رحیمی: نمی‌گویم در کشور چه خبر است تا دشمن شاد نشود

به روز شده:  16:23 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، امروز، ۱۹ بهمن (۷ فوریه) گفته است که بنا بر "مصالح ملی" سکوت کرده و از اظهارنظر درباره وضعیت سیاسی ایران خودداری می‌کند.

آقای رحیمی گفته عده‌ای "از درون" مانند "موریانه" عمل می‌کنند و "من علاقه ندارم که بگویم در درون چه خبر است؛ چرا که از گفتن آن دشمن شادمان می‌شود."

او افزوده که "آن‌قدر مصائب زیاد است که آدم باید به تنهایی خودش گریه کند" و "مصالح ملی باعث می‌شود انسان سکوت کند و سر درون چاه بگذارد".

دولت محمود احمدی‌نژاد در روزهای اخیر و پس از کلیک جلسه جنجالی استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که طی آن آقای احمدی‌نژاد به کلیک افشاگری علیه برادران لاریجانی دست زد، تحت فشار قرار گرفته و به نظر می‌رسد اظهارات آقای رحیمی با همین انتقادات مرتبط باشد.

در یکی از شدیدترین نمونه‌های فشار آوردن به چهره‌های نزدیک به آقای احمدی‌نژاد، دادستانی تهران روز دوشنبه اقدام به کلیک بازداشت سعید مرتضوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی کرد. دولت آقای احمدی‌نژاد اصرار داشته که به رغم همه انتقادات سعید مرتضوی را بر سر کار نگه دارد.

آقای رحیمی با تاکید بر اهمیت قانون اساسی ایران گفته "برخی بر آن متجاوز هستند" و از محدود شدن عملی اختیارات قانونی رئیس‌جمهور انتقاد کرده است.

او گفته: " اگرچه از اصل ۱۱۳ تا اصل ۱۴۳ قانون اساسی از رییس‌جمهور و اختیاراتش، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها صحبت شده است اما برخی مواقع رئیس‌جمهور در عوض کردن و جابه‌جا کردن یک فرد عاجز می‌شود و این در حالی است که ملت به رئیس‌جمهور چنین اجازه‌ای داده‌اند."

محمود احمدی‌نژاد به دلیل برکناری چندباره وزرا و همچنین تلاش برای ادغام بعضی وزارتخانه‌ها و سپردن آنها به چهره‌های نزدیک به خود، مورد انتقاد دیگر محافظه‌کاران قرار گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.