دختران میرحسین موسوی آزاد شدند

به روز شده:  14:35 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از رهبران مخالف دولت ایران که در حبس خانگی به سر می‌برند

زهرا و نرگس موسوی، دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران مخالف دولت ایران، پس از مدتی پرسش و پاسخ در دادسرای امنیت اوین آزاد شدند و به منزل بازگشتند.

پیشتر منابع نزدیک به خانواده آقای موسوی اعلام کرده بودند که ماموران امنیتی صبح امروز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه با حضور در منزل دختران آقای موسوی، آنان را به همراه خود به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

پس از انتشار اخبار مربوط به بازداشت دختران آقای موسوی، خبرگزاری محافظه‌کار فارس گزارش کرده بود که "دختران میرحسین موسوی با دستور مسئولان دادسرای امنیت بازداشت شده‌اند."

دفتر سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به خبر بازداشت دختران آقای موسوی به خبرگزاری مهر گفته بود: "دختران میرحسین [موسوی] برای ادای توضیحاتی به دادسرای امنیت حاضر شده بودند که تا یک ساعت دیگر می توانند به خانه بازگردند."

فرزندان آقای موسوی دو هفته پیش اعلام کرده‌ بودند که در دو ماه گذشته از وضعیت والدین خود که در حبس خانگی به سر می‌برند، بی‌خبر مانده‌اند.

آنها خواهان آزادی فوری و بدون شرط پدر و مادر خود، پاسخگویی نهاد مسئول "حبس غیرقانونی" این دو نفر و شفاف‌سازی وضعیت سلامت و معیشت آنها شده‌ بودند.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد محدودیت‌هایی که بر آنان اعمال شده است را به "آدم‌ربایی" تشبیه کرده‌ بودند.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، به همراه زهرا رهنورد، از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته نیز، طی دو سال اخیر با شرایط کمابیش مشابهی روبه‌رو بوده است.

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در دی ماه گذشته نیز در اطلاعیه‌ای خواهان آزادی والدین خود شده بودند.

آنها خواسته بودند به والدینشان فرصت داده شود تا در "رسانه ملی" ایران درباره "اتفاقات پیش‌آمده و واقعیات لازم" با مردم صحبت کنند.

حصر این رهبران مخالفان دولت ایران پس از آن شروع شد که آنها برای اعلام همبستگی و حمایت از تحولات تونس و مصر که به "بهار عربی" معروف شد، خواهان برگزاری تجمع مردمی در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ شدند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.