بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – هجدهم بهمن

به روز شده:  05:46 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود در حالی خبر از دستگیری سعید مرتضوی دادستان سابق و رییس سازمان تامین اجتماعی داده اند که روزنامه این سازمان در اولین ساعت های صبح، در چاپ دوم خود، خبر از ازادی وی داد.

مقالات متعددی درباره بازداشت مرتضوی و جلسه جنجالی روز یکشنبه مجلس که بیشترشان خرده گیری به رییس دولت است در حالی در روزنامه ها نقش بسته که عملا گزارش های مربوط به سالگرد پیروزی انقلاب و هفته فجر را تحت الشعاع قرار داده است.

بخش عمده ستون های طنز روزنامه ها نیز به احمدی نژاد و تازه ترین تحریکات وی اختصاص داده شده است.

تاوان بازداشت مرتضوی و واکنش اجتماعی آن

تیتر و عکس چاپ صبحگاهی روزنامه خورشید

کلیک اعتماد تنها روزنامه صبح، به جز روزنامه دولت، است که خبر از تاسف کارکنان سازمان تامین اجتماعی از دستگیری سعید مرتضوی داده است.

این روزنامه به عنوان "تاوان بازداشت" به پخش فیلم دیدار خصوصی فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در اینترنت اشاره کرده که فقط ۲۵ دقیقه آن در مجلس مجادله‌یی بزرگ را برانگیخت. این فیلم، در چندین بخش قرار گرفته و در کل ۳۸ دقیقه زمان دارد. رسانه‌های اصولگرا این کار را اقدامی مشکوک دانستند و نوشتند از نکات قابل توجه و مشکوک این رویداد، انتشار فیلم توسط کسی است که به تازگی عضو یک سایت اشتراک‌گذاری فیلم در اینترنت شده و در نخستین اقدام خود، بامداد روز سه‌شنبه این فیلم را منتشر کرده است.

اعتماد در دنباله همین خبر نوشته دستگیری مرتضوی احتمالا بیشترین تاسف را در میان بازنشستگان تامین اجتماعی ایجاد کرده است و تقریبا هیچ مدافع قانونی نمی‌تواند از اجرای قانون برای چنین متهمی ابراز ناخرسندی کند. اما آیا اکنون این مرتضوی که در اوین است درباره اتهامات سال‌های گذشته‌اش مورد پرسش قرار می‌گیرد یا درباره ضبط صدای برادر آقای لاریجانی؟ این سوالی است که می‌تواند بزرگ‌ترین مخالفان مرتضوی را هنگام شنیدن خبر بازداشتش به تامل وادار کند.

عماد افروغ در مقاله ای در کلیک شرق نوشته خبر بازداشت سعید مرتضوی برای افکار عمومی مسرت‌بخش بود از زمانی که مساله بازداشتگاه کهریزک پیش آمد که افرادی که جان خود را از دست دادند و از آن بدتر، بی‌اعتنایی به دستور رهبر در خصوص تعطیلی دایمی این بازداشتگاه، علاوه بر آن بی توجهی به حکم دیوان عدالت و به دیوار کوبیدن آن موضوعاتی نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت و مردم همه اینها را می‌دانستند و منتظر برخورد قضایی با نامبرده بودند. ‌ای کاش خود وی این شهامت را داشت که متوجه این شرایط شده و داوطلب پست و مقام نشود و پس از صراحت مجلس و قوه قضاییه در خصوص وی، از سازمان تامین اجتماعی کناره‌گیری می‌کرد.

