مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۱

به روز شده:  03:39 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

روزنامه‌های امروز ایران در این پنجشنبه آخر هفته تماما به موضوع آزادی سعید مرتضوی پرداخته‌اند و در کنار آن به اظهارات صادق لاریجانی‌، رئیس قوه قضائیه هم اشاره کرده‌اند که گفته سخنان محمود احمدی نژاد در مجلس کذب و جرم است اما فعلا سکوت می‌کند.

ارثیه کسی نیست!

صفحه اول روزنامه کیهان

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر ایران در موسسه کلیک کیهان در سرمقاله این روزنامه از بیانیه دادستانی تهران در باره سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی انتقاد کرده است.

به نوشته آقای شریعتمداری، در بیانیه دادستانی از لفظ اتهام به صورت مفرد برای مرتضوی استفاده شده، پس می‌توان نتیجه گرفت که برخی از اتهامات دیگر او در این بازداشت دخالت نداشته است.

اکنون جای این سوال است که چرا مرتضوی برای تفهیم اتهام بازداشت می‌شود، آن هم بازداشت شبانه، ولی فاضل لاریجانی برای تفهیم اتهام بازداشت نمی‌شود؟!

در سرمقاله کیهان آمده است که چون فاضل لاریجانی برادر رئیس قوه قضائیه است برخورد دوگانه و غیرقابل توجیهی برخلاف تاکید چندباره رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

در ادامه یادداشت روز کیهان آقای شریعتمداری به شدت به محمود احمدی نژاد انتقاد کرده و گفته است که باید پرسید جناب رئیس جمهور با چه انگیزه و برای رسیدن به کدام مقصود و منظور اقدام به انتشار نوار یاد شده در صحن علنی مجلس کرده است.

مدیر مسئول کیهان، صرفنظر از غیرقانونی و غیراخلاقی بودن اقدام رئیس جمهوری از انتشار نوار یاد شده، از آقای احمدی نژاد پرسیده است که چرا در موارد مشابه که به اطرافیان او مربوط می‌شود، نظیر ملاقات آقای "م" (ظاهرا اشاره به اسفندیار رحیم مشایی است) با یکی از متهامان ردیف اول فساد کلان اقتصادی در هتل لاله تهران، ماجرای فیوضی در کیش و نمونه‌های دیگر سکوت کرده است؟

خلاصه آقای شریعتمداری بعد از انتقاد تند از نمایندگان مجلس در مورد استیضاح وزیر کار دولت دهم نوشته است که باید خطاب به برخی از مسئولان جمهوری اسلامی این سخن آیت الله خمینی را گوشزد کرد که انقلاب و نظام ارثیه شما نیست که به میل خود در آن دخل و تصرف کنید.

چرا اصرار؟

بهمن کشاورز حقوقدان در سرمقاله روزنامه کلیک شرق نوشته است، حواشی جلسه استیضاح از متن آن شاید بیشتر بود اما آن چه مسلم است بعضی از موارد عنوان شده از طرف رئیس جمهوری، برخلاف قانون اساسی و خارج از اختیارات مجلس یا رئیس مجلس مطرح شد که به نظر صحیح نیامد.

به نوشته این حقوقدان در بحث نوار صوتی اولا این گونه اقدامات بدون نظر مقام قضایی از جانب کارمندان دولت و موسسات عمومی ممنوع و قابل مجازات است و در قوانین اخیر برای اشخاص حقوق خصوصی یا عادی نیز جرم تلقی شده است.

به نوشته آقای کشاورز برگشتن سعید مرتضوی به کار خود در صندوق تامین اجتماعی این سوال را مطرح می‌کند که داستان از چه قرار است و این اصرار و مقاومت از چه باب است؟

این پرسش و شگفتی وقتی پررنگ‌تر می‌شود که به یاد بیاوریم فرد مورد بحث، اتهامات و تخلفات دیگری نیز دارد که علی القاعده با اشتغال به منصبی با این اهمیت، مانعه الجمع است.

نامه سوم فعالان اصلاح‌طلب به عسگراولادی

صفحه اول روزنامه اعتماد

روزنامه کلیک اعتماد ، نامه سوم فعالان اصلاح‌طلب به حبیب الله عسگراولادی را در صفحه اول خود به چاپ رسانده است.

نویسندگان این نامه عبارتند از ابراهیم اصغرزاده، الیاس حضرتی، سعید لیلاز، محمد جواد حق‌شناس، مسعود سلطانی‌فر، رضا نوروز زاده و اسماعیل دوستی.

به نوشته روزنامه اعتماد هفت فعال اصلاح‌طلب که پیش از این دو بار با نگارش نامه به آقای عسگراولادی نقدها و نظرات خود را بیان کرده بودند و او نیز متقابلا پاسخ مفصل و مکتوبی به آنها داده بود، به تازگی در سومین نامه خود به دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری از منش او به نیکی یاد کرده‌اند.

