یک نماینده قم: بررسی حمله به لاریجانی با حضور وزرای کشور و اطلاعات

به روز شده:  01:06 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391
حمله به لاریجانی

خانه ملت، پایگاه اطلاع رسانی مجلس ایران ساعاتی بعد حادثه تصاویر شعاردهندگان در مراسم را منتشر کرد

وزیران کشور و اطلاعات ایران چهارشنبه به سوال‌های نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره حمله به علی لاریجانی در قم پاسخ می دهند.

سایت خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر، به نقل از احمد امیری فراهانی، یکی از نمایندگان قم در مجلس نوشته است که مسئولان انتظامی و امنیتی استان از این اقدام خبر داشته اند.

آقای احمدی فراهانی با اعلام این خبر گفت: "اگر مسئولان امنیتی و انتظامی قم واقعا از بروز اتفاق روز یکشنبه قم خبر داشتند، باید رسما به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی احتمال بروز این واقعه را اعلام می‌کردند."

پیش تر، یک روزنامه استانی ۱۹ دی، چاپ قم، از پیشبینی آیت الله جوادی آملی از ناآرامی خبر داده بود و از او نقل کرده بود که قبل از برگزاری مراسم ۲۲ بهمن، اغتشاش در این مراسم را "حرام عینی" دانسته است.

سخنرانی روز یکشنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در حرم حضرت معصومه قم در پی حمله معترضانی که با شعارهای "بصیرت، بصیرت" و "خواص بی‌بصیرت" اشیائی را به سمت او پرتاب می کردند، ناتمام ماند.

در پی این رخداد، محافظان آقای لاریجانی او را از محل خارج کردند.

این سخنرانی در روز یکشنبه ۲۲ بهمن، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حال انجام بود.

رسانه های ایران این اقدام را به هواداران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری نسبت داده اند.

استیضاح وزیر کار در پانزدهم بهمن که با برخورد لفظی میان محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی همراه بود، اختلاف میان روسای قوای مجریه و مقننه را بیشتر از پیش آشکار کرد.

احمد امیری فراهانی، با اشاره به حضور دو وزیر دولت آقای احمدی نژاد در مجلس در روز چهارشنبه، گفته است که تاکنون هیچ کس به اتهام حمله به آقای لاریجانی بازداشت نشده است.

این در حالی است که این اقدام از سوی تعدادی از مراجع تقلید، روحانیون برجسته حوزه علمیه و نمایندگان مجلس محکوم شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فراکسیون رهروان ولایت مجلس نیز حمله به علی لاریجانی را محکوم کرده اند.

سپاه پاسداران در بیانیه ای اعلام کرد: " بی شک هرگونه اقدام وحدت شکنانه که بستر جریان سازی های انحرافی و سوژه آفرینی‌های رسانه ای دشمن را فراهم آورد را بازی در زمین طراحی شده دشمن و مصداق هشدارهای اخیر معظم له و مستوجب برخورد قاطعانه می داند."

فراکسیون رهروان ولایت مجلس نیز که ۲۱۰ عضو دارد، در بیانیه ای این حمله را محکوم کرد و آن را "سوژه مناسبی برای رسانه های غربی" دانست.

این فراکسیون از دستگاه های مربوط خواست تا در هر چه سریع تر و با قاطعیت "با عوامل و ریشه های این اقدام خلاف امنیت ملی" برخورد کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.