سعید مرتضوی بازداشت شد

به روز شده:  23:26 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391
سعید مرتضوی

سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران بود

پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران، در خبری یک خطی نوشته که سعید مرتضوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی ایران، دوشنبه بازداشت شده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از منابع نزدیک به دولت گزارش می‌دهد که آقای مرتضوی عصر روز دوشنبه احضار شده است و بعد از چند ساعت بازداشت شده است.

هنوز دلیل بازداشت آقای مرتضوی به صورت رسمی اعلام نشده است.

خبرگزاری فارس هم گزارش کرده که آقای مرتضوی به زندان اوین فرستاده شده است.

انتصاب آقای مرتضوی به سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی با انتقادهای مجلس ایران روبه رو شد که در آخر به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران منجر شد.

آقای مرتضوی پیش از این ریاست سازمان مبارزه با قاچاق ارز و کالا را در دولت آقای احمدی نژاد به عهده داشت و پیشتر دادستان تهران هم بود.

خبرگزاری فارس همچنین احتمال داده که بازداشت آقای مرتضوی با پرونده او درباره بازداشتگاه کهریزک مرتبط باشد.

پیش‌تر غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای دادستان کل ایران گفته بود دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک که آقای مرتضوی یکی از متهمان آن است هشتم اسفندماه امسال برگزاری می‌شود.

بعد از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، عده ای از معترضان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند که چند نفری از آنها در زمان بازداشت کشته شدند.

جمشید برزگر، تحلیلگر مسائل ایران

بازداشت سعید مرتضوی بیشتر از آنکه به خاطر کارهای قبلی او اهمیت داشته باشد به دلیل تاثیراتش بر فضای پیش از انتخابات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بازداشت مرتضوی، اگرچه آرزوی خیلی‌ها بوده، اما در شرایط کنونی افزودن هیزمی تازه است به اجاقی که هر اندازه که شعله‌هایش می‌تواند به گرد قدرت نشستگان را بسوزاند، احتمالا تنور سرد انتخابات را گرم نخواهد کرد.

بازداشت او هر چند که تازه‌ترین نمونه از ریزش‌های مداوم نیروهای حافظ و وفادار جمهوری اسلامی است، اما جنبه مهم‌ترش این است که درگیری محمود احمدی‌نژاد و طرف مقابل در حاکمیت را که در افکار عمومی کسی جز آیت الله خامنه‌ای نیست، به بالا‌ترین سطح ممکن در بد‌ترین زمان ممکن می‌کشاند. آن هم از نظر نظامی که در پی برگزاری انتخاباتی آرام همراه با اطمینان از نتیجه‌ای دلخواه است.

واکنش احمدی‌نژاد، اولین نشانه برای پیش‌بینی گام‌های بعدی دو طرف خواهد بود.

فارغ از پیامدهای سیاسی این بازداشت در میان نیروهای درون حاکمیت که به انتخابات ریاست جمهوری چشم دوخته‌اند، دستگیری سعید مرتضوی جنبه‌های مهم دیگری هم دارد: کسی که حکم بازداشت خیلی‌ها را صادر کرد و نامش مترادف با مرگ روزنامه‌ها و روزنامه نگارانی مثل زهرا کاظمی است. او بار دیگر به زندان بازگشته، اما نه در لباس زندانبان. آیا زندانبانان امروز، در چهره مرتضوی چیزی از آینده خود می‌بینند؟

مجلس شورای اسلامی، آقای مرتضوی را در آن پرونده مقصر دانست.

او از سمت خود در دادستانی تهران کنار گذاشته شد و از قضاوت تعلیق شد.

بعد از برکناری از سمت‌های قضایی بود که آقای مرتضوی به دولت پیوست.

جلسه استیضاح وزیر کار

بازداشت آقای مرتضوی، یک روز پس از آن صورت می گیرد که مجلس ایران روز پرالتهابی را پشت سر گذاشت.

دیروز (یکشنبه) در اتفاقی که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران سابقه نداشت، کلیک رئیس جمهوری ایران اتهام‌های سنگینی را در صحن علنی مجلس علیه برادران لاریجانی که رئیس قوه قضاییه و رئیس قوه مقننه هستند مطرح کرد.
آقای احمدی نژاد برای دفاع از عملکرد وزیر کار و انتصاب سعید مرتضوی به ریاست "صندوق و سازمان تأمین اجتماعی" به جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده بود.
او قسمت‌هایی از گفتگوهای فاضل لاریجانی برادر رئیس مجلس ایران با سعید مرتضوی را در مجلس پخش کرد که مخفیانه فیلمبرداری شده بود.

با استناد به این فیلم که آقای احمدی‌نژاد می گوید حدود ۲۴ ساعت است، او علی لاریجانی و برادرش صادق لاریجانی را به باندبازی و فساد مالی متهم کرد.

فاضل لاریجانی روز یکشنبه در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد که قصد دارد از رئیس جمهوری ایران شکایت کند.

علی لاریجانی هم در مجلس گفت که پیش از آغاز جلسه استیضاح، نماینده رئیس جمهور به او مراجعه کرده و هشدار داده است که اگر استیضاح انجام شود، آقای احمدی نژاد نواری علیه بستگان او پخش خواهد کرد.

آقای لاریجانی گفت که این پیام را "تهدید" تلقی می‌کند و آن را اقدامی "مافیایی" خواند.

کلیک دیوان عدالت اداری انتصاب سعید مرتضوی به ریاست "صندوق تأمین اجتماعی" را غیرقانونی اعلام کرده بود اما وزارت کار با وجود این حکم، بعد از تغییر نام صندوق تأمین اجتماعی به "سازمان تأمین اجتماعی"، آقای مرتضوی را در رأس این سازمان گذاشت.

"اصرار برای نگه داشتن آقای مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی با وجود حکم دیوان عدالت اداری" دلیل اصلی استیضاح وزیر کار ایران بود که یکشنبه در مجلس ایران رأی آورد.

در روز سوم بهمن ماه، کلیک هیئت دولت ایران تصویب کرد که عزل و نصب رئیس سازمان تامین اجتماعی از جمله وظایف معاون رئیس جمهوری شود.

این تغییر ساختار در دولت با انتقاد مجلس مواجه شد و رئیس مجلس این تغییر و تحول را فاقد وجاهت قانونی دانست.

ناظران می‌گویند که تغییر مورد نظر دولت، برای این انجام شده بود که وزیر کار استیضاح نشود.

معماری امنیتی

احمد سلامتیان، نماینده پیشین مجلس ایران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی این کشور می‌گوید که سعید مرتضوی نماینده دورانی است که در آن "عده‌ای از ارگان‌های امنیتی" ایران بالا آمدند و تا ریاست جمهوری هم رسیدند.

از نظر آقای سلامتیان به همین دلیل است که دولت آقای احمدی‌نژاد "بازداشت آقای مرتضوی را شکستن حریم امنیتی خود قلمداد کرده اند."

آقای سلامتیان می‌گوید که تصمیم به بازداشت آقای مرتضوی با موافقت "مقام‌های بالای نظام" انجام شده است. او نتیجه می‌گیرد که این بازداشت "شروع و مقدمه این بحث است که معماری امنیتی قبلی زیر سوال برود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.