بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه – هفدهم بهمن

به روز شده:  04:49 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

اکثر روزنامه‌های امروز صبح به انتشار خبر دستگیری سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و متهم پرونده کهریزک نرسیده اما درباره جلسه روز یکشنبه مجلس و فیلمی که وی از دیدار خود با برادر روسای قوای مقننه و قضاییه تهیه کرده بود نوشته و افشاگری رییس جمهور را به عنوان بی اخلاقی محکوم کرده اند.

اخبار و گمانه زنی‌هائی درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری و طنزنوشته‌هائی درباره سخنان تازه محمود احمدی‌نژاد که داوطلب اعزام به فضا شده است، و انتقاد از سفر وی به قاهره از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

شب سمور و لب تنور بی اخلاقی دولت

شرق

شرق تنها روزنامه صبح که خبر بازداشت مرتضوی را منعکس کرده

احمد مسجدجامعی در کلیک بهار نوشته اتفاقاتی که در یکی دو روز پیش و با سخنان تند و بی‌پروای رییس قوه‌مجریه و به زعم خودشان افشاگرانه در مجلس گذشت چهره دیگری از در هم‌ریختگی روابط بین مدیران کلان و «بداخلاقی» و «بی‌اخلاقی» را در پایان هفته وحدت ایام دهه فجر آشکار کرد. این شیوه که در این سال‌ها بی‌سابقه نیست در آن روز شدتی دیگر یافت و مسائلی مطرح شد که در هیچ محکمه‌ای نه تنها به اثبات نرسیده که حتی طرح هم نشده است.

به نوشته وزیر سابق ارشاد شیوه جمع‌آوری اطلاعات، نحوه طرح موضوع، زمان و مکان بیان همگی دلالت بر نوعی سندسازی، ناامنی روانی و رویگردانی از اخلاق عمومی و رسانه‌ای داشت و به اذعان هر دو طرف ماجرا «بداخلاقی» و «بی‌اخلاقی» بود. این روال در این روزگار سابقه‌دار است و درباره شخصیت‌های گرانقدر بسیار تکرار شده است و نه تنها نسبت به گویندگان و مدعیان هیچ‌گونه توبیخ و تنبیهی انجام نشده بلکه در برخی موارد شکل مواجهه به شیوه‌ای بوده که شائبه تایید و تشویق را نیز در خود داشته است. شاید آن‌ها نمی‌دانستند که اگر این نحوه رفتارها باب شود روزی گریبان خودشان را نیز خواهد گرفت که گرفته است.

مقاله بهار با تاکید بر این نکته به پایان رسیده که اگر گوشه‌ای از این مطالب توسط خبرنگار یا رسانه‌ای بیان شود یا از نوشته، خبر و حتی کاریکاتوری چنین استنباطی شود برخوردی شدید را به همراه خواهد داشت و آن را تشویش اذهان عمومی و هم‌سویی با رسانه‌های خارجی قلمداد می‌کنند. اگر خبرنگاری چنین مطالبی از قول برادران و نزدیکان روسای سه قوه می‌گفت و آن‌ها را متهم به انواع سوء‌استفاده از جایگاه‌شان و نفاق می‌کرد چه برخوردی با او می‌شد؟ تا مظلومیت جامعه خبری مستقل را بهتر و بیشتر دریابیم.

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته عصر یکشنبه بهارستان اما عصر بی سابقه و تلخی برای قانون، اخلاق و حتی مصلحت اندیشی در کشور بود. محمود احمدی نژاد در همه ۷ سال گذشته و در مقام رئیس جمهور بارها غیر قابل پیش بینی بودن خود را نشان داده بود. اما آنچه که در جلسه عصر یکشنبه در بهارستان اتفاق افتاد بسیاری را غافلگیر کرد.