مقاله شرق با اشاره به فیلمی که توسط رییس دولت در مجلس پخش شد نوشته ممکن است فرض بر صحت این فیلم – که در خصوص آن تردیدهایی مطرح شده است- مطالب مطرح شده در آن زیاده‌خواهی تعبیر شود اما پیش از آن، استفاده از دوربین مخفی چه حکمی خواهد داشت؟ ممکن است فردی برای تصدی مال یا جایگاهی، دست به لابی بزند، اما صرف این عمل، جرم تلقی می‌شود؟

تیتر و عکس صفحه اول قانون

روح‌الله سپندارند در کلیک قانون نوشته هنوز مشخص نیست، بازداشت سعید مرتضوی در راستای چه پروند‌های اتفاق افتاده است. این بازداشت درست یک روز پس از استیضاح جنجالی وزیر کار در مجلس اتفاق افتاد. استیضاحی که با انتشار فیلمی مخفیانه از دیدار فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در صحن علنی همراه بود. فیلمی که انتشار آن، از سوی برخی صاحبنظران حوزه قضایی و حقوقی جرم تلقی می‌شود و می‌توان شکایتی علیه آن تنظیم کرد؛ شکایتی که علاوه بر فاضل لاریجانی، می‌تواند دادستانی را نیز در مقام مدعی‌العموم وارد عمل کند چرا که این فیلم به زعم کار‌شناسان حقوقی در قالب تشویش اذهان عمومی، قابلیت طرح دعوی را دارد.

مصطفی ایزدی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته سعید مرتضوی راهی مرکزی شده که سالیانی چند، دیگرانی را راهی آن مرکز می‌کرد. این خبر نشان می‌دهد که نظام هستی می‌چرخد و می‌چرخد و به نقاطی می‌رسد که اجتناب‌ناپذیر است. ضرورت ندارد فقط آدم‌های عارف بدانند که در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد، بلکه کسانی نیز که چشمشان اندکی حقیقت‌بین است، می‌فهمند و می‌دانند که در دست روزگار شترهایی هست که به مرور، یک‌یک آنان را درِ خانه همه می‌خواباند و نمی‌گذارد کسی استثنا از این سرنوشت محتوم فرار کند.

می‌بینی سعید‌ چرخه زمونه‌رو؟

احسان پیربرناش در ستون تاکسی خود در طنزانه کلیک قانون تجسم کرده که ناگهان سعید مرتضوی پریده بالا و این گفتگو بینشان گذشته است:

فریاد‌ زد‌م: برو پایین ... برو پایین بهت می‌گم، اگه نری جیغ می‌کشم!

گفت: آروم باش د‌اد‌اش، من اون سعید‌ سابق نیستم، الان خود‌مم د‌ر خطرم.

گفتم: برو پایین بابا، تو بی‌خطرت هم د‌رد‌ناکه

گفت: مرد‌ی نبود‌ فتاد‌ه را پای زد‌ن ... مرد‌ه آن است که نامش به نکویی نبرند‌؟ د‌رست گفتم؟

گفتم: می‌بینی سعید‌ چرخه زمانه رو؟ کی فکر می‌کرد‌ تو بری سراغ اد‌بیات؟ د‌ر هر صورت این حرف‌ها روی من تاثیر ند‌اره ... برو پایین. اصلن تو می‌شینی توی ماشین من د‌رد‌م میاد‌!

گفتگو نویسنده ستون تاکسی قانون بالاخره به این جا می رسد که: یکهو بغضش ترکید‌. زد‌ زیر گریه و با ناله و زاری گفت: گلی گم کرد‌ه‌ام، می‌جویم او را ... به هر گل می‌رسم، می‌بویم او را ...گفتم: آخی، گلت رفته مصر ...همه اولش می‌رن مصر، بعد‌ش می‌رن به ... اوه اوه، با اسکایپ اومد‌ه روی خط ... بفرمایید‌ آقای احمد‌ی‌نژاد‌؟ پیام شما رو می‌شنویم.

کاریکاتور مرتضوی، کار بزرگمهر حسین پور، قانون

سازمان تامین اجتماعی

حسین راغفر در مقاله ای در کلیک اعتماد با اشاره به وضعیت سعید مرتضوی که دیروز هنگام خروج از دفتر کار خود در سازمان تامین اجتماعی دستگیر شد نوشته این سازمان، بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ و بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی کشور است و هیچ زمان تا این اندازه دچار و درگیر مشکلات و عدم توازن بین منابع و مصارف خود نبوده است. امروز بیش از هر زمان دیگری این سازمان با مشکلات جدی تداوم حیات خود که تضمین‌کننده وضعیت میلیون‌ها نفر عضو این صندوق باشد، رو به رو شده است.

