تحصن جمعی از کشاورزان اصفهانی در اعتراض به قطع آب زاینده رود

به روز شده:  20:36 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

پیشتر، نماینده اصفهان گفته بود که اگر نمایندگان این استان نتوانند دولت را به توقف طرح انتقال آب زاینده رود به چهارمحال و بختیاری متقاعد کنند، از رهبر ایران کمک خواهند خواست

جمعی از کشاورزان منطقه شرق اصفهان در اعتراض به قطع آب زاینده رود تحصن کرده اند.

معترضان به بی بی سی فارسی گفته اند که از زمانی که مدیریت آب زاینده رود به شهر کرد واگذار شده نه تنها آب زاینده رود قطع شده، بلکه کشاورزان منطقه هم بیکار شده اند.

کشاورزان در سال های اخیر در اعتراض به شیوه انتقال آب زاینده رود به کاشان، یزد، گلپایگان و کرمان و خشک شدن آب منطقه، تحصن ها و تجمعات مختلفی برگزار کرده اند.

اردیبهشت سال گذشته نیز کشاورزان اصفهانی با تحصن شبانه روزی خواستار بازگشایی آب زاینده رود شده‌ بودند.

آقای صادقی یکی از کشاورزان گفته است که انتقال نادرست آب زاینده رود به شهرهای کاشان، یزد و گلپایگان عملا باعث نابودی کشاورزی در این منطقه شده است.

به گفته او انتقال نادرست آب زاینده رود باعث کاهش چشمگیر آب و مختل شدن اکولوژی منطقه و خشک شدن باتلاق گاوخونی می شود.

آقای صادقی می گوید که امسال کشاورزان منطقه شرق اصفهان دوباره دچار خشکسالی شده اند و به همین دلیل حدود ۲۰ روز است که در مناطق ورودی شهر اصفهان دست به تحصن زده اند. به گفته او مسئولان مربوطه پاسخی در این زمینه نداده اند.

غلامحسین حیدرپور، معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان خردادماه سال جاری گفته بود که میزان ذخایر آب اصفهان به دلیل خشکسالی پنج سال گذشته به پایین‌ترین مقدار خود در چهل سال اخیر رسیده است و به همین دلیل خروجی آب از دریچه‌های سد زاینده رود کاهش یافته و تا چند روز دیگر رودخانه زاینده رود به طور کامل خشک خواهد شد.

برخی از کارشناسان محیط زیست، چند سال گذشته را از نظر آسیب رسیدن به منابع طبیعی و محیط زیست برای ایران "فاجعه بار" توصیف کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.