توافق ایران و گروه ۱+۵ برای دور جدید مذاکرات اتمی به میزبانی قزاقستان

به روز شده:  12:06 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

کاترین اشتون، سعید جلیلی و علی باقری در دیداری در استانبول در اواخر تابستان سال جاری

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که دور تازه مذاکرات اتمی پس از حدود هشت ماه وقفه روز هشتم اسفند (۲۶ فوریه) برگزار شود. میزبان این دور از مذاکرات قزاقستان است.

رسانه های ایران روز سه شنبه هفدهم بهمن (۲۶ فوریه) به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی این کشور خبر دادند که علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی امروز خود به این توافق رسیدند.

مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون هم با تایید توافق صورت گرفته با ایران از قول خانم اشتون ابراز امیدواری کرده که مذاکرات پیش رو، منجر به پیشرفتی در توافق ها با هدف رفع نگرانی های جامعه جهانی درباره برنامه های اتمی ایران شود.

بر خلاف سه دور مذاکرات اخیر دو طرف که دو روزه بوده، نشست قزاقستان ظاهرا یک روزه برنامه ریزی شده است.

این مذاکرات پس از حدود هشت ماه وقفه، روز هشتم اسفند (۲۶ فوریه) به میزبانی قزاقستان برگزار شود. دور پیشین گفت و گو های دو طرف اواخر بهار سال جاری در مسکو برگزار شده بود.

به غیر از گفت و گوهای دو روزه در پایتخت روسیه، دو طرف در سال جاری خورشیدی، مذاکراتی در استانبول و بغداد هم انجام داده بودند که مهمترین دستاورد آن توافق درباره ادامه گفت و گو ها بوده است.

گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین) به همراه آلمان است.

در حال حاضر از ایران سعید جلیلی و از سوی شش قدرت جهانی، خانم اشتون سرپرستی مذاکرات را بر عمده دارند.

دو طرف در روزهای گذشته یکدیگر را متهم به کارشکنی و تعویق در مذاکرات کرده بودند.

یک سخنگوی خانم اشتون هفتم بهمن ماه گفته بود که پس از نزدیک سه ماه تماس دو طرف برای رسیدن به توافقی درباره تاریخ و مکان مذاکرات، پیشنهاد مذاکره برای تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژانویه (نهم و دهم بهمن) در شهر استانبول ترکیه بوده اما ایران با طرح شرایط تازه عملا در صدد به تاخیر انداختن مذاکرات است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این اظهارات گفته بود که ایران آماده مذاکره با گروه ۱+۵ است، اما غربی ها طوری دیگری وانمود می کنند.

مذاکرات اتمی با هدف قانع کردن ایران به اجرای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است که طی شش قطعنامه از ایران خواسته غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

ایران می گوید دستیابی و حفظ چرخه سوخت اتمی حق این کشور است و هدفش از توسعه آن صرفا مصارف صلح آمیز است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.