نویسنده این مقاله تاکید کرده "مشکلات متعددی مسوول وضعیت فعلی سازمان تامین اجتماعی است که عمده‌ترین آنها سیاست‌های غلط اقتصادی دولت‌ها و به ویژه تخریب بنیان‌های تولید در دولت نهم و دهم است. این وضعیت سبب کاهش اشتغال در کشور شده است؛ اشتغالی که اصلی‌ترین منبع تامین منابع صندوق‌های بازنشستگی به ویژه صندوق تامین اجتماعی بوده است. قطعا به غیر از این عامل، عوامل دیگری هم در وضعیت فعلی صندوق تامین اجتماعی نقش داشته است."

مقاله اعتماد در نهایت می نویسد: "در یک سال گذشته اطلاعات موجود بیانگر رکود بسیار جدی در حوزه اجرا و مدیریت سازمان بوده است. تنزل در مدیریت‌ها و ابهام در استمرار کار مدیریت معزول شده، بحران‌های مربوط به صندوق را بسیار شدت بخشیده است. این وضعیت سبب شده که بسیاری از فرصت‌هایی که می‌توانست در اختیار این صندوق قرار گیرد، عملا از بین برود و بی‌انگیزگی کارکنان این سازمان را تداوم ببخشد."

بیهودگی کلاس اخلاق در سیاست و آینده همکاران دولت

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد با اشاره به اتفاقاتی که روز یکشنبه در مجلس افتاده بحث قدیمی اخلاق و سیاست را مطرح کرده و نوشته "هورمونی برای تزریق اخلاق به سیاست وجود ندارد و نهایت آن هم در قالب گذاشتن کلاس‌های تکراری اخلاق! است که به اندازه کافی مجلس و دولت از این کلاس‌ها داشته‌اند و اگر اشتباه نکرده باشم معلم هر دو مورد هم یک نفر بوده است. و اگر از حاضرین این کلاس‌ها امتحان کتبی می‌گرفتند، به احتمال فراوان همه آنان با نمرات عالی قبول می‌شدند، ولی این آموزش‌ها برای حل مشکلات اخلاق عملی در سیاست کفایت نمی‌کند. واقعیت این است که مشکل میدان سیاست در جامعه ما هر چه باشد ریشه «اخلاقی» ندارد."

نویسنده جامعه شناس این مقاله با تاکید بر این که شرط لازم اصلاح اخلاق در سطح جامعه، اجرایی شدن قانون است نوشته: "در مناقشه روز یکشنبه هر جا که نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که به دلیل ضعف در اجرای قانون است،مرتضوی به دلیل مسائلی که در جریان حادثه دلخراش کهریزک بود، از کار تعلیق شد. بیش از ۴۰ ماه از این ماجرا گذشته ولی هیچ‌گونه رسیدگی موثری انجام نشد. در سازمان تامین اجتماعی نیز مسائلی را مطرح کرده، ده‌ها مورد از مصوبات دولت غیرقانونی اعلام می‌شود ولی در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد."

در پایان مقاله اعتماد آمده "این ناشی از ضعف و ناتوانی ما در درک درست از سیاست است که به جای تحکیم قاعده اصلی سیاست، یعنی قانون، هر روز و هر روز بر اخلاقی کردن سیاست تاکید می‌کنیم. این کار جز اینکه مردم را نسبت به سیاست بدبین کند، هیچ نتیجه مثبت دیگری ندارد، زیرا به طور غریزی می‌فهمند که اگر بخواهند منتظر اصلاح اخلاق بنشینند تا سیاست درست شود، هیچ‌گاه سیاست درست نخواهد شد، لذا عطای آن را به لقایش خواهند بخشید و ناامیدی مردم نیز این وضع را بدتر خواهد کرد."

