صادرات دارو از آمریکا به ایران نصف شد

به روز شده:  17:37 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391
داروخانه در ایران

صادرات دارو از آمریکا و اروپا به ایران کم شده است

وزارت بازرگانی ایالات متحده از کاهش پنجاه درصدی صادرات دارو به ایران در سال گذشته میلادی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار وزارت بازرگانی ایالات متحده نشان می دهد که صادرات دارو از آمریکا به ایران از ۳۱ میلیون و یکصد هزار دلار در سال ۲۰۱۱ به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است.

در عین حال، رقم کلی صادرات کالا از ایالات متحده به ایران در سال ۲۰۱۲ حدود ۹ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

بر این اساس، ارزش صادرات آمریکا به ایران در سال گذشته به ۲۵۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسید که بخش عمده ای از آن مربوط به فروش غلات بوده است.

این گزارش در حالی منتشر شده که نگرانی هایی درباره نقش تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در کمبود داروهای خاص در ایران بیان شده است.

مقام های آمریکایی گفته اند که تحریم ها شامل دارو، مواد خوراکی و تجهیزات پزشکی نمی شود ولی به گفته کارشناسان محدودیت های اعمال شده بر مبادلات بانکی با موسسه های مالی ایران مانع بزرگی بر سر راه صادرات کالاهای بشردوستانه به این کشور است.

بیست و پنج سازمان غیردولتی در آمریکا، از جمله شورای ملی ایرانیان آمریکا، نیاک و چندین سازمان مسیحی در نامه ای به باراک اوباما از او خواسته اند تا اطمینان حاصل کند که تحریم ها مانع از صادرات این گونه کالا به ایران نخواهد شد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با استناد به آمار منتشر شده گفت که این گزارش نشان می دهد که تحریم ها علت کمبود دارو در ایران نیست.

خانم نولاند گفت: " میزان صادرات کالای بشردوستانه از آمریکا به ایران در طول سال های گذشته تقریبا ثابت باقی مانده است. البته ترکیب کالای صادراتی تغییراتی داشته است. واردات غله ایران از آمریکا در حال حاضر بیشتر از کالای درمانی است. اما این نتیجه سیاست های ایالات متحده نیست، نتیجه تصمیم گیری های خود ایرانی هاست."

به گفته او دولت ایران در سال گذشته ترجیح داده به جای واردات دارو از آمریکا، به خریداری غلات از این کشور بپردازد.

آمریکا در سال ۲۰۱۱ تنها ۲۱ میلیون دلار ذرت به ایران فروخته بود ولی رقم فروش غلات به این کشور در سال گذشته به ۹۰ میلیون دلار رسید.

وزارت دارایی آمریکا چهارشنبه دستورالعملی صادر کرد که در آن اطمینان داده شده موسسه های مالی خارجی می توانند عملیات بانکی مربوط به فروش دارو و دیگر اقلام بشردوستانه را به ایران انجام دهند.

به گفته مقام های این وزارتخانه، علت کمبود دارو در ایران سوءمدیریت در این کشور است و تحریم ها بخش های دارو و درمان آن را هدف نگرفته است.

جمال عبدی، مدیر سیاستگذاری نیاک، می گوید دستورالعمل وزارت دارایی آمریکا به خودداری تولیدکنندگان دارو از فروش محصولاتشان به ایران به علت مشکلات بانکی کمک نمی کند.

آقای عبدی گفت: " ریشه مشکل با دستور العمل وزارت دارایی حل نشد. حتی اگر صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران مجاز باشد، راه فروش آن از طریق مبادله مالی همچنان غیرقانونی است."

به گفته او، رئیس جمهوری آمریکا باید امکان مبادله مالی بانک های خارجی را با بانک های تحریم شده ایرانی در معاملات مربوط به صادرات کالاهای بشردوستانه فراهم کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.