بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – ۲۵ بهمن

به روز شده:  04:56 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش ها و مقالات اصلی خود از گفتگوهای هسته ای ایران با آژانس و مذاکرات آتی با کشورهای پنج به اضافه یک نوشته و از انعکاس جهانی اختلافات روسای قوای کشور ابراز نگرانی کرده اند.

انتقاد از اعانه به مردم به جای مهار تورم، و اعتراض به گرانی شدید خودروها بخش های عمده گزارش های خبری این روزنامه ها را ترجیح می دهد که برای دومین روز استعفای پاپ رهبر کاتولیک های جهان را با اهمیت دیده اند.

تیتر و عکس صفحه اول قانون

ایران و روسیه، نزدیک اما دور

شعیب بهمن در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته سفر وزیر حارجه به روسیه، پانزده روز مانده تا شروع دور جدید مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ می‏تواند تحولی مهم باشد. به‌خصوص آنکه در هفته‌های اخیر صحبت‏های زیادی از سوی مقامات ایران و آمریکا درخصوص تغییر مناسبات میان دو کشور انجام شد و قدرت‏های غربی در زمینه روابط ایران و روسیه حساسیت‏هایی دارند.

نویسنده این مقاله اظهار نظر کرده که از نظر ایران، روسیه مهم‌ترین قدرتی است که با ما رابطه خیلی نزدیک دارد و حتی در دستگاه دیپلماسی ایران صحبت از این است که این روابط به سطح روابط استراتژیک ارتقا یابد

اما به نظر می‌رسد روس‏ها بر این باورند که ایران از سر ناچاری و با هدف ورود به یک ائتلاف بین‌المللی خود را به آنها نزدیک می‏کند و ارتباط می‏گیرد، آنها می‏خواهند روابط ایران با کشور خودشان و همچنین با دنیای غرب و آمریکا به همین شکل و در همین حدود باقی بماند تا کماکان به عنوان قدرت اول میانجی کننده منطقه شناخته شوند.

علی بیگدلی در همین روزنامه استدلال کرده که امروز جلسه ایران و نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران برگزار خواهد شد اما باید منتظر هشتم اسفند بود چون جلسه با پنج به اضافه یک مهم تر از جلسه با اژانس است.

به نظر این کارشناس سیاست خارجی در کلیک آرمان روسیه نیز هم‌اکنون تمام توانش را روی سوریه گذاشته است و نمی‌خواهد به طور همزمان درگیر دو مساله ایران و سوریه باشد. روسیه نمی‌خواهد همه درهای ارتباط را ببندد و ایران هم نمی‌خواهد این اتحاد را از دست بدهد. تلاش روسیه برای نتیجه دادن این گفت‌وگوهاست و برای همین می‌بینیم که کشوری میزبان مذاکرات می‌شود که عملاً در حوزه روسیه قرار دارد. تمام این نکات را اگر کنار هم قرار بدهیم معادله‌ای به دست می‌آید که می‌توان گفت جوابش این است که جلسه هشتم اسفند به احتمال ۷۰درصد موفق خواهد بود.

روزنامه جمهوری اسلامی با علامت تعجب نوشته محتوای دور آینده مذاکرات ۱+۵ از هم اکنون روی میز وزیر امور خارجه روسیه قرار دارد. لاورف، گفته است: اعضاء گروه مذاکره کننده با ایران در زمینه مسائل هسته‌ای (۱+۵) در دور جدید مذاکره که قرار است در قزاقستان برگزار شود از ایران خواهند خواست غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

پیشنهاد مذاکره با آمریکا راه به جایی نمی‌برد

صادق زیبا کلام در کلیک بهار با اشاره به گفته های اخیر جو بایدن معاون رییس‌جمهور آمریکا درباره آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران پرسیده اگر آمریکایی‌ها در پیشنهاد مذاکره جدی نیستند، در آن‌صورت هدف آن‌ها از طرح پیشنهاد مذاکره چیست؟ و در پاسخ نوشته برخلاف ایران که مذاکره کردن با آمریکا بدل به یک تابوی سیاسی، ایدئولوژی و عقیدتی است، در آمریکا به هیچ روی چنین نیست.

به نوشته این استاد دانشگاه برای ایرانی ها نفس یا هدف مذاکره کردن با آمریکا بدل به یک نقطه عظیم ایدئولوژیک شده، به این معنا که محتوای مذاکره با آمریکا مهم نیست بلکه نفس مذاکره است که مهم است. به بیان ساده‌تر، اگر کسی در ایران پیشنهاد مذاکره بدهد و خودش هم مذاکره را انجام دهد و بالفرض کلی هم امتیاز برای ایران بگیرد، هیچ‌کدام این‌ها مهم و مطرح نیست. تنها چیزی که برای ما اهمیت ندارد، آن است که حاصل مذاکره چه بوده و مذاکره‌کننده ایرانی چه دستاوردهایی برای کشور به دست آورده.

