پرتاب کفش به رییس جمهوری ایران در قاهره

به روز شده:  05:32 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

تجمع بیرون از مسجد الحسین در نزدیکی دانشگاه الازهر هنگام بازدید رییس جمهوری ایران

سفر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران برای شرکت در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی به قاهره با واکنش های متفاوت در مصر همراه بوده است.

درحالی که محمد مرسی رییس جمهوری مصر با تشریفات کامل از همتای ایرانی خود در فرودگاه قاهره استقبال کرده، شیخ الازهر، یکی از عالیرتبه ترین روحانیون سنی خواستار توقف گسترش نفوذ شیعه در کشورهای سنی شده و از محمود احمدی نژاد خواسته کشور بحرین را به عنوان کشوری عرب به رسمیت بشناسد.

همزمان یک فرد معترض بعد از خروج آقای احمدی نژاد از مسجد الحسین در قاهره به سوی رییس جمهوری ایران کفش پرتاب کرده است.

در فیلم هایی که از این حادثه منتشر شده، به نظر می رسد کفش به رییس جمهوری ایران اصابت نکرده است.

آن طور که در این فیلم ها دیده می شود رییس جمهوری ایران بلافاصله توسط محافظانش از محل دور می شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده دست کم یک نفر معترض در پی این کار که در فرهنگ اعراب بسیار توهین آمیز تلقی می شود بازداشت شده است.

آقای احمدی نژاد در یک کنفرانس خبری در قاهره ابراز امیدواری کرده سفرش نقطه آغازی در روابط ایران و مصر باشد با این همه آنگونه که خبرگزاری رویترز از حسن الشافعی، مشاور ارشد شیخ الازهر و رییس فرهنگستان زبان عربی مصر نقل کرده، ملاقات آقای احمدی نژاد با شیخ الازهر به تبادل اختلاف نظرهای ایدئولوژیک کاهش پیدا کرده و "در نهایت سوءتفاهم ها در پاره ای مسائل تا جایی بالاگرفته که ملاقات از نظر شیخ الازهر مفید فایده نبوده است".

این درحالی است که خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از اسفندیار رحیم مشایی رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در ایران گفته در این گفتگوها درباره بحرین صحبتی نشده و در عوض بر ضرورت اتحاد بین شیعه و سنی تاکید شده است.

ملاقات در فرودگاه

آنگونه که رسانه دولتی مصر گزارش داده روسای جمهوری ایران و مصر در فرودگاه قاهره بعد از تشریفات مراسم استقبال درباره راه های بهبود رابطه دو کشور و حل بحران سوریه "بدون مداخله نظامی" صحبت کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران گفته "رابطه دو کشور تدریجا رو به بهبود است" و لی برای دیدن گسترش بیشتر روابط تجاری و بازرگانی "صبر پیشه کرد".

این نخستین سفر عالی رتبه ترین مقام اجرایی ایران به مصر پس از انقلاب بهمن ۵۷ و قطع روابط سیاسی دو کشور است.

آقای احمدی نژاد صبح روز سه شنبه ۱۷ بهمن (۵ فوریه) در فرودگاه مهرآباد تهران و در هنگام ترک ایران به مقصد مصر گفت که این سفر روابط ۳۴ سال گذشته ایران و مصر را تحت تاثیر قرار می دهد.

روابط ایران و مصر

محمد مرسی و محمود احمدی نژاد

ایران امیدوار است که سفر آقای احمدی‌نژاد به قاهره فصلی تازه در روابط دو کشور بگشاید

دیدار آقای احمدی نژاد از قاهره پنج ماه پس از سفر محمد مرسی، رئیس جمهور مصر به تهران صورت می گیرد. آقای مرسی با حضوری چهار ساعته در تهران برای تحویل ریاست کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها به ایران، بدون دیدار با آقای خامنه ای، تهران را ترک کرده بود.

برخی از رسانه ها و سیاستمداران ایرانی با توجه به این رفتار آقای مرسی خواسته بودند که آقای احمدی نژاد به مصر سفر نکند.

همزمان با آغاز سفر آقای احمدی نژاد به مصر، نهاد سازمان دهنده جریان بنیادگرای اسلامی (سلفی) در مصر با صدور بیانیه ای هشدار داد که نزدیکی با ایران به زیان منافع مصر است.

این نهاد خواستار اعتراض به محمود احمدی نژاد به دلیل سیاست های دولتش در قبال اهل سنت ایران، خلیج فارس و سوریه شده و همچنین هشدار داده که نباید به آقای احمدی نژاد اجازه داده شود به دیدار از میدان تحریر و اماکنی مذهبی در مصر برود که شیعیان آنها را مرتبط با خود می دانند، وگرنه شکستی تاریخی برای سیاست خارجی مصر رقم خواهد خورد.

بر اساس گزارش ها آقای احمدی نژاد خواهان بازدید از میدان تحریر قاهره است که در جریات تحولات مصر به نمادی از انقلاب های عربی بدل شده است.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید که آقای احمدی نژاد را در این سفر، اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها، رئیس سازمان حج و زیارت، شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و رستم قاسمی وزیر نفت همراهی می کنند.

  • استقبال محمد مرسی، رئیس جمهور مصر از محمود احمدی نژاد
  • آقای احمدی نژاد با شیخ احمد طیب، مفتی الازهر دیدار کرد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.