'تعدادی از کارکنان تامین اجتماعی ایران احضار شدند'

به روز شده:  10:25 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

فیلم نشست سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی را اولین‌بار آقای احمدی‌نژاد در جلسه علنی مجلس ایران منتشر کرد

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از یکی از کارکنان سازمان تامین اجتماعی گزارش داده است که "هشت نفر از مسئولان حوزه ریاست این سازمان به دادستانی تهران احضار شده‌اند."

محمد حسینی از کارکنان سازمان تامین اجتماعی به ایرنا گفت که این افراد در ارتباط با فیلم مربوط به نشست سعید مرتضوی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی و فاضل لاریجانی، یکی از برادران روسای قوه‌های مقننه و قضائیه ایران احضار شده‌اند.

انتشار این فیلم در هفته گذشته کلیک خبرساز شد.

ابتدا محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، بخشی از این فیلم ویدئویی را در کلیک جلسه علنی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس ایران پخش کرد و گفت که این نوار حدود ۲۵ دقیقه و گزیده‌ای "رقیق" از ۲۳ یا ۲۴ ساعت مکالمه فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی است.

مدتی بعد، این فیلم در شبکه اینترنت منتشر شد.

بعد از نشست خبرساز مجلس ایران، فاضل لاریجانی اعلام کرد که از رئیس‌جمهور و آقای مرتضوی به دلیل "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" شکایت خواهد کرد.

آقای حسینی گفته است: "همه پرسنل حوزه ریاست، شاهد و گواه مراجعه و حضور فاضل لاریجانی در سه نوبت به دفتر ریاست سازمان تامین اجتماعی بوده‌اند و این مراجعه از درب ورودی تا سایر مراحل ثبت و ضبط گردیده و قابل انکار نیست."

او گفت: "احضارشدگان به دادستانی تهران، در اظهارات خود گفته‌اند که اصرار و پیگیری غیرمعمول فاضل لاریجانی برای وصل شدن به آقای ب.ز و پیشنهاد پرداخت ۳۰ میلیارد تومان برای انعقاد تفاهم‌نامه و انجام معامله با سازمان بوده است."

آقای حسینی اضافه کرده است که بعد از این درخواست فاضل لاریجانی، آقای مرتضوی "مراجع بازرسی" دفتر ریاست‌جمهوری را در جریان قرار داده است.

او همچنین گفت که آقای مرتضوی مسئولیت ثبت و ضبط نشست خود با فاضل لاریجانی را به عهده گرفته و گفته است که این کار را برای "دفاع از خود پیرامون گزارشات و شائبه‌ها" انجام داده است.

پس از انتشار این فیلم در هفته گذشته، سعید مرتضوی برای یک روز کلیک بازداشت شد.

اما روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن، دادستانی تهران اعلام کرد که آقای مرتضوی "با صدور قرار تامین مناسب" کلیک آزاد شده است.

دادستانی تهران اضافه کرد که از فاضل لاریجانی هم تحقیقات لازم درباره "مطالب منعکس در نوار منتشره" انجام گرفته است و "رسیدگی به پرونده هر دو نفر فوق ادامه دارد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.