیرگذاری مثبت و سازنده بر تحولات سوریه برخوردارند. به همین دلیل هر دو نماینده سازمان ملل در امور سوریه یعنی آقای عنان و اخضر ابراهیمی به نقش تعیین کننده ایران و روسیه اذعان داشته و ایران و روسیه را به عنوان بخشی از «راه حل» معرفی کرده‌اند.

به نظر نویسنده کارشناس مسائل بین المللی: تهران و مسکو به رغم مخالفت جدی در شورای امنیت با هر قطعنامه‌ای که زمینه را برای مداخله نظامی فراهم می‌کند، به این باور رسیده‌اند که تداوم وضعیت موجود علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین و غیرقابل جبران به مردم سوریه خطر بسیار جدی برای امنیت و ثبات منطقه محسوب می‌شود. این تحلیل وجود دارد که برای پایان بخشیدن به این بحران گزینه‌ای جز کنار آمدن با شورای ملی ائتلاف و درگیر کردن آن با روند مذاکرات فوری و جدی با دولت سوریه وجود ندارد.

مقاله شرق در نهایت تاکید کرده روسیه به عنوان عضو دایم شورای امنیت می‌تواند در قالب یک بازیگر تمام عیار بین‌المللی از نفوذ و توانایی خود برای متعادل کردن مواضع کشورهای عربی، آمریکا و متحدانش سود برده و از سوی دیگر به عنوان یک دوست دولت سوریه، آقای اسد را به اتخاذ سیاست‌های سازنده ترغیب کند. از طرف دیگر روسیه می‌تواند از مناسبات عالی خود با ایران برای پیشبرد روند گذار مسالمت‌آمیز به شرایط جدید استفاده کند. حمایت سازنده کنشگران بین‌المللی از ابتکار عمل مشترک روسیه و ایران، راه به سوی آینده روشن را بسیار هموار می‌کند.

شهر گران و آلوده نزدیک عید

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار تصویری از خیابان‌های تهران به دست داده و از جمله نوشته مغازه دارها از فروش نرفتن اجناس و خرید نکردن مردم ناراحت نیستند بلکه ترجیح می‌دهند که جنس امروزشان فروش نرود چرا که مطمئن هستند فردا به قیمت بالاتری فروش خواهد رفت. مردم هم با حسرت از جلوی ویترین مغازه‌ها رژه می‌روند و با مقایسه قیمت‌های روزانه، سر سام می‌گیرند. گروهی حسرت به دل که چرا روزهای قبل خرید نکرده اند و گروه دیگر انگشت به دهان در حیرت روزهای آینده اند.

به نوشته این مقاله بخشی از مردم آینده نگر به صورت خود جوش دست به آنالیز نیازهای زندگی زده اند و متناسب با واقعیت‌های پیش آمده هر روز قلمی از سبد هزینه‌ها را حذف می‌کنند ولی متاسفانه سرعت افزایش قیمت‌ها قدرت تمرکز خانواده‌ها را در محاسبه اولویت‌ها و انتخاب موارد غیرضرور جهت حذف و صرفه جویی مختل کرده است.

به نوشته این مقاله تا شب عید نوروز کمتر از یک ماه و نیم باقی است. بخشی از مردم فکر تغیییر دکوراسیون منزل و نو کردن مبلمان که رسم هر ساله آنان بود را حذف کرده اند و دیگر از آنهمه حرص و عطش خرید شب عید که از سه ماه پیش همه را می‌گرفت و باعث ترافیک سنگین خیابان‌ها بود، خبری نیست. گویا واقعیت اقتصاد امروز ایران در حال اصلاح فرهنگ عمومی است همواره محدودیت و مضایق و فشارها، قدرت اصلاح گری و پالایش رفتار را دارد.

تارا طباطبایی در مقاله ای در کلیک قانون نوشته روزی، نه در تصورات خود، بلکه در همین شهر می‌توانستیم در میانه میدان ونک، آزادی و یا هر میدانی از شهر تهران بایستیم و از تن‌پوش زیبایی که طبیعت بر تن کوه‌ها و مناظر اطراف تهران کشیده است، لذت ببریم. اما خودخواهی‌ها و منفعت‌طلبی برخی در دوره‌هایی از تاریخ این شهر باعث شده است که جای این منظره رویایی با تصویری از حضور ساختمان‌های بی‌قواره‌ای که با منطق سودجویی برخی والبته با نام توسعه شهری و گاه با اندیشه دلالی سر برآورده‌اند، عوض شود.

