احمدی‌نژاد 'بدون بدرقه رسمی نماینده رهبر ایران' به مصر سفر کرد

به روز شده:  15:37 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391
محمد مرسی و محمود احمدی نژاد

ایران امیدوار است که سفر آقای احمدی‌نژاد به قاهره فصلی تازه در روابط دو کشور بگشاید

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در حالی برای شرکت در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی وارد قاهره، پایتخت مصر شده است که بر اساس بعضی گزارش‌ها، در جریان بدرقه رسمی آقای احمدی‌نژاد در تهران، هیچ نماینده‌ای از دفتر رهبر ایران حضور نداشت.

این نخستین سفر عالی رتبه ترین مقام اجرایی ایران به مصر پس از انقلاب بهمن ۵۷ و قطع روابط سیاسی دو کشور است.

آقای احمدی نژاد صبح امروز سه شنبه ۱۷ بهمن (۵ فوریه) در فرودگاه مهرآباد تهران و در هنگام ترک ایران به مقصد مصر گفت که این سفر روابط ۳۴ سال گذشته ایران و مصر را تحت تاثیر قرار می دهد.

در عکس های منتشر شده از مراسم بدرقه رسمی آقای احمدی نژاد در فرودگاه مهرآباد تهران، هیچک از نمایندگان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی دیده نمی شوند.

به طور معمول محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله خامنه ای یا علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل او برای بدرقه رئیس جمهور ایران در سفرهای خارجی در فرودگاه حاضر می شدند.

بعضی خبرگزاری ها و سایت های خبری داخلی ایران از جمله خبرگزاری مهر و سایت بازتاب هم به غیاب نمایندگان دفتر رهبری در مراسم بدرقه آقای احمدی نژاد اشاره کرده اند.

آقای احمدی نژاد سه روز پیش در جلسه استیضاح وزیر کار در مجلس ایران به افشاگری علیه برادران لاریجانی، روسای قوای قضائیه و مقننه دست زده بود که اقدامی برخلاف توصیه های پی در پی آقای خامنه ای به مقام های ایران برای پنهان نگه داشتن اختلافاتشان در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تلقی شد. در تصاویر منتشر شده از مراسم بدرقه آقای احمدی نژاد، وزیر از کار برکنار شده شده توسط مجلس هم دیده می شود.

بدرقه احمدی نژاد

بدرقه کنندگان آقای احمدی نژاد در تهران

در آخرین ساعات دیشب خبر بازداشت سعید مرتضوی، رئیس سازمان تأمین اجتماعی ایران اعلام شد که انتصابش به این سمت و تلاش دولت برای حفظ او عامل جنجال اخیر بود.

آقای احمدی نژاد در فرودگاه مهرآباد به شدت از بازداشت آقای مرتضوی انتقاد کرد و قوه قضائیه را متهم کرد که او را در واکنش به افشاگری علیه برادران لاریجانی بازداشت کرده است.

روابط ایران و مصر

دیدار آقای احمدی نژاد از قاهره پنج ماه پس از سفر محمد مرسی، رئیس جمهور مصر به تهران صورت می گیرد. آقای مرسی با حضوری چهار ساعته در تهران برای تحویل ریاست کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها به ایران، بدون دیدار با آقای خامنه ای، تهران را ترک کرده بود.

برخی از رسانه ها و سیاستمداران ایرانی با توجه به این رفتار آقای مرسی خواسته بودند که آقای احمدی نژاد به مصر سفر نکند.

همزمان با آغاز سفر آقای احمدی نژاد به مصر، نهاد سازمان دهنده جریان بنیادگرای اسلامی (سلفی) در مصر با صدور بیانیه ای هشدار داد که نزدیکی با ایران به زیان منافع مصر است.

این نهاد خواستار اعتراض به محمود احمدی نژاد به دلیل سیاست های دولتش در قبال اهل سنت ایران، خلیج فارس و سوریه شده و همچنین هشدار داده که نباید به آقای احمدی نژاد اجازه داده شود به دیدار از میدان تحریر و اماکنی مذهبی در مصر برود که شیعیان آنها را مرتبط با خود می دانند، وگرنه شکستی تاریخی برای سیاست خارجی مصر رقم خواهد خورد.

بر اساس گزارش ها آقای احمدی نژاد خواهان بازدید از میدان تحریر قاهره است که در جریات تحولات مصر به نمادی از انقلاب های عربی بدل شده است.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید که آقای احمدی نژاد را در این سفر، اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها،رئیس سازمان حج و زیارت، شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و رستم قاسمی وزیر نفت همراهی می کنند.

آقای احمدی نژاد امروز با شیخ احمد طیب، مفتی الازهر دیدار کرد.

  • استقبال محمد مرسی، رئیس جمهور مصر از محمود احمدی نژاد
  • آقای احمدی نژاد با شیخ احمد طیب، مفتی الازهر دیدار کرد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.