هاشمی رفسنجانی: بنا ندارم در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم

به روز شده:  18:51 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

هاشمی رفسنجانی دو هفته پیش گفته بود که اگر لازم باشد در انتخابات شرکت می کند

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با سایت خبر آنلاین گفت نمی خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود اما قصد هم ندارد که "از صحنه بیرون برود".

وی دو هفته پیش در دیدار با جمعی از روزنامه نگاران گفته بود که اگر لازم باشد در انتخابات شرکت می کند و "تا آخر عمر در هر صحنه‌ای که بتواند و نیاز باشد در خدمت به نظام و مردم کوتاهی نخواهد کرد."

آقای رفسنجانی در اظهار نظری دیگر، حدود چهار ماه پیش گفته بود که قصد نامزد شدن برای ریاست جمهوری را ندارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از مصاحبه جدید خود گفته است اگرچه "الان زمان مناسبی برای اصلاح قانون اساسی نیست" ، اما او بحث تغییر قانون اساسی را کاملا منتفی نمی داند.

وی افزوده است: "قانون اساسی در همه دنیا بعد از چند سال بعضی قسمتش عوض می‌شود. اینجا هم اگر ضرورت پیش آمد و لازم بود، می‌تواند [عوض] بشود و مشکلی نیست. در خودش هم شیوه اصلاح قانون اساسی هست."

لزوم "تغییرات از بالا"

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره امکان تغییر در وضعیت سیاسی ایران گفته است که این تغییر از طرف مردم اعمال نخواهد شد بلکه در شرایط کنونی کشور "از بالا مقدور است."

وی با ذکر اینکه چنین تغییری از عهده رهبر ایران بر می آید افزوده است: "ایشان می‌توانند الان اگر تصمیم بگیرند شرایط را به آن مسیری که اهداف اولیه انقلاب بوده در همان مسیر بیاورند."

آقای رفسنجانی در باره دوران هشت ساله ریاست جمهوری خودش گفته که در آن دوره احساس کمبود اختیارات نکرده و افکارش با افکار رهبری "خیلی در اداره کشور نزدیک بوده است".

او اضافه کرده است: "اگر یک درصد موردی بود که اختلاف پیش آمد، در آنجا باز طبق همین قانون اساسی، بنده باید از ایشان متابعت کنم که می‌کردم."

"ایشان [آیت الله خامنه ای] می‌توانند الان اگر تصمیم بگیرند شرایط را به آن مسیری که اهداف اولیه انقلاب بوده در همان مسیر بیاورند"

اکبر هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی درباره سابقه مذاکره با آمریکا در زمان ریاست جمهوری خود گفته است: "ایران هیچ وقت شروع کننده [مذاکره] نبوده."

وی اظهار داشته: "خود آمریکایی‌‌ها ابراز تمایل برای مذاکره می‌کردند، من شرط می‌گذاشتم که اول باید حسن‌نیت خودتان را ثابت کنید... من هنوز هم همان‌طور فکر می‌کنم و همان عقاید را دارم."

آقای رفسنجانی در سال‌های ۱۳۶۸ تا۱۳۷۶ دو دوره رییس جمهور ایران بود. او در انتخابات ۱۳۸۴ بار دیگر نامزد انتخابات شد اما در دوم، میدان را به محمود احمدی نژاد واگذار کرد.

نزدیکان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی آن انتخابات، حامیان آقای احمدی نژاد را به تخلفات انتخاباتی متهم کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.