بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – ۲۱ بهمن

به روز شده:  05:11 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

روزنامه های اول هفته تهران در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب با عکس ها و مقالاتی درباره سی و چهار سال قبل در چنین روزهائی به یادآوری آن روز پرداخته و در تحسین و تجلیل انقلاب مقالاتی دارند. مخالفت آیت الله خامنه ای با مذاکره با آمریکا همزمان با اعلام استقبال دولت از سخنان جدید معاون ریاست جمهوری آمریکا در صدر اخبار روزنامه ها نشسته است. گزارش های انتقادآمیزی درباره سفر پرحاشیه محمود احمدی نژاد به مصر و بازگشت از آن با استقبال صد نفر، از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ایران و آمریکا؛ حرکت از نقطه صفر

مهران کرمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته موضوع تیرگی رابطه ایران و آمریکا، همزاد انقلاب اسلامی است و پا به سی و پنجمین سال خود می‌گذارد. می‌توان گفت به همان اندازه که ایران پس از انقلاب متاثر از این رویداد بوده، آمریکا هم از آن اثر پذیرفته است و همین امر احتیاط دو کشور را برای نزدیک شدن به همدیگر دو چندان می‌کند و گام‌ها به این سمت را لرزان.

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

نویسنده با اشاره به اقداماتی که در دولت گذشته صورت گرفت و فرصت هائی که برای از بین بردن بی اعتمادی ها به وجود آمد نوشته اینک باراک اوباما در دور دوم حضور در کاخ سفید، تیم جدیدی را برای دیپلماسی‌اش معرفی کرده که برخی اعتقاد دارند به شاخه کبوترهای سیاست خارجی تعلق دارند و گوشه چشمی هم به بهبود روابط با ایران. در ایران هم علی لاریجانی دیگر مذاکره با آمریکا را تابو نمی‌داند و علی‌اکبر صالحی هم در کنفرانس امنیتی مونیخ از لحن مثبت طرف آمریکایی استقبال می‌کند با سخنان دیروز محمود احمدی‌نژاد در قاهره تکمیل شد که او هم مانند رقیب سیاسی‌اش موضعی خوشبینانه بگیرد، گر چه هیچ یک از این سه تعیین‌کننده خط‌مشی سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیستند.

به نظر سرمقاله جهان صنعت: با این حال نمی‌توان از این موضع‌گیری‌های مثبت دو سویه انتظار معجزه داشت زیرا که هنوز زمان زیادی لازم است تا گرد و غبار از فضای روابط رخت بربندد حتی اگر این موضع‌گیری‌ها از میزان درگیری‌های لفظی طرفین بکاهد خود گام مثبتی است. انتظار تبدیل یک شبه دشمنی به دوستی در روابطی که ۳۵ سال خصمانه بوده چندان واقع‌بینانه نیست.

سفر پرحاشیه مصر و بازگشت از آن

لغو یک طرفه روادید مصری ها، هادی حیدری، شرق

روزنامه جمهوری اسلامی در گزار شی نوشته هنگامی که احمدی‌نژاد در دور اول ریاست‌جمهوری خود در سفری به امارات، اعلام کرد آماده‌ایم تا آخر وقت همین امروز سفارت ایران در قاهره را بازگشائی کنیم، نوشتیم در از سرگیری روابط سیاسی با مصر عجله نکنید و در انتظار حاکمیت ملت مصر بمانید. اکنون که وی به عنوان نخستین رئیس‌جمهور ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از پیروزی مردم مصر بر رژیم دیکتاتوری، به قاهره سفر کرده، انتظار این بود که درباره از سرگیری روابط سیاسی با مصر اینهمه با عجله سخن نگوید و بیشتر تأمل کند.

این روزنامه با بررسی خبرهایی که از قاهره رسیده به این نتیجه رسیده که بازهم عجله رئیس‌جمهور ایران در اعلام آمادگی برای از سرگیری رابطه با مصر، اقدام درستی نبود. این واقعیت را علاوه بر این وقایع، از مواضع غیراصولی محمد مرسی در زمینه مسائل منطقه به ویژه بحران سوریه، روابط وی با اسرائیل و نوشتن نامه فدایت شوم به شیمون پرز رئیس این رژیم و رفتارهای وی در سفرش به ایران نیز می‌توان فهمید.

اعتماد و بهار به مراسم بازگشت احمدی نژاد از سفر مصر اهمیت داده که در پایان این سفر پر حاشیه رخ داد که در آن از نبودن پرچم جمهوری اسلامی ایران در مراسم استقبال رسمی و هجوم به رییس‌جمهوری ایران آن هم نه یک‌بار بلکه دوبار گرفته تا طرح درخواست‌های مکرر بی‌پاسخ برای برقراری رابطه با مصر و اعطای امتیازی دیگر، در لغو یک طرفه روادید برای شهروندان مصری، آنقدر حاشیه داشت که بر متن غلبه کرده بود.

