شش نهاد حقوق‌بشری: به بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد پایان دهید

به روز شده:  20:24 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

مناظره تلویزیونی مهدی کروبی و میرحسین موسوی در سال ١٣٨٨

شیرین عبادی و شش گروه حقوق بشری امروز ٢٥ بهمن (١٣ فوریه) و همزمان با آغاز سومین سال بازداشت خانگی رهبران مخالفان در ایران، با صدور بیانیه‌ای مشترک از مقام‌های ایرانی خواسته‌اند که فورا به "بازداشت خانگی فراقانونی" میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد پایان دهند.

پس از برگزاری تجمع ٢٥ بهمن ٨٩ به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی کلیک رهبر ایران دستور داد آنان به همراه همسرانشان بازداشت خانگی شوند. البته فاطمه کروبی پس از مدتی از بازداشت خارج شد و ماموران پس از آن مانع بازگشت او نزد همسرش شدند.

در این بیانیه آمده که "مقامات ایرانی دو سال است بدون هیچ مبنای قانونی این چهره‌های مخالف را از حقوق اولیه خود محروم کرده‌اند."

پیش از این کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد نیز بازداشت این رهبران مخالفان را کلیک "فراقانونی" خوانده بود.

این بیانیه علاوه بر شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان ایرانی، به امضای عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران،کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران و سازمان خبرنگاران بدون مرز نیز رسیده است.

خانم عبادی می‌گوید اگر مقام‌های ایران مدرکی مبنی بر اقدام مجرمانه این افراد داشتند باید پیش از این، رسیدگی قضایی شفاف و عادلانه‌ای انجام می‌دادند.

او همچنین می‌گوید: "٣٤ سال پس از تشکیل جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول آزادی و عدالت، زندان‌ها هنوز مملو از صدها زندانی سیاسی هستند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.