در جریان دفاع رئیس جمهور از وزیرش به خواست او و در میان بهت همگان، از صحن علنی مجلس و به طور زنده از رادیو و تلویزیون، فایلی تصویری از یک گفت وگو و چانه زنی دو نفره منتشر شد. این فایل، مخفیانه و بدون اطلاع یکی از طرفین گفت وگو ضبط شده بود و این عمل کاری کاملا غیر قانونی بود. این فایل بدون رضایت یکی از طرفین گفت وگو منتشر شد که انتشار آن هم عملی خلاف مقررات بود.

سرمقاله ابتکار اضافه کرده در بخش‌های دیگر جلسه مجلس، هم رئیس جمهور و هم رئیس مجلس به طور مکرر اتهام‌ها و ادعاهای کم سابقه ای علیه یکدیگر مبادله کردند. و این ها فقط سیاهه کوچکی از مظلومیت قانون در اوج گیری دعوای شبه قانونی سران دو قوه بر سر یک مساله کم اهمیت در کشور بود.

جوان

مجادله، کارتون حسین کشتکار، جوان

نامه به یک وزیر سابق کار

ابراهیم رها در ستون خود در اعتماد امروز نامه ای به وزیر سابق کار نوشته و از وی پرسیده: استیضاح شدی؟ افتادی؟ عزیز من این کسی که شما پایش ایستادی و استیضاح شدی، می‌ارزید که تو تا برکناری رفتی؟ حالا حالت خوب نیست؟ عیبی ندارد. شده‌ایی مثل بقیه، مثل من. اینکه شاعری می‌گوید: «دیگر ستاره‌یی ندارم ساقی/ عمر دوباره‌یی ندارم ساقی» مال اینجور وقت‌هاست. [منظور از ساقی هم عرفان و معنویات و برنامه معرفت است به جان خودم!]

در ادامه نامه آمده: وزیر سابق جان، این خشت و آینه خیلی مهم است. اینکه می‌گویند آن چیزی که در فلان خام بعضی‌ها می‌بینند بعضی دیگر در بهمان آینه هم نمی‌بینند همین است. یعنی سازمان تامین اجتماعی مگر ناخن‌گیر بود، از اینجا برش‌داری بگذاری آنجا؟ فکر می‌کردی فلان کس را به هر نحو ممکن نگهداری دیگر لابد مملکت می‌شود آب پرتقال؟ اوضاع را اگر مزمزه‌ می‌کنی دستگیرت می‌شود شرایط چه مزه‌یی گرفته! من دارم به تو فکر می‌کنم. مدام به تو فکر می‌کنم.

طنزنویس اعتماد در نامه خود تاکید کرده: به هیچ‌کس یا هیچ چیز دیگر فکر نمی‌کنم، اما ای وزیر قشنگ سابق کار، ای که الان برای وزارتخانه‌ات می‌خوانی «که هر شب هرم دستاتو به آغوشم بدهکارم» آن روز که جیک‌جیک سعید جونت بود یاد زمستونت نبود؟ البته هم اگر وزیر نباشی با این اوضاع افتضاح اشتغالزایی قطعا بیکار خواهی ماند، چرا آن روزها که سعید جونم سعید عمرم می‌کردی به استیضاح نمایندگان مجلس فکر نکردی ؟ ۱۹۲رای موافق با برکناری تو؟ یعنی تموچین را هم اینجوری برکنار نمی‌کردند.

فرش قرمزی برای اصلاح طلبان و ادب مرد

ثمینا رستگاری در گزارش اصلی کلیک اعتماد نوشته با توجه به شرایط کشور اگر کسی ادعا کند که انتخابات ۹۲ مهم‌ترین انتخابات کشور در طول دهه‌های اخیر است نمی‌توان حرف او را گزاف دانست. شرایط متغیر اقتصادی و وضعیت سیاسی و حل و فصل پرونده‌های سیاست خارجی در انتظار برگزاری این انتخابات هستند و به نظر می‌رسد این انتخابات پتانسیل حل بسیاری از مشکلات موجود را دارا باشد. اما در میان گروه‌ها و دسته‌های مختلف سیاسی موضع‌گیری و عزمی متناسب با فهم اهمیت این مساله دیده نمی‌شود.

