دختران میرحسین موسوی 'بازداشت شدند'

به روز شده:  09:46 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از دو سال پیش در حبس خانگی به سر می‌برند

گزارش شده که زهرا و نرگس موسوی، دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران مخالف دولت ایران، با یورش نیروهای امنیتی به منزلشان بازداشت شده اند.

اردشیر امیرارجمند مشاور آقای موسوی، امروز دوشنبه ۲۳ بهمن‌ در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی این خبر را تائید کرد.

این درحالی است که دفتر سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به خبر بازداشت دختران آقای موسوی به خبرگزاری مهر گفته است: "دختران میرحسین برای ادای توضیحاتی به دادسرای امنیت حاضر شده بودند که تا یک ساعت دیگر می توانند به خانه بازگردند."

ساعتی پیش از اظهارات دفتر سخنگوی قوه قضائیه، خبرگزاری محافظه‌کار فارس گزارش کرده بود که "دختران میرحسین موسوی با دستور مسئولان دادسرای امنیت بازداشت شده‌اند."

کوکب موسوی، فرزند بزرگ آقای موسوی در گفت و گو با سایت کلمه در خصوص این بازداشت گفته است: "خواهرانم بازداشت شده‌اند تا اختلافات و کشمکش‌های درون قدرت که اخیرا رخ داده - مانند اتفاقات مجلس و یا آخرین نمونه آن [در] روز گذشته در حرم حضرت معصومه که در واقع یک آبروریزی برای حکومت است - را لاپوشانی کنند."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز شنبه در مراسم سخنرانی‌ به مناسبت ۲۲ بهمن در حرم حضرت معصومه مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت و به همراه محافظانش مراسم را ترک کرد.

خانم موسوی افزوده است: "نرگس تماس گرفت و گفت که ماموران آنجا هستند و از من خواست که برای نگهداری کودک خردسالش به آنجا بروم. به او گفته اند که بازداشتت احتمالا چند ساعته خواهد بود و باید به سوال هایی پاسخ دهی. در مورد زهرا هنوز خبر نداریم که چه می‌خواهند و فقط چون همسرش آنجا بود خبر دادند که زهرا را با وسایلش برده اند."

براساس گزارش سایت کلمه، ماموران امنیتی امروز پیش از بازداشت دختران آقای موسوی به تفیتش منزل آنها پرداخته اند. هنوز اطلاعی از دلیل بازداشت و محل نگهداری آنها منتشر نشده است.

"خواهرانم بازداشت شده‌اند تا اختلافات و کشمکش‌های درون قدرت که اخیرا رخ داده - مانند اتفاقات مجلس یا آخرین نمونه آن [در] روز گذشته در حرم حضرت معصومه که در واقع یک آبروریزی برای حکومت است - را لاپوشانی کنند"

کوکب موسوی، یکی از دختران میرحسین موسوی، در گفتگو با کلمه

فرزندان آقای موسوی دو هفته پیش اعلام کرده‌ بودند که در دو ماه گذشته از وضعیت والدین خود که در حبس خانگی به سر می‌برند، بی‌خبر مانده‌اند.

آنها خواهان آزادی فوری و بدون شرط پدر و مادر خود، پاسخگویی نهاد مسئول "حبس غیرقانونی" این دو نفر و شفاف‌سازی وضعیت سلامت و معیشت آنها شده‌ بودند.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد محدودیت‌هایی که بر آنان اعمال شده است را به "آدم‌ربایی" تشبیه کرده‌ بودند.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، به همراه زهرا رهنورد، از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته نیز، طی دو سال اخیر با شرایط کمابیش مشابهی روبه‌رو بوده است.

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در دی ماه گذشته نیز در اطلاعیه‌ای خواهان آزادی والدین خود شده بودند.

آنها خواسته بودند به والدینشان فرصت داده شود تا در "رسانه ملی" ایران درباره "اتفاقات پیش‌آمده و واقعیات لازم" با مردم صحبت کنند.

حصر این رهبران مخالفان دولت ایران پس از آن شروع شد که آنها برای اعلام همبستگی و حمایت از تحولات تونس و مصر که به "بهار عربی" معروف شد، خواهان برگزاری تجمع مردمی در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.