کمیته مبادله کالا با نفت در ایران تشکیل شد

به روز شده:  16:15 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391
تحریم ایران

ایران چند ماه است که به ازای فروش نفت از بعضی کشورها کالا وارد می‌کند

در آستانه اجرای دور تازه تحریم‌های آمریکا، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران از تشکیل کمیته "تها‌تر" یا "مبادله پایاپای" خبر داد.

حمید صافدل، معاون وزیر صنعت ایران می‌گوید این کمیته برای مبادله نفت با کالا شکل گرفته است.

به گفته معاون وزیر صنعت، در ماه‌های گذشته سه نوع کالای وارداتی با نفت مبادله و به صورت محدود توسط برخی شرکت‌های خصوصی وارد ایران شده است.

آقای صافدل گفته تحریم‌های جدید اقتصادی که قرار است این هفته علیه ایران اجرا شود، بر فروش نفت توسط بخش خصوصی تاثیر خواهد گذاشت.

با اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا از روز چهارشنبه این هفته، مبادله‌های بانکی ایران با مراکز مالی جهان دشوار‌تر از قبل خواهد کرد.

امروز، سه شنبه، حمید حسینی عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران هم گفته از پول ایران که در حساب‌های بانکی هند مانده است می‌توان با کمک ارز تهاتری مواد اولیه نساجی وارد کرد.

تحریم مبادلات بانکی با ایران، انتقال ارز حاصل از فروش نفت را مشکل کرده است. به گفته رئیس بانک مرکزی ایران، چین و هند از مهم‌ترین خریداران نفت ایران، مدت‌ها پیش تحویل کالا به ازای نفت را آغاز کرده‌اند.

در همین ارتباط، دولت اروگوئه گفته است به جای نفت به ایران برنج می‌دهد و شرکت نفتی رویال داچل شل از خریداران نفت ایران هم اعلام کرده که به جای بدهی تهران، کلیک غلات تحویل داده خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.