هشدار دوباره احمدی‌نژاد به کسانی که می‌خواهند انتخابات را 'مهندسی' کنند

به روز شده:  10:51 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391
محمود احمدی نژاد

آقای احمدی‌نژاد قبلا هم به سخنان نماینده رهبر ایران در سپاه واکنش نشان داده بود

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب در تهران به کسانی که می‌خواهند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را "مدیریت و مهندسی کنند"، هشدار داد.

آقای احمدی‌نژاد امروز یکشنبه ۲۲ بهمن (۱۰ فوریه) در نطقی که مستقیما از تلویزیون ایران پخش می‌شد، گفت که انتخاب کردن حاکمان حق مردم ایران است و این حق در قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است.

او افزود: "کسی فکر نکند که رأی ملت فقط یک عدد است... نظر جمعی مردم را باید بهترین شمرد. کسی خود را جای مردم نپندارد و با کوته‌بینی تصور نکند که می‌تواند به جای مردم تصمیم بگیرد."

آقای احمدی‌نژاد گفت که "شنیده شده است کسانی می‌خواهند انتخابات را مدیریت و مهندسی کنند" و به مسئولان هشدار داد به گونه‌ای سخن نگویند که "بهانه به دست دشمنان ملت ایران بدهند."

به نظر می‌رسد که اشاره آقای احمدی‌نژاد به سخنان علی سعیدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران است که روز ۱۹ دی ماه گفته بود: "وظیفه ذاتی سپاه مهندسی معقول و منطقی انتخابات است."

آقای سعیدی گفته بود که این کار به معنای "دخالت" در انتخابات نیست. روابط عمومی سپاه هم بعدا توضیح داد که منظور آقای سعیدی "مهندسی ورود منطقی و معقول برای فعال‌سازی ظرفیت‌های سپاه در اجرای مأموریت‌ها و مسئولیت‌های قانونی در حوزه انتخابات" بوده است، نه دخالت در انتخابات.

آقای احمدی‌نژاد یک روز پس از انتشار گفته‌های آقای سعیدی گفت: "هرکس بخواهد مردم را مدیریت کند، مردم او را مدیریت می‌کنند."

سخنرانی انتخاباتی؟

"در مورد مسائل اخیر و برخی موضوعات داخلی، صحبت‌های مهمی هست که باید با ملت در میان بگذارم، اما امروز به خاطر این‌که طعم شیرین پیروزی انقلاب در کام مردم تلخ نشود و به خاطر رهبر عزیزمان آن را به وقت مناسب دیگری در آینده موکول می‌کنم"

محمود احمدی نژاد

آقای احمدی‌نژاد بخش قابل توجهی از سخنرانی امروز خود را به برشمردن دستاوردهای دولت در سال‌های ریاست‌جمهوری خود اختصاص داد.

او به مقایسه آماری موضوعاتی همچون تولید سیمان، فولاد، خودرو، محصولات پتروشیمی، برق، مسکن و داروهای خاص بین سال‌های قبل از انقلاب، سال‌های قبل از آغاز ریاست جمهوری خود و شرایط فعلی پرداخت و به طور ویژه بر دستاوردهای دولت خود تأکید کرد.

او سخنرانی خود را با تکرار شعار "زنده‌باد بهار" خاتمه داد که به نوشته بعضی خبرگزاری‌های ایران، شعار هواداران او و اسفندیار رحیم مشایی، یکی از نزدیکترین یاران اوست.

خبرگزاری مهر در این مورد نوشته است: "زنده‌باد بهار عبارتی است که هواداران خاص رئیس‌جمهور و اسفندیار رحیم مشایی در هنگام استقبال از ایشان در بازگشت از سفر مصر در فرودگاه مهرآباد تهران سر داده بودند. پیش از این نیز همایش هواداران دولت با همین عنوان برگزار شده بود."

اسماعیل کوثری، فرمانده سابق سپاه تهران و نماینده فعلی مجلس ایران، ساعتی پس از پایان سخنرانی آقای احمدی نژاد گفت: "اگر شعار زنده باد بهار که توسط آقای احمدی نژاد بیش از سه بار در بخش هایی از سخنرانی و در خاتمه آن تکرار شد، شعار نامزد دولت برای انتخابات آتی باشد، این امر تخلف قطعی و به نوعی مهندسی انتخابات است".

آقای احمدی‌نژاد و نزدیکانش در ابتدای به قدرت رسیدن، از حمایت بی‌سابقه رهبر ایران و سپاه پاسداران برخوردار بودند، اما در دومین دوره ریاست‌جمهوری با آنها اختلاف پیدا کردند.

فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر بارها در مورد احتمال بروز "فتنه‌ای جدید" در جریان انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری هشدار داده‌اند.

به نظر می‌رسد که اشاره آنها به تلاش‌هایی است که آقای احمدی‌نژاد و حلقه یارانش برای حضور در انتخابات و حفظ قدرت آغاز کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.