به نوشته این گزارشگر اصولگرایان خود به چندین دسته و رسته تقسیم شده‌اند، هر کدام نامزدی معرفی می‌کنند و هر روز بیرق کاندیدای تازه‌یی برافراشته می‌شود. اصلاح‌طلبان هم که تقریبا هشت سال فرصت داشته‌اند این نکته را دریابند که فعلا نوبت آنها نیست هم به همین وضع دچارند. آنها هنوز نتوانسته‌اند به کاندیدایی واحد برسند. البته این احتمال وجود دارد که هنوز برگ برنده خود را رو نکرده باشند. نزدیک به هشت سال است که اصلاح‌طلبان از بدنه قدرت کنار گذاشته شده‌اند و چهار سال است که دچار محدودیت‌ها و مضیقه‌هایی شده‌اند، در این مدت آنها فرصتی برای به رای گذاشتن محبوبیت خود در عرصه انتخابات نداشته‌اند و برخی از تحلیل‌ها و نشانه‌ها هم حاکی از آن است که تا اطلاع ثانوی هم از چنین امکانی برخوردار نباشند.

اعتماد نوشته اما آنچه از مواضع اصلاح‌طلبان برمی‌آید این است که آنها به انتخابات خوشبین‌اند، از نظر آنها در هر شرایطی اصلاح‌طلبان باید به صحنه بیایند، چرا که اولا هیچ‌گاه کسی برای آنها فرش قرمز پهن نخواهد کرد و نباید منتظر روز موعودی شد که کسی از اصلاح‌طلبان خواهش کند کاندیدا معرفی کنند.

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری نوشته این روزها «ادب مرد» دوباره یاد همه افتاده است و اصولگرایان یادشان افتاده که به چیزهایی توجه کنند که از دولت بهترتر است و درباره آن داد سخن سردهند. این موضوع ولی رونمای کار است و زیر بنا این است که دولت از همه چیز مهمتر است! مهمترین دلیل هم این که این همه کاندیدای اصولگرا هست که هر روز بیشترتر از دیروز احساس وظیفه کرده و دنبال دولت هستند اما فکر کنید ببینید کسی برای ادب احساس وظیفه جدی می‌کند؟! می‌توان گفت که ادب مرد به ز دولت اوست ولی اول باید دولت را داشته باشی بعد بقیه مقایسه کنند و به این نتیجه برسند که ادبش بهترتر است یا دولتش؟!

در ادامه این مقاله به طعنه آمده: موضوع دیگری که باید به آن اشاره شود، این است که چرا فرهنگستان زبان و ادب فارسی این روزها درباره «ادب» چیزی نمی‌گوید؟! آیا همچنان ادب مرد به ز دولت اوست‌؟ یا اینکه آن شعر را باید فراموش کرد و در حال حاضر اصولا هیچ چیزی حتی خواندن این شعر به مصلحت نیست‌؟! به نظر ما «ادب» مطمئنا از قول شرف مهمتر است، ضمن اینکه انتخابات هم پیش‌رو است و باید برای سرگروهی در ۱+۲ تلاش کرد‌.

سوریه به اسرائیل حمله می‌کند

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به این که حمله نظامی به سوریه، اسرائیل را در شرایط تهدید قرار می‌دهد نوشته این حمله نظامی دست سوریه را در هرگونه اقدامی باز می‌کند. سوریه می‌تواند بطور رسمی اعلام کند که همچنانکه اسرائیل به خود اجازه داده وارد هوا و خاک سوریه شده و دولت سوریه را ناتوان تلقی کرده است، هر کس اجازه دارد از مرزهای جنوب غربی سوریه عبور کند. در این صورت یک مسابقه ای در جهان اسلام راه می افتد و زمین را زیر پای اسرائیلی‌ها به لرزه درآورد.

