علی مطهری: برای کنترل انتخابات روزنامه‌نگاران را بازداشت کردند

به روز شده:  16:14 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

علی مطهری می گوید که از اطلاعیه‌هایی که وزارت اطلاعات صادر کرده است یک دلیل موجهی برای بازداشت این روزنامه‌نگاران دریافت نکردم.

در پی گذشت بیش از ۱۰ روز از بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران و اتهاماتی که وزارت اطلاعات و برخی از رسانه‌های دولتی و نزدیک به اصولگرایان علیه آنها مطرح کردند، علی مطهری، نماینده مجلس ایران، امروز ۱۹ بهمن در گفت و گو با روزنامه بهار چاپ تهران گفته است که "چون در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم بخشی از حکومت می‌خواهد انتخابات را کنترل کند."

آقای مطهری در این گفتگو با اشاره به اینکه این نوع برخورد با روزنامه‌نگاران بازداشت شده قانونی نیست ،گفته است: "من شخصا از اطلاعیه‌هایی که وزارت اطلاعات صادر کرده است یک دلیل موجهی برای بازداشت این روزنامه‌نگاران دریافت نکردم. مسائل مبهمی را گفته بودند که در مورد هرکسی می‌توان این مسائل را مطرح کرد. نحوه بازداشت این روزنامه‌نگاران هم درست نبوده، همه این روزنامه‌نگاران قاعدتا با یک احضار خودشان به وزارت اطلاعات مراجعه می‌کردند و نیاز به ورود به تحریریه روزنامه‌ها نبود."

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانیه وزارت اطلاعات ایران در خصوص این روزنامه‌نگاران گفت: "بسیاری از خانواده‌های این روزنامه‌نگاران به بنده مراجعه کردند و گفتند ما از بازداشت فرزندانمان ناراحت نیستیم اما این‌که هنوز چیزی ثابت نشده عزیزانمان را به عنوان افراد مرتبط با انگلیس معرفی کرده‌اند، ناراحت و معترض به این امر هستیم. من معتقدم وزارت اطلاعات در این‌ باره می‌توانست رفتار حکیمانه‌تری داشته باشد."

بعد از بازداشت روزنامه نگاران، وزارت اطلاعات ایران دو اطلاعیه صادر کرده است. در اطلاعیه اول که چهارشنبه ۱۱ بهمن (۳۰ ژانویه) منتشر شد، روزنامه نگاران بازداشت شده وابسته به شبکه ای معرفی شده اند که "این شبکه توسط سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی‌بی‌سی) با بهره برداری از تجارب مقطع فتنه ۸۸ احداث و با همکاری چند دولت غربی اداره می شد".

در اطلاعیه دوم که هفدهم بهمن (5 فوریه) منتشر شد، وزارت اطلاعات ایران، تاکید کرده که "نیازمندی های خبری و اطلاعاتی" این شبکه در خارج تهیه می شد ولی "عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه ای صورت می‌گرفت."

بی‌بی‌سی در واکنش به اطلاعیه وزارت اطلاعات، کلیه اتهامات مطرح شده را تکذیب و اعلام کرد که با روزنامه نگاران بازداشت شده هیچگونه رابطه کاری نداشته است.

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی و فاطمه ساغرچی از جمله روزنامه نگارانی هستند که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.

ماموران امنیتی با حضور در دفاتر چهار روزنامه بهار، شرق، اعتماد، آرمان و هفته نامه آسمان تعدادی از این روزنامه‌نگاران را بازداشت کردند و برخی از آنها نیز در منازل خود یا درخیابان دستگیر شدند. روزنامه نگاران بازداشتی از حق دسترسی به وکیل یا ملاقات با خانواده خود محروم بوده ولی برخی از آنها تماس‌های کوتاه تلفنی با خانواده داشته اند.

بعد از بازداشت این روزنامه نگاران بعضی نمایندگان مجلس اتهاماتی را به آنها وارد کردند که شامل ارتباط این افراد با نهادهای غیرایرانی می‌شد، ولی آقای مطهری با انتقاد از همکارانش می گوید "این اظهارات جرم است و این‌که بگوییم این روزنامه‌نگاران وابسته به خارج هستند جرم است و باید در دادگاه مطرح شود حتی این روزنامه‌نگاران می‌توانند از این افراد در دادگاه شکایت کنند. ما نماینده تمام مردم هستیم نباید تا چیزی اثبات نشده به این صراحت درباره‌اش صحبت کنیم."

این بازداشت‌ها انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌های غربی را برانگیخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.