کاهش منابع استقراضی برای ایران در پی افزایش تحریم‌ها

به روز شده:  23:49 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391
پرچم ایران که در پشت آن شعله یک مشعل پالایشگاهی دیده می شود

مبادله نفت با کالا به معنی آن است که بخش عمده ای از اقلام مورد نیاز ایران از کشورهای عمده وارد کننده نفت خریداری می شود و خریدار ایرانی نمی تواند با مراجعه به بازارهای جهانی، مناسب ترین کالا با بهترین قیمت را بیابد

وزارت دارایی آمریکا ادعا می کند که با افزایش تحریم‎ها علیه برنامه هسته‌ای ایران، این کشور در سال گذشته میلادی با افت ۵۳ درصدی منابع استقراضی از موسسات خارجی روبرو شده است.

در این گزارش آمده با افزایش تحریم های نفتی و اقتصادی غرب علیه برنامه هسته ای ایران، سازمان ها و موسسه های مالی کمتری حاضر به قرض دادن به ایران می شوند و انتظار می رود با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا تحت عنوان نفت در برابر کالا، این منابع باز هم محدودتر شود.

در گزارش جدید وزارت دارایی آمریکا که خبرگزاری رویترز ادعا می کند به نسخه ای از آن دست یافته، میزان استقراض ایران از موسسات خارجی در سال گذشته میلادی تنها رقمی معادل ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده که نسبت به سال پیش از آن ۵۳ درصد کاهش نشان می دهد.

وزارت دارایی آمریکا روز گذشته (ششم فوریه) پیش بینی کرده بود که با آغاز دور جدید تحریم های نفتی دسترسی ایران به منابع ارزی باز هم محدودتر شود.

دور جدید تحریم‌های نفتی علیه برنامه هسته‌ای ایران به این کشور تنها اجازه خواهد داد که در برابر خرید اقلام و کالا نفت خود را بفروشد و نمی تواند در برابر صدور نفت خود مستقیما ارز دریافت کند.

مبادله نفت با کالا به معنی آن است که بخش عمده ای از اقلام مورد نیاز ایران از کشورهای عمده وارد کننده نفت خریداری می شود و خریدار ایرانی نمی تواند با مراجعه به بازارهای جهانی، مناسب ترین کالا با بهترین قیمت را بیابد.

برخی کارشناسان، اقدام آمریکا را به نوع ملایمی از شرایط تحریم عراق توسط سازمان ملل در سال های پایانی حکومت صدام حسین تشبیه کرده اند. البته در چارچوب "برنامه نفت در برابر غذا" عراق اجازه داشت صرفا به میزان لازم برای خرید کالاهای مصرفی لازم برای مردم آن کشور نفت صادر کند و عواید آن را زیر نظر سازمان ملل به مصرف برساند.

هدف کاخ سفید از اتخاذ این تحریم‌های جدید محدود کردن هر چه بیشتر ایران به منابع ارزی برای تامین هزینه‌های برنامه هسته‌ای این کشور اعلام شده است.

این در حالی است که ایران همواره نظامی بودن برنامه‌های هسته ای این کشور را تکذیب می کند.

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که تهران همچنان به منابع ارزی دیگری همچون صندوق ذخیره ارزی دسترسی دارد که ممکن است به این کشور برای مقاومت در برابر تشدید تحریم‌ها کمک کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.