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته: "در این واپسین روزهای باقی مانده از عمر پر از راز و رمز دولت دهم علامت سؤال مهمی بر سرنوشت همراهان(حلقه یاران)و همکاران خود نمایی می‌کند حیرت در این اردوگاه موج می‌زند.روز یکشنبه محمود احمدی نژاد در یک بازی حساب نشده و مضحک موجب شد دو نفر از حلقه همراهانش یعنی آقایان شیخ الاسلامی و سعید مرتضوی را از دست بدهد.بی تردید اگر رئیس جمهور ذره ای سیاست ورزی بخرج می‌داد و مصلحت اندیشی می‌کرد حال نه وزارت کار بدون وزیر بود و نه سعید مرتضوی مجبور بود در اوین، گذشته خود را مرور نماید.

به نوشته این مقاله "در این میان سرنوشت همکاران (طیف مدیرانی که بدون دلبستگی به مرام فرصت خدمت یافته اند)بیش از سرانجام همراهان تاثر آور است.اینان دردل نگران رفتارهای زیگزاگی وهزینه ساز آقای رئیس هستند و بیم آن دارند که ممکن است آتش این هزینه‌ها هر لحظه دامن آنها را هم بگیرد و از سوی دیگر علاقمند هستند که پرونده شان در نزد رقیبان سیاه نشان داده نشود."

ابتکار در نهایت اشاره کرده "نگاه به چهره‌های گرفته اعضاء دولت در اولین جلسه پس از واقعه یکشنبه به خوبی عمق این نگرانی را نشان می‌دادبه هر حال تکلیف یاران روشن است.آنان علی الظاهر سرنوشت خود را به سرنوشت آقای احمدی نژاد پیوند زده اند و آماده پرداخت هزینه‌های محتمل هستند ولی برزخ همکاران به هیچ وجه خوشایند نیست و باید دید اتفاقات روزهای آینده چه سرنوشتی را برای همراهان و همکاران به ارمغان خواهد آورد."

یکشنبه مجلس و دستگیری مرتضوی در فیلم ده نمکی

حمیدرضا شکوهی بعد از دیدن فیلم جدید مسعود ده‌نمکی در جشنواره فیلم فجر در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته تماشای فیلم جدید ده‌نمکی، همزمان با رویدادهایی که این هفته با جدال لفظی محمود احمدی‌نژاد و علی‌لاریجانی در مجلس آغاز و دوشنبه شب به دستگیری سعید مرتضوی منجر شد، اگر چه اتفاقی بود، اما برای من تفکر برانگیز بود. فیلم جدید ده‌نمکی حرف‌هایی زد که کمتر کسی تصور می‌کرد کارگردان آن از این حرف‌ها بزند؛ حتی کسانی که با پیش داوری نسبت به ده‌نمکی به تماشای این فیلم آمده بودند.

به نوشته این مقاله "شاید اگر کارگردان دیگری غیر از ده‌نمکی می‌خواست فیلمی بسازد که در آن یک دختر بدنام را تبرئه و دینداران بی‌عمل را مواخذه کند، شاید نمی‌توانست مجوز ساخت و اکران بگیرد، اما مهمتر از این موضوع، این است که فیلم را ده‌نمکی ساخته است؛ با همان تفکرات و پیشینه‌ای که از او در ذهن داریم. و چقدر دردناک که در جامعه امروز ما، آبروی مسلمانان، دیگر نزد برخی ارزشی ندارد؛ نمونه‌اش را سه سال پیش در مناظرات انتخاباتی دیدیم و تکرارش را هم چند روز پیش در صحن علنی مجلس. تاسف‌آور آن است که سال‌ها پیش در مورد این موضوعات هشدار داده شده بود اما همان موضوعاتی که زمانی اصلاح‌طلبان مطرح می‌کردند و گوش شنوایی برای آن وجود نداشت، حالا از زبان اصولگرایان مطرح می‌شود."

