ادعاهای تازه وزارت اطلاعات در مورد روزنامه‌نگاران بازداشت شده

به روز شده:  16:00 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هرگز با روزنامه نگاران بازداشت شده هیچگونه رابطه کاری نداشته است.

وزارت اطلاعات ایران با انتشار دومین اطلاعیه خود در مورد بازداشت گروهی از روزنامه نگاران در این کشور، بار دیگر بر ادعای همکاری آنها با بی‌بی‌سی پافشاری کرد و گفت که روند بازداشت و احضار روزنامه‌نگاران "تا تحقیق از کل وابستگان آن شبکه با جدیت ادامه خواهد داشت".

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "چرخه جمع آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه‌ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می‌شد. سپس عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه ای صورت می‌گرفت."

در اطلاعیه وزارت اطلاعات این ادعا مطرح شده که "هسته مرکزی مستقر در لندن" علاوه بر فعالیت رسانه‌ای و خبری، "اسامی برخی از عناصر رسانه ای و هنری مورد نظر را به شاخه داخل ابلاغ می کرد و از آنها می خواست به چهره سازی، ترویج و تبلیغ آنها بپردازد."

بی‌بی‌سی در پی اطلاعیه نخست وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای کلیه اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده است.

بی‌بی‌سی همچنین می گوید که هرگز با روزنامه نگاران بازداشت شده هیچگونه رابطه کاری نداشته است.

در نخستین اطلاعیه وزارت اطلاعات که روز ۱۱ بهمن ماه و پس از بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگار ایرانی منتشر شد، آمده بود که اعضای یک "شبکه رسانه‌ای متصل به اردوگاه رسانه‌ای استکبار" بازداشت شده‌اند و "این شبکه توسط سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی‌بی‌سی) با بهره برداری از تجارب مقطع فتنه ۸۸ احداث و با همکاری چند دولت غربی اداره می شد".

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی، فاطمه ساغرچی و علی دهقان از جمله روزنامه نگارانی هستند که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.

ماموران امنیتی با حضور در دفاتر چهار روزنامه بهار، شرق، اعتماد، آرمان و هفته نامه آسمان تعدادی از این روزنامه‌نگاران را بازداشت کردند و برخی از آنها نیز در منازل خود یا درخیابان دستگیر شدند. روزنامه نگاران بازداشتی تاکنون از حق دسترسی به وکیل یا ملاقات با خانواده خود محروم بوده اند و برخی از آنها تماس‌های کوتاه تلفنی با منزل دارند.

با اینکه قاضی پرونده به برخی از خانواده‌های روزنامه‌نگاران زندانی وعده داده بود که با سپردن وثیقه آنها آزاد خواهند شد، اما با وجود تودیع وثیقه‌ها هنوز هیچ تصمیمی برای آزادی آنها گرفته نشده است.

سازمان عدالت برای ایران، روز یکشنبه ۱۵ بهمن‌ماه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازداشت روزنامه‌نگاران ابراز نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست که "همچنان به پیگیری و حمایت از روزنامه نگاران دستگیر شده تا اجرای روند قضایی منصفانه و قانونی و پاسخگو کردن ناقضان حقوق آنان ادامه دهند."

در بخشی از این بیانیه که در سایت این سازمان به چاپ رسیده، آمده است: "براساس تحقیقات عدالت برای ایران، کلیه بازداشت شدگان به بند ۲۰۹ زندان اوین که تحت کنترل وزارت اطلاعات است منتقل شده اند و نگرانی جدی وجود دارد که آنها در سلولهای انفرادی زندانی و تحت فشار برای اعتراف به ارتباط با بی‌بی‌سی فارسی یا دیگر رسانه های خارج از ایران باشند."

این بازداشت‌ها انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌های غربی را برانگیخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.