احمدی نژاد: باید به جای زنده باد بهار بگوییم زنده باد پائیز؟

به روز شده:  16:44 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391
سخنرانی احمدی نژاد در 22 بهمن

طرح شعار "زنده باد بهار" در مراسم سالگرد انقلاب انتقاد مخالفان احمدی نژاد را به دنبال داشته است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری معنی شعار "زنده باد بهار" را شرح داده‌اند.

روز چهارشنبه، ۲۵ بهمن (۱۳ فوریه)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، با رد انتقادهایی که از شعار "زنده باد بهار" در سخنرانی او به مناسبت ۲۲ بهمن به عمل آمده، گفت که منظور او ظهور امام دوازدهم شیعیان بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای احمدی نژاد که در پی جلسه هیات دولت با خبرنگاران سخن می‌گفت، در پاسخ به سئوال خبرنگار این خبرگزاری در مورد واکنش‌هایی که سخنرانی روز ۲۲ بهمن او به دنبال داشته و عده‌ای آن را انتخاباتی دانسته‌اند، گفت: "آیا همه چیز در این مملکت انتخاباتی است و کار دیگری وجود ندارد؟"

وی گفت که منظور او از عبارت زنده باد بهار، امام دوازدهم بود و گفت: "آیا باید به جای زنده بهار بگوییم زنده باد پائیز؟"

معمولا روسای جمهور ایران سخنران اصلی تجمع‌هایی هستند که هر ساله به مناسبت سالگرد انقلاب سال ۱۳۵۷ در میدان آزادی تهران برگزار می‌شود و امسال نیز، آقای احمدی نژاد در این تجمع سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی، شعار "زنده باد بهار" را مطرح کرد که واکنش تند شماری از اعضا و طرفداران جناح مخالف دولت را در پی آورد.

برخی از منتقدان، این شعار را با نزدیک شدن زمان انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری، در خرداد ماه سال آینده مرتبط دانستند و آقای احمدی نژاد را متهم کردند که از مراسم عمومی روز ۲۲ بهمن برای تبلیغات انتخاباتی بهره برداری کرده‌ و برخی دیگر حتی این شعار را مغایر اهدف حکومت دانستند.

مشایی

مشایی: آیا بحث انتخابات موضوعیتی دارد که من در باره آن صحبت کنم؟

از جمله، احمد سالک، نماینده اصفهان در مجلس، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفت که "شعار زنده باد بهار رئیس جمهور هم مانند شعار مکتب ایرانی، دوام ندارد."

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران در همایش ایرانیان مقیم خارج در تابستان سال ۱۳۸۹، در سخنانی اصطلاح "مکتب ایرانی" را مطرح کرد. مخالفان آقای مشایی طرح مفهوم مکتب ایرانی را حرکتی "انحرافی" در برابر مکتب اسلامی دانستند و مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش فارس، آقای سالک گفته است که شعار زنده باد بهار او را به یاد شعار بهار عربی انداخته است. مقامات جمهوری اسلامی حرکت اعتراضی در کشورهای عرب - موسوم به بهار عربی - را متاثر از انقلاب اسلامی ایران در سی و چند سال پیش دانسته اند و آن را "بیداری اسلامی" لقب داده‌اند.

انتقاد مخالفان و توضیحات مشایی

در مقابل، علی مطهری، نماینده مجلس و از منتقدان محمود احمدی نژاد، در مطلبی که در سایت الف منتشر شد، این شعار را دارای مضمون دینی دانست. وی استفاه از عقاید دینی مردم برای پیشبرد مقاصد سیاسی را "عوام فریبی" توصیف کرد.

آقای مطهری گفت "هدف دولت از شعار انتخاباتی زنده باد بهار"، بهار حکومت مهدوی است و افزود: "می خواهند بگویند ما شما را به حکومت مهدوی رهنمون می‌شویم در حالی‌که این یک ادعای دروغ و نوعی عوام‌فریبی و سوء استفاده از یک عقیده اسلامی مردم است."

احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای

احمدی نژاد "گسست و فاصله میان دولت و رهبری" را تکذیب کرده است

این نماینده مجلس گفته‌است که رئیس جمهوری "به جای اینکه به فکر حل مشکلات مردم باشد، به فکر حمایت از نامزد خود در انتخابات است" و افزود که دولت که خود مجری انتخابات است، باید بی طرف باشد.

آقای احمدی نژاد آخرین سال دومین دوره ریاست جمهوری خود را سپری می کند. دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد تابستان ۸۸ آغاز شد و طبق قانون، او نمی‌تواند در انتخابات بعدی نامزد تصدی همین سمت باشد.

برخی از منتقدان محمود احمدی نژاد او را متهم کرده اند که در صدد است یکی از افراد نزدیک به خود را وارد مبارزات انتخاباتی کند و در این مورد، معمولا از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و رئیس دفتر سابق رئیس جمهوری، به عنوان فرد مورد نظر آقای احمدی نژاد نام برده‌اند.

روز چهارشنبه، خبرگزاری فارس اظهارات آقای رحیم مشایی را منتشر کرد که در پاسخ به سئوالی در مورد نقل قول‌هایی که از او در مورد انتخابات مطرح می شود گفت: "آیا بحث انتخابات موضوعیتی دارد که من در باره آن صحبت کنم؟"

به گزارش فارس، آقای رحیم مشایی نیز ارتباط شعار زنده باد بهار با انتخابات را رد کرد و گفت: "اصلا بحث انتخابات چه چیزی است؟"

در مورد منظور رئیس جمهوری از طرح این شعار، آقای رحیم مشایی گفت: "منظور رئیس جمهور از زنده باد بهار، امام زمان است."

آقای احمدی نژاد و برخی از نزدیکان او به داشتن عقاید "آخر الزمانی" و تاکید بر اعتقاد شیعیان در مورد "انتظار ظهور" شهرت دارند. برخی منتقدان دولت هدف از تاکید بر این اعتقاد شیعیان را ایجاد تردید نسبت به موقعیت ولی فقیه در جمهوری اسلامی دانسته اند.

در حالیکه براساس اعتقاد سنتی بسیاری از شیعیان، هدف از ظهور امام زمان برای زدودن فساد و تباهی حاکم بر جوامع و ایجاد عدل و داد است، منابع رسمی جمهوری اسلامی این اعتقاد را ترویج کرده‌اند که این حکومت، با ایجاد عدل و داد، زمینه ساز ظهور محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، در پایان جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه، یکی از خبرنگاران خطاب به رئیس جمهوری گفت که "عده ای بر طبل وجود گسست و فاصله بین دولت و رهبری می‌کوبند، آیا چنین چیزی صحت دارد؟"

آقای احمدی نژاد پاسخ داد: "شما سخنرانی من و آقا (آیت الله علی خامنه ای) را گوش کرده اید؟ یک بار دیگر گوش کنید و بخوانید."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.