نماینده رهبر ایران در سپاه: فعالیت سیاسی وظیفه سپاه است

به روز شده:  18:07 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

از سمت چپ: رهبر ایران، محمدعلی جعفری-فرمانده سپاه، علی سعیدی-نماینده رهبر در سپاه، یحیی رحیم صفوی-فرمانده سابق سپاه

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری فارس از فعالیت سیاسی سپاه دفاع کرده است.

آقای سعیدی با اشاره به این که در آستانه انتخابات مساله فعالیت سیاسی سپاه یکی از موضوعاتی است "که ضدانقلاب و دشمن سعی می‎‌کند مردم را بر روی آن حساس بکند" گفته "همه فعالیت‌های سیاسی برای سپاه ممنوع نیست، بلکه اینها جزو وظایف" سپاه است.

او توضیح داده: "آنچه برای سپاه ممنوع است، ورود در دسته‌بندی‌‌ها و حزب‌بازی‌ها است."

منتقدان می‌گویند ورود نظامیان به سیاست باعث می‌شود که نهادهای عمومی به ابزار پیشبرد اهداف سیاسی یک جناح خاص تبدیل شوند.

آقای سعیدی گفته: "یک تفاوت جوهری بین سپاه با ارتش و دیگر نهادها وجود دارد و آن این که فعالیت سیاسی جزو وظایف سپاه است."

علی سعیدی و رهبر ایران - عکس از khamenei.ir

او گفته: "ارتش حافظ مرزها و استقلال کشور است، اما سپاه باید حافظ و پاسدار انقلاب اسلامی باشد."

'صحنه‌آرایی انتخابات'

او تاکید کرده که سپاه در دسته‌بندی‌های احزاب و تشکل‌ها و اختلافات آنها مداخله‌ای نمی‌کند اما "در تقابل بین حق و باطل و قرار گرفتن جریان و گروهی در برابر نظام" وارد عمل می‌شود.

نماینده رهبر ایران در سپاه از جمله از فعالیت سیاسی سپاه در مقطع انتخابات دفاع کرده و گفته است هرچند سپاه "با زور مردم را به سمت فرد خاصی سوق" نمی‌دهد، اما "صحنه‌آرایی به معنی تبیین و آرایش سیاسی" کاری است که سپاه باید در مقطع انتخابات انجام بدهد.

آقای سعیدی پیش از این نیز گفته بود که کلیک "مهندسی معقول و منطقی انتخابات" وظیفه ذاتی سپاه است.

"صحنه‌آرایی، به معنای تبیین و آرایش سیاسی و شناساندن جریان‌هایی که در انتخابات فعال هستند نباید مورد غفلت قرار بگیرد"

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه

پس از این اظهار نظر نماینده رهبر ایران در سپاه، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، کلیک هشدار داد که: "هرکس بخواهد مردم را مدیریت کند، مردم او را مدیریت می‌کنند." او این موضع را در سخنرانی جنجال‌برانگیز روز یکشنبه‌اش، به مناسبت سالگرد انقلاب نیز تکرار کرد.

فرماندهان و مقامات سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر بارها در مورد احتمال بروز ناآرامی‌هایی مشابه اعتراضات سال ٨٨ هشدار داده‌اند و گفته‌اند این نیروی نظامی برای مقابله با این مشکلات وارد عمل خواهد شد.

'مبارزه قانونی'

آقای سعیدی گفته است که در مواجهه با مواردی چون اعتراضات سال ٨٨ "پاسداران بر اساس ماموریت قانونی خود در پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن، وظیفه ایستادگی در برابر فتنه را دارند و این ایستادگی باید هم قبل از فتنه، هم حین آن و هم بعد از آن باید باشد."

دخالت سپاه در سرکوب معترضان سال ٨٨ به انتقادهای بسیاری علیه این نیرو دامن زده بود.

همچنین اصلاح‌طلبان سپاه را متهم می‌کنند که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری و قبل از بروز اعتراضات هم از امکانات خود به نفع محمود احمدی‌نژاد استفاده کرده بود. اتهامی که پیشتر درباره انتخابات ٨٤ نیز مطرح شده بود.

مردان قدرتمند سپاه کیستند

  • محمدعلی جعفری، فرمانده کل
  • علی سعیدی، نماینده رهبر
  • قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس
  • حسین طائب، رئیس اطلاعات
  • رسول سنایی راد، رئیس دفتر سیاسی
  • ابوالقاسم مظفری، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا
  • فرمانده سپاه محمد رسول‌الله زیر نظر قرارگاه ثارالله

ماده ٢ اساسنامه سپاه پاسداران "مبارزه قانونی با عوامل و جریان‌هایی که در صدد خرابکاری، براندازی نظام جمهوری اسلامی، و یا اقدام علیه انقلاب اسلامی" را از ماموریت‌های این نیرو تعریف کرده است.

در دیگر مواد این قانون نیز فعالیت اطلاعاتی و امنیتی و همچنین "آموزش‌های عقیدتی و سیاسی" اعضای بسیج جزو وظایف سپاه تعریف شده است. بسیج نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه و متشکل از اعضای داوطلب است.

برخی فعالیت‌های سپاه پاسداران پیش از انتخابات ٨٨ نیز مناقشه‌برانگیز شده بود.

در سال ١٣٧٨ و ناآرامی‌های کوی دانشگاه، ٢٤ فرمانده سپاه با انتشار نامه‌ای به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، هشدار دادند که "کاسه صبرمان لبریز شده است."

در سال ١٣٨٣ و در حالی که دولت وقت قصد افتتاح فرودگاه امام خمینی را داشت، سپاه با به پرواز در آوردن جنگنده‌های خود مانع از فرود هواپیماهای مسافری شد و افتتاح آن را به تعویق انداخت.

همچنین فعالیت‌های رسانه‌ای سپاه، از جمله نشریه "صبح صادق" و خبرگزاری فارس، که گفته می‌شود نزدیک به سپاه است، انتقادهای زیادی را برانگیخته است. در یکی از عمده‌ترین نمونه‌ها، مهر ماه سال جاری محمود احمدی‌نژاد کلیک انتقاد تندی را متوجه خبرگزاری فارس کرده بود.

فعالیت‌های خارجی سپاه پاسداران در قالب سپاه قدس و همچنین فعالیت‌های اقتصادی این نیرو نیز مورد انتقادهایی قرار دارند.

سپاه قدس، شاخه خارجی سپاه پاسداران، به دخالت در امور دیگر کشورها متهم است. از جمله گفته می‌شود که این نیرو در سرکوب مخالفان بشار اسد با حکومت سوریه همکاری می‌کند.

فعالیت‌های اقتصادی سپاه نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته به ترتیبی که قرارگاه خاتم‌الانبیا تنها در صنعت نفت قراردادهایی به ارزش کلیک ٢٥ میلیارد دلار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.