به نوشته این مقاله دولت بشار اسد می‌تواند در واکنش به اقدام اسرائیل مراکز حساس نظامی و امنیتی رژیم که با فاصله ۱۰ تا حداکثر ۱۰۰ کیلومتری در دسترس دمشق هستند را زیر آتش موشک‌ها و هواپیماها قرار دهد اگر این اتفاق بیفتد جنگ حزب الله و حماس در شمال و غرب فلسطین بلافاصله آغاز می‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته اسرائیل اگر چه حمله به اطراف دمشق را با این جمع بندی انجام دادند که این بار هم سوریه واکنشی نشان نخواهد داد اما همه شواهد و قرائن بیانگر آن است که اسرائیل در اضطراب و نگرانی مطلق از واکنش سوریه بسر می‌برد. البته سوری‌ها اعلام کرده اند که واکنش آنان «غافلگیرانه» خواهد بود ولی این به معنای آن نیست که فرصت زیادی در اختیار تل آویو است.

قانون

عکس و خبرهائی از جشنوار فیلم فجر در صفحه اول قانون

ما را بفرستید فضا!

پیمان مقدم در کلیک اعتماد نوشته عموجان معتقدند کاش می‌شد به جای این میمون زبان بسته فضانورد ما قلم به دست‌های اصلاح‌طلب را می‌فرستادند به کهکشان‌های دیگر بلکه کشور یک نفسی بکشد و آلودگی هوای تهران هم برطرف شود. ما هم اعلام آمادگی کردیم. حداقل دیگر وقتی از فضا برگردیم دلار از این گران‌تر که نمی‌شود و به تبع آن سایر اجناس هم بیشتر از این افزایش قیمت نمی‌یابد. تازه خیر بزرگ‌تری هم در آن هست.

عموجان پرسیدند: البته الخیر فی ما وقع، اما خیر بزرگ‌ترش چیست؟ پاسخ دادیم که وقتی ما به فضا رفته باشیم و لاجرم دست‌مان از تعاملات زمینی کوتاه باشد، می‌خواهیم ببینیم آن موقع تقصیر شعله‌ور شدن آتش مجادلات گردن چه کسی انداخته خواهد شد؟

عموجان با خشم غریدند: «فضا نخیر؛ شماها باید به کهکشان دیگری بروید. فکر کرده‌اید ما ببو گلابی هستیم؟ شما به سیاره مشتری هم که بروید حتما یک چیزی کاسب می‌شوید. شده از طریق امواج ماهواره‌یی در باب آغاز سفرهای خارجی رییس دبیرخانه نم غائله‌یی بر پا می‌کنید و خودتان از فضا به ریش ما می‌خندید. این روزها با این ماسماسک‌ها (منظورشان تبلت و آیفون) است می‌توان میمون را از راه دور به رقص در آورد. ما که شما مارمولک‌ها را خوب می‌شناسیم.

‌ای بابا. الان که بحمدالله پارازیت هم دور از دسترس نیست. ما را بفرستید فضا و شیر فلکه پارازیت را هم تا آخر باز کنید بلکه غائله‌ها ختم به خیر شود و همه خشنود باشند.

احسان پیربرناش در صفحه طنزانه کلیک قانون نوشته: گفت حاضرم اولین آدمی باشم که توسط دانشمندان ایرانی پرت می‌شم فضا! گفتم هه هه هه، شوخی می‌کنی؟ آخه با کدوم پول؟ می‌دونی چقدر هزینه داره؟ گفت: خب خودمو می‌ذارم به مزایده! بدن خودمه، اختیارشو دارم! گفتم: هیس! این خبر به گوش مشایی برسه ولت ‌می‌کنه می‌ره‌ها.

به نوشته این طنز نویس گفت:می‌بینی واسه پیشرفت مملکت به چه روزی افتادم؟ همین مونده بود که... گفتم: لعنت به من اگه یک کلمه دیگه از حرفاتو بنویسم. گفت: یعنی نفروشم؟! گفتم: آخه تو رئیس دولت این مملکتی! گفت: آهان، از اون لحاظ می‌گی... حواسم هست داداش، خیالت راحت، به قیمت می‌فروشم که آبرومون حفظ بشه!

شرق

کارتون پیام برومند، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.