مهمانپرست: تبدیل اورانیوم ۲۰ درصدی به سوخت در حال انجام است

به روز شده:  12:39 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391
رآکتور تهران

قرار است بخشی از اورانیوم بیست درصدی به سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بر لزوم رازداری بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده و سخنگوی وزارت خارجه از تبدیل اورانیوم به سوخت رآکتور اتمی خبر داده است.

روز سه شنبه، ۲۴ بهمن (۱۲ فوریه)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در گفتگو با خبرنگاران، اظهارات برخی رسانه‌ها در مورد تبدیل بخشی از اورانیوم بیست درصدی ایران به سوخت هسته‌ای را تایید کرد و گفت که این سوخت، در رآکتور اتمی تهران مورد استفاده قرار می گیرد.

آقای مهمانپرست گفت: "رآکتور تحقیقاتی تهران برای مصارف پزشکی و تولید رادیودارو، نیاز به تامین سوخت داشت و ما بارها درخواست کردیم این سوخت توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان بخشی از همکاری برای ما ارسال شود."

وی افزود که از آنجا که پاسخ مثبتی به این درخواست دریافت نشد، "عملا با آغاز غنی سازی بیست درصدی و تبدیل آن به سوخت، خود شروع به تامین نیازهایمان توسط متخصصین داخلی کردیم."

در مذاکرات نمایندگان گروه ۱+۵ و ایران که در سپتامبر سال ۲۰۰۹ در ژنو برگزار شد، طرحی شامل انتقال ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به خارج و دریافت سوخت بیست درصدی مورد نیاز رآکتور تهران مطرح شد و گروه ۱+۵ آن را پذیرفت اما جمهوری اسلامی از دادن پاسخ قطعی به این طرح خودداری ورزید که پس از چند ماه، وضع تحریم‌های جدید علیه ایران را در پی آورد.

در پی آن، محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد که از آنجا که کشورهای خارجی با تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تهران موافقت نکرده‌اند، وی دستور آغاز غنی سازی اورانیوم ۳ درصدی و تبدیل آن به اورانیوم ۲۰ درصدی را صادر کرده است.

صدور این دستور باعث شد که کشورهای غربی ایران را به تلاش برای ادامه غنی سازی تا دستیابی به اورانیوم با خلوص مناسب برای ساخت بمب اتمی متهم کنند که افزایش فشار خارجی بر ایران را در پی داشته است.

مهمانپرست

به گفته مهمانپرست تبدیل اورانیوم به سوخت رآکتور زیر نظر آژانس انجام می شود

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای مهمانپرست در نشست خبری روز سه شنبه گفت که فعالیت در این زمینه با اطلاع کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه، با اشاره به دیدار بازرسان آژانس انرژی اتمی از ایران که قرار است روز چهارشنبه، ۲۵ بهمن، آغاز شود، گفت که "چشم انداز رسیدن به توافق بین ایران و آژانس روشن است و کافی است بر اساس معاهده ان‌پی‌تی، حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شود."

اختلاف آژانس و ایران

آقای مهمانپرست ادامه اختلاف آژانس با ایران را ناشی از اقدامات آمریکا دانست و گفت که ایران در گذشته یک بار به تمام ابهامات آژانس پاسخ داد و قرار بر این بود که پرونده هسته‌ای ایران به حالت عادی بازگردد اما چنین نشد. وی افزود که در این مورد، "مقصر اصلی مسئولان آژانس بودند که صرفا به خاطر ادعای مسئولان آمریکایی، این روند را ادامه دادند."

اشاره سخنگوی وزارت خارجه ایران به گزارش‌هایی حاکی از احتمال ارتباط برنامه های هسته‌ای ایران و مقاصد نظامی است که ظاهرا بخشی از آن توسط منابع آمریکایی در اختیار آژانس قرار گرفت.

عباسی

اظهارات عباسی در مورد درز اطلاعات از طریق بازرسان هسته‌ای با واکنش تند مقامات آژانس مواجه شده بود

آقای مهمانپرست گفت که ایران آمادگی دارد "در چارچوب مورد توافق" به هر ابهام و ادعایی در ارتباط با فعالیت هسته‌ای خود پاسخ دهد و افزود که در مورد تقاضای آژانس برای بازدید از سایت نظامی پارچین، "طبیعی است که اگر توافقی شکل گیرد، بخشی از آن شامل رفع نگرانی‌ها و ابهامات آژانس خواهد بود که موضوع بازدید از سایت نظامی پارچین می‌تواند یکی از این موضوعات باشد."

آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس برخی گزارش‌های حاکی از فعالیت های مشکوک هسته‌ای در سایت نظامی پارچین، خواستار بازدید بازرسان آژانس از این محل بوده است اما مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که معاهده ان پی تی شامل بازدید از مراکز نظامی نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، قرار است جلسات هیات‌های فنی و کارشناسی ایران و آژانس در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته برگزار شود.

در همین حال، فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به اینکه قرار است مذاکرات جمهوری اسلامی و آژانس در مورد "ابعاد محتمل نظامی" فعالیت های هسته‌ای ایران برگزار شود، از "عدم امنیت حفظ اطلاعات محرمانه" متعلق به کشورهای عضو آژانس سخن گفت.

سال گذشته، آقای عباسی در سخنرانی در اجلاس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، از درز اطلاعات مربوط به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی از طریق بازدید هیات‌های آژانس از این تاسیسات سخن گفت و اظهار داشت که ممکن است "تروریست‌ها و خرابکاران" به داخل آژانس بین المللی انرژی اتمی که سرگرم بررسی برنامه های اتمی ایران است، "نفوذ کرده" باشند.

اظهارات آقای عباسی واکنش تند مقامات آژانس را در پی آورد و رئیس آژانس بین المللی، سخنان این مقام ایرانی را بی اساس توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، آقای عباسی گفته که "هرگونه اعلام رسانه‌ای درباره فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی پس از اطلاع دقیق آژانس صورت می‌گیرد" و افزوده است: "نکته جالب توجه اینجاست که نشت اخبار محرمانه کشورمان مدت کوتاهی پس از حضور بازرسان و اطلاع آنان صورت می‌گیرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.