به نوشته مردم سالاری "اگر به حرف‌های عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم درباره مرتضوی، همان زمان توجه می‌شد، کار به اینجا نمی‌رسید که مرتضوی را پس از سال‌ها و در پی اتفاقات اخیر مجلس دستگیر کنند. اگر به مواضع مشترک کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا در مقابل رئیس دولت نهم، همان زمان توجه می‌شد، کار به اینجا نمی‌رسید که رئیس‌اصولگرای مجلس نهم، از تریبون مجلس و در حضور رئیس‌جمهور، همان اظهارات را با چند سال تاخیر تکرار کند."

پیمان مقدم هم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته: "ما به همراه عموجان از دیدن فیلم رسوایی بر‌می‌گشتیم منزل که نصف شب خبر آمد خبری در راه است. عموجان که پس از دیدن فیلم حاج مسعود حسابی جا خورده بودند و غافلگیر شده بودند، خیلی خودشان را کنترل کردند که در حضور ما واکنش تندی نشان ندهند پس زود موضوع بحث را عوض کردند: «خدا لعنت‌تان کند. هر بار که رییس‌جمهور به یک سفر خارجی مهم می‌روند شما در کشور یک بحران درست می‌کنید.» عموجااااان! داشتیم؟ این را که یک زمانی ما می‌گفتیم قربان‌تان بروم. شما چرا با این حال‌تان؟ «زهرمار! خودت را مسخره کن. اتفاقات دوره اصلاحات بحران نبود. واکنش خودجوش و ناگزیر به مولفه‌های کفن لازمی بود که ستون عرش را می‌لرزاند. الان ماجرا فرق می‌کند. این پروژه‌ها چند وجهی و پیچیده و واقعا نگران‌کننده است. این دفعه درس‌تان را از ارباب‌ها خوب یادگرفته‌اید که توانسته‌اید این‌ طوری همه را به جان هم بیندازید.»"

شور همگانی در سازمان فضائی

آید‌ین سیارسریع در طنزانه کلیک قانون نوشته: "از خواب بید‌ار می‌شوم. روزنامه را باز می‌کنم می بینم از قول آقای احمد‌ی نژاد‌ نوشته‌اند‌ «هر چند‌ ریسک بالایی د‌ارد‌ ولی من حاضرم فد‌ایی شوم و اولین آد‌می باشم که می خواهید‌ به فضا بفرستید‌!». با خواند‌ن این خبر نمی‌د‌انم چه اتفاقی افتاد‌ که به‌صورت ناگهانی به پیشرفت تکنولوژی علاقه‌مند‌ شد‌م. تلویزیون را روشن کرد‌م و د‌ید‌م د‌ست بر قضا مرد‌م هم به پیشرفت تکنولوژی به‌صورت ناگهانی علاقه‌مند‌ شد‌ه‌اند‌ و فوج فوج د‌ارند‌ به سمت مقر سازمان فضایی ایران حرکت می‌کنند‌ تا هرکاری از د‌ستشان بر می‌آید‌ برای د‌ستیابی هرچه سریع‌تر به تکنولوژی فرستاد‌ن انسان به فضا انجام د‌هند‌."

به نوشته این طنز "فضای همد‌لی د‌ر بین مرد‌م آن‌قد‌ر شد‌ید‌ بود‌ که با مشاهد‌ه‌ آن یاد‌ انسجام ملت بعد‌ از زلزله آذربایجان و بازی ایران و استرالیا افتاد‌م! ماموران انتظامی مستقر د‌ر سازمان فضایی کم کم مجبور شد‌ند‌ که به د‌لیل ازد‌حام بیش از حد‌ مرد‌م آنها را متفرق کنند‌ولی مرد‌م با وجود‌ فشارها انسجام خود‌ را حفظ می‌کرد‌ند‌ و می‌گفتند‌:«ما منتظر اولیش هستیم، هیچ جا نمیریم همین جا هستیم»، «تکنولوژی فضایی پرتاب باید‌ گرد‌د‌» و ... !"

کارتون روز

کارتون علی رومانی، اعتماد

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.