به گزارش این روزنامه جمعیت که حدود صد نفر بودند از محمود احمدی‌نژاد با شعارهایی در حمایت از وی و اسفندیار رحیم مشایی استقبال کردند. جمعیت حاضر پس از عبور اتومبیل حامل رییس‌جمهور از مشایی به طور جداگانه نیز استقبال کردند و در حمایت از وی شعارهایی سر دادند. مشایی در برابر این ابراز احساسات تجمع‌کنندگان از اتومبیل خود پیاده شد و با آن‌ها گفت‌وگو کرد. و خطاب به حاضران که تاکید داشتند برای دیدن وی از صبح آمده‌اند، گفت: برای چه آمده‌اید؟ من که کسی نیستم که به عشق من آمده باشید. من از اینجا رد می‌شدم و با تاخیر آمدم که شما رفته باشید اما وقتی شما را دیدم خجالت کشیدم که بروم. از این‌که تشریف آوردید تشکر می‌کنم.

مهسا جزینی هم در شرق نوشته سفر به سرزمین اهرام و فراعنه برای ایرانیان همچنان ممنوع است. اما در همین حال دولت با دست‌ودلبازی هرچه تمام‌تر از حذف صدور روادید سفر به ایران برای مصری‌ها خبر داده. البته ابتکار اصلی این طرح مرهون ایده وزیر امور خارجه ایران است. احمدی‌نژاد وعده داد که برای فعالیت تجاری و گردشگری میان دو کشور، به زودی صدور ویزا را به طور یک‌طرفه حذف می‌کند.

نویسنده با مروری بر تصمیم‌های مشابه دولت در سال‌های گذشته نوشته ایران تجربه خوبی در لغو روادید یک‌طرفه نداشته و برخی از این تصمیم‌ها نیز در نهایت به نتیجه نرسیده است. تجربه تلاش برای لغو روادید میان تاجیکستان و ایران از همین موارد است. به جز تاجیکستان، دولت قزاقستان نیز موافق لغو روادید نبود. اگر تسهیلات یک‌جانبه روادید برای مصری‌ها به ثمر برسد، علاوه بر اتباع جمهوری آذربایجان، آنها نیز می‌توانند برای سفر به ایران، بدون روادید اقدام کنند.

انتخابات بدون رقیب

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

احمد شیرزاد در مقاله ای دربهارگفته تازه علی اکبر ولایتی را نقل کرده که رییس جمهور آینده اگر اصولگرا نباشد مصیبت می شود و نوشته ا اگر منظور «برد» اصولگرایان در انتخابات با ساز و کار تعیین شده از پیش باشد موضوع را حساس می‌کند و نگرانی و شبهه به وجود می‌آورد. اگر به معنی این باشد که جریان رقیب نباید رقابت کند موضوع را پیچیده‌تر می‌کند.

نویسنده در تشریح بیشتر خطری که از این اظهار نظر حاصل می شود نوشته منظور این است که همه اصولگرایان از سنتی تا احمدی‌نژاد باشند به جز اصلاح‌طلبان. یعنی سازوکار نظارتی باید به گونه‌ای باشد که امکان حضور اصلاح‌طلبان نباشد. با این حساب باید گفت که اصولگریان به دنبال انتخاباتی بدون رقیب هستند.

به نوشته این مقاله با این روش، انتخابات مانند مسابقه‌ای با حضور یک تیم است. مسابقه‌ای هم با حضور یک تیم هیجانی نخواهد داشت. البته نتیجه «برد» هم در مسابقه بدون رقیب تضمین شده خواهد بود. پس می‌توان در آخر به این نتیجه دست یافت که معنای این اظهارنظر آن است که اولویت نخست اصولگرایان تنها «برد» جریان «خودی» در انتخابات آینده است.

بازگشت م به صحنه

کارتون نادر رحمانی، اعتماد

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته: عموجان ما دیروز شاد و شنگول بودند. با آزادی زودهنگام آقای «م» پیش از آنکه رییس‌جمهور از سفر بازگردد، نگرانی ایشان از بابت تکرار ماجرای فاضل‌گیت فروکش کرده است. «فاضل‌گیت و زهرمار! فاضل‌گیت و کوفت‌کاری!! باز به رویتان خندیدیم دم درآوردید؟ شما از این همه خباثت شرم نمی‌کنید؟ واقعا به غیر از جنجال‌سازی و بحران‌آفرینی کار دیگری بلد نیستید؟»

‌ای بابا! خب ما کارمان انتشار اخبار است. فرقی به حال‌مان ندارد که فاضل، داداش کیست و سعید به جان کی بسته است. ما مگر غیر از اطلاع‌رسانی کار دیگری می‌کنیم؟

عموجان تنباکو بار قلیان کرده و فرمودند: «بله خب. این ویترین و ظاهر ماجراست. وگرنه کیست که نداند شما چون به خلوت می‌روید آن کار دیگر می‌کنید. مثلا برداشته‌اید از رییس مجلس نقل کرده‌اید، خب مگر مسوولان هر حرفی زدند باید منتشرش کرد. یه کم از صدا و سیما یاد بگیرید. بی‌خودی حلیم منازعه را هم نمی‌زند. اما شما چی؟ هر کجا آش است قلم به دست‌های اصلاح‌طلب فراش هستند.»