در این نامه خطاب به آقای عسگراولادی از جمله آمده است که نمی‌خواهیم چیزی را اثبات و حقی را پایمال نماییم. شما نیز صابون رفتارهای کیهانی و جدیدا روزنامه ایران به تن‌تان مالیده شده و می‌دانید که چقدر این حربه‌ها غیراخلاقی هستند. امروزه هر که را می‌خواهند وادار به سکوت کنند از شیوه‌های تفتیش عقایدی بهره می‌برند. اینکه باید پاسخ را تنها با آری یا نه بدهی! این برای ما و شما زیبنده نیست. روشن است، آن‌که می‌گوید به اجرای بدون تنازل قانون اساسی پایبند هستم به ولایت فقیه نیز که یکی از ارکان این قانون است پایبندی دارد. اما اگر مدل وزن‌کشی و محاسبات عدد و رقمی در میان‌ آید چگونه می‌توان صحت ادعاها را باور کرد. کدام یک به نظر شما پایبندی و تعهد بیشتری به قانون اساسی دارند. آن‌که ادعای ولایتش گوش فلک را کر کرده بود و از هر ابزار غیراخلاقی برای حذف رقیبش سود برده و می‌برد یا آن که به احترام حکم حکومتی جور مخالفت برخی از همفکرانش در مجلس ششم را به جان خریده بود؟ آن‌که در مقام ریاست‌ جمهوری با وجود عدم اعتقاد به برگزاری انتخابات هفتم مجلس شورای اسلامی تن به خواست رهبری داد یا آن که به بهانه مخالفت با ابقای وزیرش یازده روز به حالت قهر در خانه نشست؟ تاریخ قضاوت خواهد کرد که پیش‌بینی‌های دوستان ما در جریان مناظره‌های انتخاباتی تا چه حدی از صحت برخوردار بوده است.

آن چه نرخ تورم می‌گوید

سعید شیرکوند، اقتصاددان در یادداشتی در روزنامه کلیک شرق نوشته است، شاخص تورم در اقتصاد کشورها بیانگر مجموعه‌ای از فعل و انفعالاتی است که در یک اقتصاد رخ می‌دهد.

نویسنده اضافه کرده است که آمار بانک مرکزی نشان‌دهنده آن است که هر ماه نسبت به ماه گذشته، نرخ تورم از افزایش برخوردار بوده است.

به نوشته آقای شیرکوند، سیاست‌های مختلف دولت اعم از پرداخت نقدی یارانه‌ها و جبران کسری بودجه سنواتی با استفاده از ابزارهای پولی به طور قطع نتیجه‌ای جز وضعیت کنونی به دنبال نداشته است.

در این مقاله همچنین آمده است که طی سال‌های گذشته برخی تغییرات اقلام موجود در سبد یا تغییر در وزن کالاهای مورد محاسبه، موجب تردید و بدبینی مردم نسبت به نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی شده است به گونه‌ای که حتی نهادهای رسمی مانند مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی نمایندگان مجلس به صراحت در مورد عدد اعلام شده توسط بانک مرکزی تشکیک کرده‌اند.

این وضعیت موجب می‌شود که نرخ‌های اعلام شده توسط بانک مرکزی مورد پذیرش عمومی مردم قرار نگرفته و همواره از غیرواقعی بودن این نرخ‌ها سخن به میان آید.

صدای نارسای بخش خصوصی چرا؟

هادی حدادی در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است، صاحبان و مدیران کسب و کار در چند سال گذشته به طور مستمر و سلسله‌وار با مشکلات و بحران‌های گوناگونی مواجه بوده‌اند که بخش عمده فکر و ذهن و وقت و انرژی‌شان صرف دست و پنجه نرم کردن با آنها شده است.

به نوشته آقای حدادی هر کدام از این مشکلات می‌تواند برای هر اقتصاد و کسب و کاری بحران‌زا و شکننده باشد. سخن این یادداشت، برشمردن این مشکلات نیست، سخن از این است که چرا صدای اهالی کسب و کار منجر به تغییر سیاست‌ها نمی‌شود؟ چرا نگاه و نگرش سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان نسبت به فضای کسب‌و کار تغییر نمی‌کند؟ و چرا با وجود نامگذاری سال جاری به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، تغییری در فضای کسب و کار ایجاد نمی‌شود؟

مزایا و معایب تهاتر نفت با کالا

صفحه اول روزنامه مردم سالاری

مسعود کرباسیان، معاون اسبق وزارت اقتصاد ایران در روزنامه کلیک مردم‌سالاری نوشته که این روها بحث تهاتر مطرح است. تهاتر صرفا به اعتقاد آقای کرباسیان یک روش سنتی مبادله کالا به کالا نیست. امروز قراردادهای نوین و مدرنی به صورت تهاتر به خصوص در حوزه تجارت خارجی نوشته و اجرا می‌شود.

نویسنده یادآوری کرده است که اگر نامه‌های آقای آل اسحاق مبنی بر استفاده از تهاتر در تجارت خارجی در سال گذشته جدی‌تر گرفته می‌شد، امروز ابتکار عمل در دست ما بود.

البته آقای کرباسیان بعد از شمردن نقاط مثبت دیگری از تهاتر به معایب آن هم پرداخته است، چرا که محدودیت منابع ارزی و عدم گسترش تجارت خارجی از نمونه‌های آن است.

به هر ترتیب به نظر این معاون سابق وزارت اقتصاد، ممکن است که تهاتر، نظام مطلوبی برای ایران نباشد، اما در شرایط فعلی می‌توان مورد استفاده قرار بگیرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.