مهمانپرست: اظهارات وزیر خارجه در مورد مذاکره با آمریکا در چارچوب سیاست نظام بود

به روز شده:  17:40 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391
مهمانپرست

مهمانپرست مذاکره را چارچوب اصلی سیاست خارجی دانسته اما مذاکره با آمریکا را رد کرده است

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با رد مذاکره با آمریکا، شرایط جمهوری اسلامی برای چنین مذاکراتی را شرح داده است.

آقای مهمانپرست در سخنانی در "همایش برتر" که، به گزارش خبرگزاری ایرنا، - خبرگزاری دولتی ایران، "با حضور اندیشمندان آمریکایی" در مشهد برگزار شده بود، با تاکید براینکه مذاکره با کشورهای مختلف، چارچوب اصلی سیاست خارجی هر دولتی است، افزود: "با این وجود، مذاکره با آمریکا در دستور کار هیچیک از مسئولان کشورمان و در چارچوب سیاست های کلان ما قرار ندارد."

رهبران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی، ظاهرا به دلیل ناخرسندی مردم از روابط ایران با آمریکا در دهه های قبل از انقلاب اسلامی، خصومت با ایالات متحده را دستاوردی عمده دانسته و مذاکره برای حل اختلافات دو کشور را رد کرده اند.

اشاره سخنگوی وزارت خارجه به جایگاه مذاکره در سیاست خارجی کشورهاست که در آن مذاکره را اصلی ترین جنبه فعالیت سیاسی تلقی کرده و سیاست خارجی بدون مذاکره را بدون معنی می دانند.

رامین مهمانپرست، در سخنرانی خود سخنان علی اکبر صالحی، وزیر خارجه در مورد مذاکره با آمریکا را هم یادآور شد و گفت: "اظهارات اخیر وزیر امور خارجه در مورد مذاکره با آمریکا براساس چارچوب سیاست های کلان بوده و وی به صراحت اعلام کرده است که مذاکره در حالت تهدید و فشار، مفهومی ندارد."

صالحی

سخنگوی وزارت خارجه اظهارات صالحی را منطبق با روش اجتناب از مذاکره با آمریکا دانسته است

در جریان چهل و نهمین کنفرانس امنیتی مونیخ که چند روز پیش برگزار شد، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، گفت که کشورش آماده مذاکره مستقیم با ایران است و هر وقت آیت‌الله علی خامنه‌ای به طور جدی خواهان مذاکره باشد، این گفت‌و‌گو انجام می شود.

آقای صالحی در حاشیه همین اجلاس، با ابراز خوش‌بینی نسبت به تغییر رویکرد آمریکا اظهار داشت: "احساس می‌کنم این دولت جدید، این بار واقعا می خواهد رویکرد گذشته خود را در قبال ایران تغییر دهد."

برخی منابع سخنان آقای صالحی را نوعی ابراز آمادگی از سوی ایران برای مذاکره جهت حل اختلاف با آمریکا دانستند اما روز گذشته، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صراحتا هرگونه مذاکره ای با آمریکا را مردود دانست.

شروط مذاکره

سخنگوی وزارت خارجه در سخنرانی خود، گفت که جمهوری اسلامی مذاکره با هر کشوری به جز اسرائیل را مجاز می داند اما انجام مذاکرات با آمریکا را به تحقق شرایط جمهوری اسلامی موکول کرد.

آقای مهمانپرست گفت که شرط اولیه چنین مذاکراتی، تغییر روش و نگرش آمریکا و "داشتن مواضع برابر" است.

روز گذشته، آیت‌الله خامنه‌ای ابراز امیدواری و خرسندی نسبت به مذاکره با آمریکا را نشانه سادگی دانست و با ابراز مخالفت مجدد با چنین مذاکراتی، گفت که "مذاکره هنگامی معنا پیدا می کند که طرف با حسن نیت، با شرایط برابر و بدون قصد فریب گفتگو کند."

آیت الله خامنه ای

آیت الله خامنه ای گفته دیپلمات نیست و با مذاکره با آمریکا مخالف است

رهبر جمهوری اسلامی به گزارش اظهارات وزیر خارجه ایران اشاره ای نکرد اما افزود: "من دیپلمات نیستم، من انقلابی‌ام و حرف را صریح و صادقانه می‌گویم. شما (آمریکاییها) اسلحه را مقابل ایران می‌گیرید و می‌خواهید مذاکره کنید، ملت ایران مقابل این چیزها مرعوب نخواهد شد."

رامین مهمانپرست در بخش دیگری از اظهارات خود، سیاست ایالات متحده به خصوص تحریم‌های اخیر علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و گفت ایران در جنگی تمام عیار با آمریکا قرار دارد که تا کنون جنبه نظامی پیدا نکرده و افزود: "به طور قطع کشورمان با هدف دستیابی به موفقیت‌های بیشتر و خودکفایی محض، برنده این جنگ خواهد شد."

وی در بخش دیگری از سخنان خود، انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال آینده را مهم دانست و گفت: "دشمن با تشدید اعمال فشارها در چند ماه دیگر با چشمداشت به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ گمان می‌کند که می‌تواند میان ملت و نظام اسلامی شکاف ایجاد کند."

وی ابراز اطمینان کرد که مردم ایران با حضور در راهپیمایی ٢٢ بهمن، "اقتدار داخلی جمهوری اسلامی را به رخ همگان خواهند کشید." مقامات جمهوری اسلامی معمولا برای حضور گسترده مردم در تظاهرات دولتی اهمیت فراوانی قایل هستند و تلاش فراوانی را برای سازماندهی و افزایش شمار شرکت کنندگان در چنین تظاهراتی و تبلیغ درباره آن به کار می گیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.