مقاله بهار با استناد به این که اساسا نفس گفت‌وگو و مذاکره در فرهنگ غرب امری کاملا بدیهی و طبیعی است اما پیشنهاد مذاکره با ایران از جانب آمریکا به‌دلایل روشن سیاسی و اجتماعی حاکم در ایران و نوع نگاه حاکم در ایران، هرگز راه به جایی نخواهد برد. چراکه نفس مذاکره با آن(صرف‌نظر از آن‌که حاصل کار چه باشد)، امری خطا و ضدملی تلقی می‌شود.

مرتضوی رفت و برگشت، شیشه شکست

ضمیمه روزنامه بهار

ملیحه حسینی در ضمیمه روزنامه کلیک بهار با عنوان "سرنوشت این سعید" نوشته اگر هر پرونده مهم در جمـــــهوری اســـلامی یک شاه‌کلید داشته باشد و همه در جست‌وجوی آن سخن‌ها بگویند و مقاله‌ها بنویسند و کنکاش‌ها کنند، در پرونده دولت محمود احمدی‌نژاد نیز اخیرا شاه‌کلید تازه‌ای رخ نمایان کرده که خود پیشتر ید طولایی در قفل‌کردن درها و حفاظت و صیانت از شاه‌کلیدها داشت.

در این مقاله آمده: چرخ روزگار است دیگر، می‌چرخد و یکی را سعید امامی می‌کند، دیگری را سعید حجاریان و این یکی سعید مرتضوی. اگرچه سعیدها کم نیستند و اتفاقا بیشمارند اما هر کدام رفته‌اند، دیگر برنگشته‌اند و به دست قضا و قدر سپرده شده‌اند اما این آخرین سعید اگر هم رفت، دوباره برگشت و زمین را ترک نکرد و نشان می‌دهد لژیونر سرسختی است تا آنجا که خود دست به کار می‌شود و پته یک خاندان را روی آب می‌ریزد، آن‌هم با ضبط فیلم.

به نوشته این مقاله مرتضوی شدن و ماندن اما هرکس را توان نبود و نیازمند گذران ایام و چشیدن یا چشاندن به‌خصوص تلخی‌ها به خود و بیشتر به دیگران است. چنان بعد از دستگیری مرتضوی احمدی‌نژاد قول می‌دهد که موضوع را پیگیری کند و سوار بر هواپیما شده و به سمت مصر می‌رود. مرتضوی شب را در اوین خوابیده اما نرفته، برگشت. سعید سرنوشتش را با دو سعید دیگر جدا کرد تا نشان دهد همچنان در دولت جای دارد.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار به ورود رمزآلود احمدی نژاد به سیاست ایران اشاره کرده و نوشته رفتارش در جایگاه ریاست جمهوری رازگونه تر شد .تحلیل رفتار چنین شخصیتی به نهایت مشکل خواهد بود.قضاوت پیرامونش دوگانه و متضاد است. پیرامون این نحوه رفتارقضاوت‌های مختلفی درجامعه شکل گرفت.گروهی این سبک رفتار را غیر اخلاقی، آنارشیست نام گذاشتند و موجب تضعیف اعتماد ملی و باورهای مردم و در نهایت شکستن شیشه حکومت قلمداد می‌کنند. گروه دیگر افشاگری،برملاسازی،مچ گیری،پرده دری و رسوا سازی باعث بالا رفتن ضریب امنیت کشور و مصونیت بخشی رفتار حاکمان خواهد شد.

به نوشته این مقاله گروه اول معتقدند که پرده دری از اسرار و آشکارسازی نهان افراد و اسرارشان خلاف قانون است. قانون به جز در موارد نادر امنیتی،اجازه سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد را به کسی نداده است.اگر قرار باشد که هرکس بحکم امکانات و قدرت در اختیار،بتواند اسرار مردم هویدا سازد،امنیت جامعه مختل و موجب گسترش هرج و مرج رفتاری خواهد شد

ابتکار در نهایت نوشته گروه سوم کسانی هستند که با منطق گروه دوم موافقند ولی اینان نیز مدعی اند که روش آقای رئیس جمهور در اعمال این حق غیر اخلاقی است این گروه استدلال می‌کنند که استفاده ابزاری از ضرورت شفافیت زندگی مسئولان برای پیشبرد اهداف سیاسی مصداق فعل غیر اخلاقی است و این نوع شیوه به شفافیت افعال منتهی نمی‌شود و نقض غرض است چرا که نمی‌توان بافعل غیر اخلاقی به مقابله با افعال غیر اخلاقی رفت.

