تمجید وزیر خارجه ایران از رهبر مخالفان بشار اسد در سوریه

به روز شده:  13:10 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

آقای صالحی درباره عملکرد احمد معاذ الخطیب ابراز خوش‌بینی کرده

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران از احمد معاذ الخطیب، رهبر مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه تمجید کرده و گفته او را "انسانی علاقمند به حل بحران سوریه" می داند.

آقای صالحی که اخیرا برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود، با آقای معاذ الخطیب ملاقات داشته است.

این از نخستین مواردی است که یک مقام‌عالی رتبه حکومت ایران، از رهبر مخالفان سوریه به نیکی یاد می‌کند. سوریه و ایران در تبلیغات رسمی خود از معترضان سوری با عناوینی همچون "تروریست" یاد می‌کنند اما وزیر خارجه ایران رهبر مخالفان سوریه را "فردی دلسوز" خوانده است.

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه هجدهم بهمن (ششم فوریه) به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته "احساس کردم که آقای خطیب یک انسان واقعگرا است که به خاطر همین ویژگی‌اش از سوی برخی افراد و گروه ها تحت فشار قرار گرفته است."

ائتلاف ملی سوریه به رهبری آقای معاذ الخطیب از سوی همه مخالفان بشار اسد مورد تایید نیست.

ایران یکی از معدود حامیان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و در ماه‌های اخیر که سوریه صحنه سرکوب اعتراض مخالفان حکومت بوده، به تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ موقعیت حکومت بشار اسد دست زده است.

احمد معاذ الخطیب، امام سابق مسجد جامع بنی امیه دمشق است و یک چهره میانه رو تلقی می شود

احمد معاذ الخطیب، امام سابق مسجد جامع بنی امیه دمشق است و یک چهره میانه‌رو تلقی می شود که حدود سه ماه پیش به رهبری مخالفان سوری برگزیده شد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس رهبری آقای معاذ الخطیب را به رسمیت شناخته اند و روسیه از دیگر متحدان جدی حکومت سوریه، به تازگی او را به مسکو دعوت کرده است.

ابراز خوشبینی صالحی به فعالیت های معاذ الخطیب

علی اکبر صالحی آقای معاذ الخطیب را "فردی واقعگرا" توصیف کرده است. وزیر خارجه ایران گفته "فکر می کنم که ایشان در نهایت با بینش و پیشینه خود بتواند جریان معارضه در سوریه را در جهتی هدایت کند که در نهایت به نفع ملت این کشور باشد بدون اینکه نسخه ای از خارج برای این کشور پیچیده شود."

به نظر می‌رسد با ادامه بحران در سوریه، مقام های ایرانی در صدد نزدیکی به گروه های مخالف بشار اسد با هدف کنترل اوضاع هستند.

ایران پیش از این در جریان حمله نیروهای ناتو به لیبی در حالی که روابط خوبی با معمر قذافی رهبر این کشور داشت، تماس با گروه های مخالف را آغاز کرده بود. مقام های ایرانی پس از سقوط حکومت سرهنگ قذافی از ارتباط و تلاش برای تقویت مخالفان خبر دادند.

ملاقات علی اکبر صالحی و بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق

با این همه در مورد سوریه موضع رسمی ایران حمایت از بشار اسد بوده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی اخیرا مخالفان بشار اسد را تشویق به کنار گذاشتن سلاح کرده و گفته بود "چنانچه در هر کشوری، مخالفان از خارج آن کشور به سلاح مجهز شوند، به طور طبیعی، نظام حاکم نیز با آنها برخورد خواهد کرد."

رهبر جمهوری اسلامی تقریبا همزمان با آغاز اعترضات ضد حکومتی در سوریه، این کشور را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده بود.

مقام‌های ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند که از انجام اصلاحات در سوریه حمایت می‌کنند اما سقوط حکومت اسد را خط قرمز می‌دانند.

روابط ایران و سوریه از زمان انقلاب بهمن ۵۷ همواره روابطی دوستانه بوده و برخی از مقام‌های ایرانی و سوری آن را یک رابطه استراتژیک میان دو کشور توصیف کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.