جان کری به ایران: می‌خواهیم دیپلماسی به نتیجه برسد

به روز شده:  00:39 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

آقای کری جمعه گذشته کار خود را به عنوان وزیر خارجه جدید دولت آمریکا شروع کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه گفت و گوهای گروه ۱+۵ با ایران گفته است که فرصت برای دست پیدا کردن به یک راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشه هسته ای با این کشور همچنان باقی است.

آقای کری که روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با همتای کانادایی خود، جان بئرد صحبت می کرد، خواستار پاسخگویی ایران به نگرانی های بین المللی درباره برنامه اتمی خود شد.

این نخستین کنفرانس خبری جان کری به عنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا بود.

آقای کری از جمعه گذشته کار خود را به عنوان وزیر خارجه جدید دولت باراک اوباما شروع کرده است.

جان کری در سخنان خود به رهبران ایران اطمینان داد که فرصت برای دیپلماسی باقی است و با اشاره به گفت و گوهای اتمی پیش رو گفت جامعه بین المللی آماده اقدام مثبت در ازای همکاری ایران در این مذاکرات است.

آقای کری در این حال تاکید کرد که آمریکا متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است و به همین خاطر سیاست دوگانه دیپلماسی-فشار را ادامه می دهد.

ایران قرار است در بیست و ششم فوریه در قزاقستان با نمایندگان گروه ۱+۵ مذاکره کند.

آقای کری ا تاکید کرد گام مثبت ایران با گام مثبت جامعه جهانی روبرو خواهد شد و گفت: "جامعه جهانی حاضر است به آمادگی ایران برای گفت و گو درباره موضوع های واقعی پاسخ دهد."

او ادامه داد در صورتی که ایران رویکرد متفاوتی داشته باشد انزوای بیشتر را انتخاب کرده است.

آقای کری همچنین از جایگزینی سانتریفوژهای تاسیسات غنی سازی نظنز با نمونه های جدیدتر و سریع تر ابراز نگرانی کرد و با این حال گفت: "پیام من به ایران واضح است ما خواستار پیروزی دیپلماسی در بحران برسر برنامه هسته ای هستیم."

ایران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۲ سه دور گفت و گو کردند که این مذاکرات بدون دستیابی به نتیجه خاصی به پایان رسید.

ایران خواهان کاهش تحریم هاست و مذاکره کنندگان غربی بر توقف غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران و توقف فعالیت تاسیسات زیرزمینی فردو تاکید دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.