درخواست شماری از نمایندگان مجلس ایران از دولت در مورد لایحه بودجه

به روز شده:  18:51 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

مجلس ایران به تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه معترض است

بیست و هشت نماینده مجلس در تذکری مکتوب به محمود احمدی نژاد از دولت خواسته اند لایحه بودجه سال آینده را به صورت چند دوازدهم ارائه کند.

این تذکر مکتوب تازه ترین واکنش مجلس به دیرکرد دولت در ارائه لایحه بودجه سال آینده است.

یک روز پیش از این، محمدرضا میرتاجدینی، معاون رئیس‌جمهور ایران در نظارت بر قانون اساسی گفته بود: "قطعا دولت بنایی بر ارائه بودجه چند دوازدهم به مجلس ندارد."

او گفته بود "بهتر است، مجلس در برخی مواقع خود را با شرایط تطبیق دهد. همچنین لازم است مجلس زمینه را به گونه‌ای فراهم کند که بتواند در ۴۵ روز و تا پایان سال جاری بودجه را به تصویب برساند."

تاخیر آقای احمدی نژاد در ارایه لایحه بودجه در هفت سال های گذشته، مجلس را بر آن داشت تا در سال ۱۳۸۷ آئین نامه داخلی خود را تغییر دهد و دولت را موظف کند تا ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس ارائه کند. اتفاقی که البته تاکنون نیفتاده است.

امروز سه شنبه هفدهم بهمن، محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس تاخیر دولت را استمرار "تخلف قانونی" خواند و دولت را مکلف دانست لایحه چند دوازدهم را زمین نگذارد.

حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس هم امروز از قول علی لاریجانی رییس مجلس گفت که حرف دولت منطقی نیست و حال که تاخیر داشته باید علاوه بر لایحه بودجه، لایحه دو دوازدهم را به مجلس ارایه کند.

سبحانی نیا به نقل از رییس مجلس گفت در صورتی که دولت لایحه دو دوازدهم را ارائه ندهد مجلس ناچار است مانند سال های قبل تنخواه برای دولت تصویب کند.

مجلس سال گذشته مجبور شد برای دو‌ ماه آغاز سال تنخواه ۲۲ هزار میلیارد تومانی درنظر بگیرد. تجربه نشان داده بررسی بودجه در مجلس بطور متوسط پنجاه روز طول می کشد که سال گذشته به مدت بی سابقه ۹۳ روز رسید.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، به صحبت های میرزمانی واکنش تندتری داشت: " آقای میرتاج الدینی در جایگاهی نیست که برای مجلس تعیین تکلیف کند." قادری دولت را به "قانون گریزی" متهم کرد چرا که بودجه را دیر به مجلس می فرستد و بعد برای مجلس "تعیین تکلیف" می کند.

اما برخی نیز سعی کرده اند تنش بین دولت و مجلس را در این زمینه کاهش دهند. عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیسه مجلس امروز سه شنبه در کنفرانسی خبری گفت: "نه ما می‌توانیم بگوییم که دولت خودش را با مجلس تطبیق دهد و نه دولت می‌تواند بگوید که مجلس خودش را با دولت تطبیق دهد، ما هر دو باید خودمان را با قانون تطبیق دهیم."

اما سئوالی که مرتب مطرح می شود این است که دولت کی لایحه را به مجلس می فرستد.

پاسخ لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی رییس‌جمهور این بود: "بنده زمان مشخص نمی‌کنم، بستگی به سیر کار دارد."

میر تاجدینی هم دیروز همین را تکرار کرد: "در حال حاضر بودجه در دولت در حال بررسی است، لذا نمی‌توان زمان دقیقی را برای ارائه بودجه به مجلس بیان کرد."

اما آخرین حدس و گمانها حکایت از ارائه بودجه در پایان بهمن است چرا که محمود احمدی نژاد پیش از سفر به مصر گفت: "بعد از بازگشت از سفر، بحث در مورد جداول بودجه را آغاز می‌کنیم."

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت هم گزارش داده که بررسی "تبصره‌های بودجه" در جلسه فوق العاده هیات وزیران پایان یافته است و این بخش از لایحه تصویب شده است.

چرا دولت در ارائه لایحه بودجه تاخیر می کند؟

علی لاریجانی رئیس مجلس اخیرا گفته بود "دولت در موعد مقرر بودجه سال ۹۲ را ارسال نکرده است. به همین خاطر به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و ایشان به دولت تذکر دادند."

به نظر نمی رسد این تذکر تسریعی در کار ایجاد کرده باشد. اما چرا دولت با وجود همه تذکرها بودجه را ارائه نمی کند.

به عقیده سیدشریف حسینی، عضو هیات رئیسه مجلس، وضعیت فروش نفت، قیمت دلار و اینکه سال آینده آخرین سال دولت احمدی نژاد است، بودجه سال آینده را با سالهای قبل متفاوت کرده است.

البته او اضافه می کند یکی از دلایل تاخیر دولت این است که مجلس برای اعمال نظر وقت نداشته باشد.

مرتضی آقا تهرانی نماینده مجلس در زمینه به دولت حق می دهد: "لایحه بودجه دولت وقتی به مجلس می رسد همه اش بهم میریزد، اگر خود ما جز دولتمداران باشیم واقعا در برخی مواقع تغییرات ایجاد شده قابل عمل نیست."

البته علی لاریجانی این مسئله را رد می کند و معتقد است که تغییرات مجلس در لایحه بودجه کمتر از پنج درصد است.

اسماعیل جلیلی، نماینده مجلس دلایل دیگری را مطرح می کند. او معتقد است دستگاه‌های اجرایی هنوزپیش بینی خود را از بودجه سال ۹۲ اعلام نکرده‌اند و دولت درباره میزان فروش نفت و قیمت ارز به نتیجه نرسیده است.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی هم دلیل تاخیر را این می داند که"دولت نمی‌داند در مورد قیمت ارز چگونه باید عمل شود."

اما برخی کارشناسان هدفمندی یارانه ها را عامل تاخیر در لایحه بودحه می دانند و اختلاف مجلس و دولت را زمینه ساز آن. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از امکان پنج برابر کردن یارانه های نقدی پرداختی به مردم سخن گفته است و اصرار دارد یارانه انرژی را به کلی حذف کند، اما مجلس این رویه را به ضرر اقتصاد ایران می داند.

و البته در فضای سیاسی این روزهای ایران همه راهها به رم ختم می شود، انتخابات ریاست جمهوری سال آینده.

ابراهیم نکو نماینده مجلس با اینکه این مسئله را دلیل نمی داند اما معتقد است که دولت با تاخیر در ارائه لایحه بودجه می تواند "به رقبای انتخاباتی خود تلنگری بزند" تا بعد از انتخابات و "شروع به کار دولت جدید با چالش‌هایی روبه‌رو شوند."

با این حال، آنچه فعلا قطعی به نظر می رسد این است که بررسی بودجه در مجلس مثل پارسال به سال آینده خورشیدی کشیده خواهد شد. سال گذشته این بررسی تا اردیبهشت ماه ادامه داشت و با توجه به اینکه انتخابات ۲۴ خرداد برگزار می شود آثار مبارزات انتخاباتی به احتمال زیاد می تواند در تصویب بودجه سال آینده ایران نمود پیدا کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.