مهمانپرست: گفت و گو با آمریکا می تواند به حل مسائل بین‌المللی کمک کند

به روز شده:  17:38 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید برای گفت و گوی ایران و آمریکا شرط وجود دارد

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که مذاکره مستقیم با آمریکا "به شرط این که از یک موضع برابر و احترام به طرف مقابل" باشد می‌تواند به حل مسائل بین‌المللی کمک کند.

آقای مهمانپرست روز چهارشنبه، هجدهم بهمن (ششم فوریه) در نشست امنیت ملی و سیاست خارجی در نمایشگاه دستاوردهای نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی در مصلی تهران صحبت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که "بحث آن‌ها [آمریکایی ها] در موضوع هسته‌ ای ایران فنی و حقوقی نیست بلکه سیاسی است. . . آنها می‌توانند با به رسمیت شناختن حقوق ما و حق تمامی کشورهای مستقل برای استفاده از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ ای گام مهمی بردارند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته "اگر ابهام و نگرانی باشد با یک توافق کلی می‌توان انحراف نداشتن به سمت سلاح هسته‌‌ای را تضمین کرد طوری که این توافق برای دو طرف قابل پذیرش باشد."

"اگر ابهام و نگرانی باشد با یک توافق کلی می‌توان انحراف نداشتن به سمت سلاح هسته‌یی را تضمین کرد طوری که این توافق برای دو طرف قابل پذیرش باشد"

رامین مهمانپرست

چهار روز پیش از این، جو بایدن معاون رئیس جمهور وعده داده بود که در صورت جدیت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا آماده گفت و گوی مستقیم با ایران است.

این پیشنهاد با واکنش مثبت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران مواجه شده است.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران که او هم برای شرکت در چهل و نهمین دوره کنفرانس امنیتی مونیخ همچون معاون رئیس جمهوری آمریکا به آلمان رفته بود، پس از ارائه این پیشنهاد دست کم دوبار نسبت به تغییر رویه آمریکا به ایران ابراز خوش‌بینی کرد.

آقای صالحی گفته بود "احساس می کنم این دولت جدید، این بار واقعا می خواهد رویکرد گذشته خود را در قبال ایران تغییر دهد."

با شروع به کار دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین، جای خود را به جان کری داده که یک سیاستمدار میانه رو محسوب می شود.

آقای صالحی گفته بود تا زمانی که قصد واقعی آمریکا یافتن راه حلی برای موضوع هسته ای باشد "هیچ گونه خط قرمزی برای انجام گفت و گوهای دوجانبه وجود ندارد."

به دنبال گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران و اشغال سفارت این کشور در تهران، دو کشور بیش از سه دهه است که با یگدیگر روابط سیاسی ندارند.

با این همه دو کشور بر سر مسائل عراق مذاکراتی رسمی و علنی با یکدیگر داشته اند.

همچنین، در پی پیوستن آمریکا به کشورهای مذاکره کننده با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور، دو کشور در چارچوب گروه ۱+۵ هم تماس هایی با یکدیگر داشته اند.

قرار است دور تازه این گفت و گوها پس از نزدیک به هشت ماه توقف روز هشتم اسفند (۲۶ فوریه) در آلماتی قزاقستان آغاز شود.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و شماری دیگر از چهره های سیاسی ایران از طیف های گوناگون، در ماه های اخیر از ضرورت گفت و گوی مستقیم ایران و آمریکا با هدف حل و فصل اختلافات دو کشور دفاع کرده اند.

در نوروز ۱۳۸۸، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که تازه به قدرت رسیده بود، در پیامی پیشنهاد عادی‌سازی روابط با ایران را داد، اما رهبر ایران در پاسخ به او که از دراز شدن دست آمریکا سخن گفته بود، این دست را "چدنی" و اقدام آمریکا را بی‌معنا خواند.

آیت الله خامنه ای پیش از آن، با رد عادی‌سازی روابط با آمریکا گفته بود که هر زمان وقت انجام این کار برسد، وی خود پیشقدم می شود و اولین کسی خواهد بود که این رابطه را تأیید خواهد کرد.

آقای خامنه ای واکنشی به گفته های اخیر جو بایدن در مورد عادی سازی روابط، که در آن از رهبر ایران هم نام برده، نداشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.