انتقاد فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران از وزارت اطلاعات ایران

به روز شده:  17:13 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران نسبت به احتمال ادامه برخورد حکومت با روزنامه نگاران ایرانی ابراز نگرانی است

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، اظهارات وزارت اطلاعات ایران در خصوص بازداشت روزنامه‌نگاران در این کشور را "تهدیدی مستقیم علیه آزادی رسانه ها" توصیف کرد.

این فدراسیون، امروز دوشنبه ۲۳ بهمن‌ماه اعلام کرده که در پی موضع گیری وزارت اطلاعات، هفته گذشته هیاتی از فدارسیون بین المللی روزنامه‌نگاران با سفر به ترکیه در صدد کمک به روزنامه‌نگارانی برآمده که برای حفظ امنیت خود از ایران خارج شده اند.

وزارت اطلاعات ایران هفته پیش با صدور بیانیه ای در مورد بازداشت ۱۵ روزنامه‌نگار ایرانی، آنان را به ارتباط با خارج از کشور متهم کرد و افزود که روند بازداشت و احضار روزنامه‌نگاران متهم، "با جدیت ادامه خواهد داشت".

جیم بوملا، رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران، در خصوص فشارهای اخیر حکومت ایران بر روزنامه‌نگاران ایرانی گفته است: "اظهارات دلسرد کننده مقامات در خصوص این روزنامه‌نگاران، نشانه تلخی از وضعیت روزنامه‌نگاران ایرانی است که به احتمال زیاد این وضعیت تا انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن بدتر خواهد شد."

او افزوده که هیات اعزامی فدارسیون ببن المللی روزنامه‌نگاران به ترکیه، پی گیر کمک به روزنامه‌نگاران ایرانی مهاجر به آن کشور است و در عین حال می کوشد به آنان در خصوص حقوق قانونیشان اطلاع رسانی کند.

براساس بیانیه فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران، هیات اعزامی در ملاقات با کمیسر عالی امور پناهجویان سازمان ملل، در خصوص مشکلات روزنامه‌نگاران تبعیدی و شرایط ثبت نام و مصاحبه آنها و امکان تسهیل این روند گفت و گو کرده است.

"هیات اعزامی فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران به ترکیه، در ملاقات با کمیسر عالی امور پناهجویان سازمان ملل، در خصوص مشکلات روزنامه‌نگاران تبعیدی و شرایط ثبت نام و مصاحبه آنها و امکان تسهیل این روند گفت و گو کرده است"

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی، و فاطمه ساغرچی ۱۵ روزنامه نگاری هستند که از ۱۶ روز پیش در بازداشت به سر می برند.

اغلب روزنامه‌نگاران بازداشتی تاکنون از حق دسترسی به وکیل یا ملاقات با خانواده خود محروم بوده اند و برخی از آنها توانسته‌اند تماس های کوتاه تلفنی با منزل داشته باشند.

این بازداشت‌ها، انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌های غربی را برانگیخته است.

حدود ۲۰۰ روزنامه نگار ایرانی نیز با انتشار بیانیه ای به بازداشت همکاران خود در ایران اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.