پرداخت اعانه، مردم می گویند تورم

کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

فرشاد مومنی در مقاله ای در کلیک شرق نوشته در شرایط کنونی که ترکیبی از چالش‌های جدی بین‌المللی، نزدیک بودن انتخابات، ضعف بنیه تولیدی و نابرابری‌های وسیع درآمدی هر یک به‌گونه‌ای نزد مدیران کشور حساسیت‌برانگیزی می‌کند، پیدا کردن راه‌حل‌های اصولی و راهگشا نیازمند سطوحی از آرامش ‌خاطر و توانایی استفاده از ظرفیت‌های سرمایه انسانی موجود در کشور است: "اما در غیاب این آرامش و علم‌باوری و مشارکت‌پذیری این خطر وجود دارد که حتی اگر حسن‌نیت سیاست‌گذاران را نیز فرض بگیریم، واکنش‌های شتاب‌زده به مسائل پیچیده و خطیر موجود، نتایجی دقیقا معکوس به‌بار آورد."

نویسنده اقتصاددان این مقاله به نمونه شیلی نشانه کرده و گفته نتیجه آن اجتناب‌ناپذیری جهش واردات برای پاسخگویی به آن شوک تقاضا بود و ثمره نهایی آن ته‌کشیدن ذخیره ارزی، وارد آمدن ضربه‌های مهلک به تولیدکنندگان و گسترش بی‌سابقه عارضه بیکاری. اوبه تجربه هند در پرداخت نقدی به فقرا را از طریق مالیات بر ثروت اغنیا اشاره کرده و نوشته این هم فایده نداشت و همه مشکلات رخ نموده در تجربه شیلی برای آنها نیز اتفاق افتاده است.

مقاله بهار در نهایت به این جا رسیده که نظرسنجی‌های اخیر در تلویزیون که با زبان صریح و با نسبت ۸۵‌درصدی پیام مردم را منعکس کرده که کنترل تورم مقدم بر هر نوع پرداخت نقدی است و ایجاد فرصت‌های شغلی به ‌هزار‌و‌یک دلیل مقدم بر پرداخت اعانه است، به اندازه کافی گویای این واقعیت است که در شرایط خطیر کنونی کلان‌نگری و دورنگری بیشتر به کار مردم و کشور می‌آید تا احساسات ولو رقیق انسانی که فاقد بنیه کارشناسی و قاعده علمی بایسته باشد.

فرمان رهبر اجرا می شود؟

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله کلیک جهان صنعت با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی توسط رهبر نوشته: "با ابلاغ این سیاست‌ها در حقیقت مجموعه حکومت به عنوان خادم مردم وظیفه پیدا خواهد کرد. مردم نیز به مثابه ولی‌نعمت دولت و حکومت نه فقط حق، که وظیفه خواهد داشت تا پیگیر تدوین راهکارهای عملیاتی شدن سیاست‌های یادشده شود و نه فقط اجرای این سیاست‌های کلی را از تمامی دست‌اندرکاران مطالبه کند بلکه بر روند اجرای سیاست و حصول نتایج آن نظارت کند."

اما نویسنده معتقد است سیاست‌ها در ایران با دقت زیادی تدوین می‌شوند و هنگام تصویب نیز با حرارت مورد نقادی قرار می‌گیرند: "اما این قانون در زمان اجرا به چه سرنوشتی دچار می‌شود؟ تجربه نشان می‌دهد که پس از مشاهده ظرفیت‌ها و رویکردهای مجری، گاهی ابلاغ‌کننده خود از خیر اجرای ابلاغیه می‌گذرد و به نهادهای نظارتی برای مسامحه و تساهل در اجرای قانون یا نظارت بر اجرای آن دستور می‌دهد. در این صورت قانون ابلاغ شده از ابتدای اجرا دچار مرگ زودرس شده و دیگر امیدی به ثمردهی آن نیست."