احسان پیربرناش در ستون تاکسی طنزانهقانونناگهان متوجه شده که سعید مرتضوی را سوار کرده و حالا اوست که با همان لبخند رعب‌آور گفت: شنیدم دیروز یک چیزهایی نوشتی وقتی من نبودم؟ گفتم: من؟ از تو؟ دیوانه‌ام؟ واقعن مرا این‌طور آدمی‌شناختی؟ گفت: طفره نرو، روزنامه‌ها را خواندمو توی دلم گفتم: اناا... و انا علیه راجعون

طنزنویس قانون نوشته گفتم: حالا وقت گلایه کردن نیست سعید ... توام تازه آزاد شدی، خسته‌ای لابد، بروم فلاکس چای را از صندوق عقب بیاورم، خستگی در کنی.دستم را گرفت و با همان لبخند توام با تحکم گفت: بشین؛ چایی نمی‌خورم!

گفتم: غلط کردم سعید، منو ببخش! من زن و بچه دارم. باور کن چیزی توی دلم نیست، فقط آدم جوگیری هستم. همه‌اش تقصیر این بچه‌های فیس‌بوک است که هی می‌آیند با لایک و کامنت و شیر آدم را اغفال می‌کنند. منم که شهرستانی‌ام، خب گول این زرق و برق زندگی شهری را می‌خورم. شاید ندونی سعید اما من کمبود محبت دارم، وقتی بچه بودم پدرم و مادرم دائم جلوی چشم ما دعوا می‌کردند ... سعید جان تاکید می‌کنم ، غلط کردم.

پالتو بپوشید ۵۰‌میلیون تومان

بهار در صفحه اقتصادی خود عنوان برندهای گران قیمت اروپائی را ردیف کرده و نوشته پالتوهایی با امضای این نام آوران حقیقت این روزهای اقتصاد ایران است. باور کنید پالتو پوست ۵۰‌میلیون تومانی با امضای «اورتگا» کم مشتری ندارد. بوتیک‌هایی با مشتریان خاص که خرید یک پالتو حداقل ۱۵‌میلیون‌تومان هزینه دربر خواهد داشت. شما هم اگر به دنبال دیده شدن هستید می‌توانید حداقل ۴۰‌میلیون تومان برای خرید یک ست لباس از این بوتیک‌ها کنار بگذارید. لباس‌های زنانه حکایت غریبی دارند و خانم‌ها برای یک پالتو با برند

به نوشته این روزنامه اشرافی‌گری در ایران کار را به جایی رسانده که شاخص‌ها سرگیجه گرفته‌اند و قیمت‌ها چشمان آدمی را دچار دهان دره می‌کنند. مزونی اروپایی در دل تهران، مزونی برای شیک‌پوش‌ها. پالتوهای پوست فرانسوی و پالتوهای چرم ایتالیایی تنها اجناس موجود در این مزون هستند. جایی که قیمت‌ها در آن دیوانه‌ شده‌اند و ثروتمندان ایرانی هم که دیوانه‌باز.

گزارشگر بهار نوشته باور کنید این‌جا تهران است و پالتو ۵۰‌میلیون تومانی برای کسانی که پورشه و مازراتی یک‌میلیارد تومانی آن‌ها هوش از سر رهگذران می‌برد، چیز چندان عجیبی هم نیست.

از نظر دولت

آیدین سیارسریع درطنزانه قانون بعد از نقل این جمله از محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور که گفته : از نظر دولت مرتضوی همچنان رئیس سازمان تامین اجتماعی است. جملات زیر را افزوده است:

از نظر دولت شیخ الاسلامی همچنان وزیر کار است. حتی بهبهانی هنوز وزیر راه است.

از نظر دولت پراید افزایش قیمت پیدا نکرده، فقط گران شده است.

از نظر دولت دنیا تحت مدیریت دولت است، ولی دولت خودش برای خودش بحران بین‌المللی ایجاد می‌کند که کسی شک نکند.

از نظر دولت زندگی زیباست، زندگی فرصت پرواز بلند است ولی قصه این است که چه اندازه کبوتر باشی.

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، شرق

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.