به نوشته این روزنامه نگار: این روند تا جایی پیش رفته‌است که مدیریت شهری در میدانی مانند ونک که در حال انفجار جمعیتی است، به جای آنکه مبلمان زیبای شهری را برای آرامش مردم تدارک ببیند، مجوز ساخت مجتمع تجاری دیگری را می‌دهد. مردم می‌خرند، می‌‌سازند و می‌فروشند و در این میان این مدیریت شهری است که باید ساخت‌وسازها را مدیریت کند. اما می‌بینیم که این مدیریت شهری است که مجوزها را صادر می‌کند. درحالی که می‌شود به جای صدور مجوز برج‌سازی در گلوگاه‌های هوایی شهر، مجوز ساخت مراکز تفریحی و استادیوم‌ها را صادر کرد.

در ادامه مقاله قانون آمده: آلودگی هوا دلایل متعددی دارد که یکی از آنها بلندمرتبه‌سازی در تهران است. این رویه تصویر تهران را به ساختمان‌های بی‌قواره و جای خالی فضای سبزی که نباید دست می‌خورد تبدیل کرده‌است. نکته مهم در این میان است که اکنون اغلب نقاط کشور به مرور شبیه تهران می‌شود. حرکات بی‌منطق و قارچ گونه در شهرسازی منجر به این شده است که اگر به عنوان یک شهروند در هر یک از خیابان‌های این شهر رها شویم، سخت خواهیم توانست دریابیم که در کدام نقطه از شهر قرار داریم.

گوش به رادیو مجلس

پیمان مقدم در ستون طنز ا کلیک عتماد نوشته عموجان از صبح و علی‌الدوام گوش به رادیو چسبانیده بودند و مذاکرات جلسه استیضاح را پیگیری می‌کردند. البته هر از گاهی کلیدواژه کلفتی هم نثار ما می‌کردند که چرا مسبب این بحران بی‌حاصل شده‌ایم: «خدا لعنت‌تان کند که مفتون گردن کلفت‌های‌تان هستید و همواره هر چه بزرگان‌تان بگویند همان را اطاعت می‌کنید و از بحران‌آفرینی دست بر نمی‌دارید.»

نمی‌دانم در ماجرای استیضاح تمام اصولگرایانه چطور ما روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب می‌توانیم دخیل باشیم! استیضاحی که هر سه قوه به نوعی در آن مرتبط هستند. عموجان در حالی که پیچ رادیو را می‌پیچاندند، غر می‌زدند که: «خب آتش تهیه را شما فراهم می‌کنید. هر روز می‌روید به بهانه مصاحبه و گفت‌وگو و مباحثه با نماینده‌ها بیخ گوش‌شان می‌خوانید که فلانی چرا نصب شد، چرا عزل نشد. چرا سرپرست شد، چرا معلق نشد. در ضمن چرا جناب حسینیان را نمی‌گویید که پر شور و تمام قد از جناب مرتضوی و جناب وزیر حمایت کرد؟ »

و بالاخره طنزنویس اعتماد توصیف کرده: عموجان در حالی که کم مانده بود رادیو ترانزیستوری را در فرق ما خرد کند فریاد کشید: «شما نمی‌خواهد به ما احترام به قانون را یادآور شوید. دل قانون از دست همین شماها خون است. شما اگر راست می‌گویید، یقه گردن کلفت‌های‌تان که بدهکار آن عمده بانکی هستند را بگیرید و به محکمه بیاورید. تمام کار مملکت سامان یافته و فقط ریاست تامین اجتماعی محل اشکال است؟ هر چه که حضرتی بگوید شما هم همان را اطاعت می‌کنید؟ از خودتان اختیار و عرضه ندارید؟».

قانون

روزنامه فرضی صفحه طنز قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.