سرمقاله جهان صنعت در نهایت با اشاره به مواردی که مجری عملا یا رسما نسبت به اجرای قانون بی‌توجهی می‌کند و تمامی اعتراض‌هایی که درباره بی‌توجهی به قانون و اجرای آن می‌شود را نادیده می‌انگارد نوشته: "البته حرمت امامزاده را متولی آن حفظ می‌کند از این بابت اگر پس از تصویب هر قانون سازوکار مناسبی برای پایش روند اجرا و اثرات آن تدوین شود و نقاط ضعف و قوت اجرا و مجری به‌طور شفاف به اطلاع افکار عمومی برسد اما هنگامی که قوانین و سیاست‌ها در پیچ و خم اجرا گم می‌شوند، آن وقت حتی ابلاغ سیاست‌ها یا قوانین از سوی ارشدترین مقام‌های کشور نیز چندان موجب امیدواری نخواهد شد."

هم قیمت خودرو آزاد شود هم وارداتش

مهدی نصرتی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد با اشاره به سیاست‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نوشته: "یک دهه سطح عمومی قیمت‌ها در حال افزایش بود، اما نرخ ارز به دلیل تزریق دلارهای نفتی به اقتصاد، تثبیت شده بود. این وضعیت باعث شده بود که نه تنها صنعت خودرو قدرت رقابت با تولیدات جهانی را نداشته باشد، بلکه در سال‌های اخیر وضعیت به جایی رسیده‌ بود که حتی واردات مبل و جوجه یک‌روزه هم صرفه اقتصادی پیدا کرده بود و حتی برخی کارخانه‌های داخلی، رب و سس خود را نیز در خارج از کشور تولید و سپس وارد می‌کردند. طبیعی است که در این شرایط صنعت خودرو قدرت رقابت با تولیدات جهانی را نداشت؛ اما از سال گذشته که عملا قیمت ارز سه برابر شده این وضعیت کاملا تغییر کرده‌است."

به نوشته این اقتصاددان سیاست غلط تقویت مصنوعی پول ملی و پایین نگه داشتن نرخ ارز پایان یافته‌ است و حال صنایع داخلی از قدرت رقابتی برخوردارند: "در این شرایط بهترین سیاست حمایت از تولید ملی و خودروسازان این است که قیمت خودرو آزاد شود تا خودروسازان بتوانند بر مبنای هزینه تمام شده فعالیت کنند؛ در عین حال تعرفه واردات خودرو نیز حذف شده یا شدیدا کاهش یابد تا ضمن پرهیز از اجحاف در حق مصرف‌کننده، تولیدکننده داخلی خود را در معرض رقابت و الزام به کاهش هزینه‌های تولید بداند."

سرمقاله جهان صنعت صدای ناهنجار فعلی بازار خودرو را از "نواختن شیپور از سر گشاد" دانسته و نوشته "به جای اینکه از بازار خودرو انحصارزدایی شود و در عین حال قیمت‌ها آزاد شوند، شرایط انحصاری برای خودروسازان داخلی ایجاد شده و سعی شده با قیمت‌گذاری دستوری بازار کنترل شود ."

فعلا سوزن روی بهار گیر کرده

محمد حسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته دولت و دولتمردان هر سال در اواخر پاییز باید یک فقره لایحه بودجه برای سال بعد، تحویل مجلس شورای اسلامی ‌بدهد اما گویا بعد از هفت سال‌، خسته شده و نه تنها در پاییز، که در زمستان هم خبری از این لایحه نیست. دولتمردان این روزها خیلی به بهار دلبستگی پیدا کرده اند و سوزنشان روی بهار گیر کرده و بهار – بهارشان بلند است‌.

نویسنده این مقاله به طعنه نوشته صاحب نظران پس از شنیدن سخنان وزیر اقتصاد، به دست و پای وی افتادند و التماس کردند‌: "تورو خدا دولت عجله به خرج ندهد و کیفیت را فدای سرعت نکند."

در نهایت در مردم سالاری آمده: "ما تا به حال این تجربه را نداشته ایم که بدون لایحه بودجه چه اتفاقی خواهد افتاد. آخرین باری که دولت بدون لایحه بودجه مملکت را چرخانده زمان قاجار بوده و بعید نیست کسانی در قوه مجریه فکر کنند ما که دیگر از امثال میرزا آقاسی کمتر نیستیم که بدون لایحه بودجه مملکت را گل‌و‌بلبل کرده بود‌؛ خوب، حالا یک سال هم لایحه بودجه نداشته باشیم‌. مگه چی میشه؟! بعید هم نیست بعضی‌ها بعد از مدت‌ها تفکر به این نتیجه رسیده‌اند که لایحه بودجه سوغات غرب است و باید با آن مبارزه کرد . فعلا سلام بر بهار و بازی‌های انتخاباتی را عشق است!"

کارتون روز

نصف شدن بودجه دارو، کارتون بزرگمهر حسین پور، بهار

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.