دستگیری چند نفر از حمله‌کنندگان به علی لاریجانی

به روز شده:  19:22 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391
حمله به لاریجانی

منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است "تا به حال ۶،۷ نفر از حمله کنندگان به علی لاریجانی بازداشت و بازجویی از آنها آغاز شده است"

همزمان با انتشار اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس که از دستگیری چند نفر از حمله کنندگان به علی لاریجانی رئیس قوه مقننه ایران در قم خبر داده اند، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عاملان این حمله را به "خیانت به کشور" متهم کرده است.

در همین ارتباط، چهارشنبه ۲۵ بهمن (۱۳ فوریه) منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و حسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون درگفتگو با رسانه ها انجام این دستگیری ها را تایید کرده و آقای حقیقت پور گفته است "تا به حال ۶،۷ نفر بازداشت و بازجویی از آنها آغاز شده است".

همزمان، مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به ایلنا گفته است که در این کمیسیون، کمیته چهار نفره ای برای "حقیقت یابی" راجع به واقعه قم تشکیل شده است و اعضای این کمیته به زودی به قم سفر خواهند کرد.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، امروز در جلسه ای با حضور وزیر کشور، محمدحسن ابوترابی نایب رئیس اول مجلس و معاونان وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی به بررسی واقعه حمله به علی لاریجانی در مراسم روز ۲۲ بهمن قم پرداخت.

در آن روز، سخنرانی علی لاریجانی، در حرم حضرت معصومه قم در پی حمله معترضانی که با شعارهای "بصیرت، بصیرت" و "خواص بی‌بصیرت" اشیایی را به سمت او پرتاب می کردند، ناتمام ماند.

تعدادی از رسانه های ایران این اقدام را به هواداران محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری نسبت دادند و حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان و نماینده آیت الله خامنه ای در این روزنامه، نوشت که بعد از حمله روز ۲۲ بهمن، پیامکی با این جملات در شبکه تلفن توزیع شده است: "یکشنبه انتقام، پاسخی به یکشنبه سیاه."

"احمد جنتی دبیر شورای نگهبان واقعه قم را 'مصداق صریح خیانت به کشور' دانسته و افزوده است: از مراجع ذی صلاح می‌خواهم با جدیت مسائل را پیگیری کنند و برای همیشه به این بداخلاقی‌ها خاتمه دهند"

عبارت "یکشنبه سیاه"، اشاره به یکشنبه ۱۵ بهمن، روز استیضاح وزیر رفاه، کار و تعاون در مجلس ایران دارد که طی آن، "افشاگری" رئیس جمهور علیه یکی از برادران علی و صادق لاریجانی، روسای دو قوه مقننه و قضاییه، با واکنش تند رئیس مجلس و سایر نمایندگان علیه محمود احمدی نژاد مواجه شد.

در پایان جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی، نایب رئیس این کمیسیون با ذکر اینکه "هنوز مشخص نیست که آیا این اتفاق، سازمان‌دهی شده بوده یا خیر" تاکید کرده که وابستگی برهم زنندگان مراسم ۲۲ بهمن "به جریانی خاص"، پس از پایان بررسی‌ها مشخص می‌شود.

سخنگوی این کمیسیون نیز گفته که در جریان جلسه، نایب رئیس اول مجلس واقعه قم را نشان دهنده "ضعف مدیران استان" دانسته و گفته است: "اگر مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق انجام می‌شد هرگز این اتفاق نمی‌افتاد. این غفلت،‌ غفلت کوچکی نیست."

همزمان، امروز احمد جنتی دبیر شورای نگهبان واقعه قم را "مصداق صریح خیانت به کشور" دانسته و افزوده است: "از مراجع ذی صلاح می‌خواهم با جدیت مسائل را پیگیری کنند و برای همیشه به این بداخلاقی‌ها خاتمه دهند."

مدیرمسئول کیهان نیز پیشتر نوشته بود که "اخلاگران" با بی‌توجهی به توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی برای اجتناب از اختلاف، "به کشور خیانت کرده‌اند."

در واکنشی غیرمستقیم به اتفاقات روز ۲۲ بهمن، دیروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که "هرگونه اقدام وحدت شکنانه که بستر جریان سازی های انحرافی و سوژه آفرینی‌های رسانه ای دشمن را فراهم آورد" را "مستوجب برخورد قاطعانه می داند."

دیروز فراکسیون رهروان ولایت، فراکسیون اکثریت مجلس نهم نیز، در بیانیه ای از دستگاه های مسئول خواست تا "هر چه سریع تر و با قاطعیت" با عوامل "این اقدام خلاف امنیت ملی" برخورد کنند.

پیش از آن، تعدادی از مراجع تقلید هم در اظهار نظرهایی جداگانه نسبت به حمله به علی لاریجانی واکنش نشان داده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.